Jak často provádět revize komínu? Náklady na opravu komínu
14. duben 2014 | 13:32Blížící se konec topné sezony znamená, že nastává čas na revizi komínu a případné opravy jeho poškození. Součástí péče je také provedení vyčištění komínu. Na kolik vás tyto právě vyjdou a jak často se vlastně revize komínů musí provádět?
Reklama
Proč provádět revizi komínu?
Pravidelná revize komínů je zcela nezbytná. Jedině tak spolehlivě zabráníte tomu, že při zatápění v příští topné sezoně nedojde k zahoření.
Požáry, které vznikají od nekvalitně vyčištěných či špatně fungujících komínů, které mají zřetelné nedostatky a vady, jsou poměrně časté. Dokazují to i data hasičů. Ti je v loňském roce zaznamenali téměř 1000 požárů od komínů, přesné číslo činí 957 případů. Z toho jich plných 177 bylo způsobeno tím, že došlo ke vznícení usazených sazí, protože komíny nebyly řádně vyčištěny.
Revize komínů je důležité provádět nejen kvůli snížení rizika vznícení spalin, ale také jako preventivní opatření, které zabrání otravám oxidem uhelnatým. Ty jsou dalším rizikem, které hrozí v případě, že nedojde k řádné péči o komín a jeho jednotlivé části. Komín, v němž jsou usazeny spaliny, netáhne tak, jak by měl. Vzniklé zplodiny skrz něj pak neodcházejí do venkovního ovzduší, ale zůstávají přímo v domě.
Jak často revize komínů provádět?
Už od roku 2011 existuje povinnost provádět revize komínů minimálně jedenkrát ročně.
Samotné čištění komínu by pak mělo probíhat alespoň třikrát ročně, a to vždy profesionálním kominíkem. Výjimku tvoří situace, kdy doma, na chatě či v jiném objektu používáte spotřebič s výkonem do 50 kW. V tom případě totiž lze provádět čištění komínu svépomocí.
Jaké budou náklady?
Obecně samozřejmě platí, že čím častěji si pozvete kominíka, který provede vyčištění komínu a revizi, tím méně budou stát případné opravy.
Cena za kontrolu a vyčištění spalinových cest není nijak extrémně vysoká, začíná již na cca 600 Kč.
Objeví-li se na komínu závažnější vady, budou náklady na jeho opravu logicky nákladnější. Záleží na typu vady.
V případě, že je například nutné vyvložkování komínu, počítejte s náklady kolem 800 Kč za každý metr. V případě, že by se náklady vyšplhaly již příliš vysoko, kominík vám nejspíše doporučí jeho celkovou opravu, a to například vestavbou nového nerezového komína.
Ten se dá postavit i během jediného dne, což potvrzuje i Jiří Vrba ze společnosti Schiedel: „Tento typ komínu lze postavit během jediného dne a dává jistotu garantovaných parametrů a dlouhodobé funkčnosti“.
Nezapomeňte také na jarní revizi střechy a okapů.
Zdroj: Tisková zpráva schiedel.cz
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Michal
neděle, 28. únor 201613:39
Technicky vzato, revize se provádí při vystavění komína, změně paliva nebo kotle. Ročně se provádějí kontroly a čištění.
Napsal: Michal [Odpovědět]
Bruno
neděle, 28. březen 202118:52
Já jsem revizi komínu nedělal ani jednou za těch 5 let, co komín máme a co vím, tak ani sousedé to nedělají. Nerezové komíny žádnou revizi nepotřebují a pořád jsou v dobrém stavu. Je teda pravda, že jednou za rok ho nechávám vyčistit od kominíka. Bez toho by se neobešly ani nerezové komíny.
Napsal: Bruno [Odpovědět]