Kdy na čištění komínu? Odborník poradí
24. únor 2016 | 13:45Pokud bydlíte v rodinném domě, kde se používá kotel na tuhá paliva, biomasu nebo uhlí, případně máte plynový kotel, krbová kamna, klasický krb nebo jiná zařízení, která jsou napojená na komín, je nezbytně nutné pravidelně čistit spalinové cesty komínu. A to nejlépe od odborníků. Jak čistit a kdy čistit? Dozvíte se v tomto článku.
ReklamaNázor zkušeného kominíka
Na pomoc jsme si pozvali skutečného odborníka. Pan Hacaperka má svoji vlastní firmu. Jako kominík v Plzni dnes má mnoho práce, neboť profesionálů je v tomto oboru stále nedostatek. Poctivé řemeslo totiž skoro upadlo v zapomnění. Jenže před několika lety nastala změna zákona a majitelé rodinných domů dnes pro revize a čištění komínů opět začínají využívat služeb kominíků. Kominictví Plzeň – Zdeněk Hacaperka je jedním z mála, které vám poskytne komplexní služby.
„Čištění komínu by se mělo provádět minimálně 2x do roka“, říká pan Hacaperka s tím, že záleží mimo jiné na tom, jak jsou spalinové cesty vytížené. To znamená, jak často v objektu topíte. Zda jen výjimečně, nebo celou topnou sezonu, případně i mimo ni.
„V zásadě je třeba komín vyčistit vždy před začátkem topné sezony. Může být ucpán listím, starými sazemi či dalšími předměty, které se do něj během léta a podzimu dostanou“, pokračuje kominík. S tím, že ucpané spalinové cesty mohou výrazně snížit účinnost vytápěcího zařízení, v případě kotle až o desítky procent. Zároveň hrozí riziko, že spaliny půjdou zpět dovnitř domu. V nejhorším případě může dokonce dojít k požáru. V případě plynových kotlů pak k udušení obyvatel domácnosti.
„Druhý termín pro čištění je na jaře, kdy skončí topná sezony“, doplňuje pan Hacaperka. Jeho firma funguje nejen v Plzni, má také pobočku v Chebu a Karlových Varech.
Kominík zajišťuje revize, čištění i stavby komínů
Kromě čištění je potřeba provádět také revize komínu. Na jejím základě kominík zjistí, zda správně funguje, nebo jsou zapotřebí nějaké opravy. Kominictví Zdeněk Hacaperka krom revizí, čištění a vložkování komínů provádí i jejich samotné výstavby.

Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Miloš
sobota, 27. únor 202107:18
Já nechávám náš komín čistit kominíkem po každé zimě . Já na to nemám ani tu kominickou štětku a ještě bych určitě spadl ze střechy :-D . Po zimě akorát vyčistím kamna, a tím moje údržba končí. Alespoň tak podpořím kominické řemeslo, takže ještě udělám takový dobrý skutek
.
Napsal: Miloš [Odpovědět]
Radek
pátek, 11. červen 202121:58
Vzhledem k tomu, že jsme si nechali od firmy
Napsal: Radek [Odpovědět]
Hanka
sobota, 26. únor 202220:33
My bydlíme v novostavbě a kominíka si zveme jednou ročně na revizi komína. Máme designový krb z webu
Napsal: Hanka [Odpovědět]