Samolepky na zeď: Postup lepení

13. květen 2014 | 01:38

Samolepky na zeď jsou v posledních letech doslova hitem. Jejich velkou předností je nenáročná instalace, zvládne ji opravdu každý. Postup lepení má ale svůj pevně stanovený postup. Ten je zapotřebí dodržet, aby nálepky na stěny vydržely dlouho a měly požadovaný vzhled.

Reklama
Samolepky na zeď: Postup lepeníSamolepky na zeď: Postup lepení

 

 

Co jsou samolepky na zeď?

Jde o doplněk do interiéru bytů, kanceláří či jiných prostor, který do jisté míry nahrazuje tradiční tapety. Vhodně zvolená samolepka dokáže obohatit a zkrášlit místnost.

V současné době se samolepky na stěny vyrábějí především z vinylu. Na vnitřní straně, která je následně přitisknuta ke zdi, je speciální lepidlo, které dokáže perfektně spojit materiál se stěnou.

Samolepky lze dnes pořídit v nepřeberném množství grafických zpracování, od abstrakcí až po fotografie. Lze je zakoupit v mnoha velikostech.

Vždy je nutné je aplikovat v interiéru, kde jsou stálé podmínky a není zde vlhkost. V případě, že byste je aplikovali na zeď zvenčí domu, pak by vydržely jen několik dní, poté by došlo k jejich odtržení od stěny, případně poničení vlivem klimatických podmínek.

Postup lepení

Rozbalení

Po nákupu samolepku nejprve rozbalte a rozviňte na zem či stůl, v každém případě na rovný povrch tak, aby nedocházelo k jejímu vlnění a dosáhla během chvilky teploty, která je v místnosti, v níž jí budete instalovat.

Příprava podkladu

Před aplikací je důležité si dobře připravit stěnu, na niž budete samolepku lepit. Určitě je vhodné ji zbavit všech nečistot, použijte k tomu například vysavač nebo koště. Zeď by také měla být rovná, aby se samolepka nevlnila.

Drobné nerovnosti snadno odstraníte pomocí obyčejného smirkového papíru. Po jeho použití stěnu opět očistěte. Kromě vysavače lze použít také například i navlhčený hadřík, který do sebe vsaje prachové částice a nečistoty.

Co by se stalo, pokud byste stěnu neočistili? Lepidlo by se nenavázalo tak dobře na stěnu a samolepka by se daleko rychleji odloupla.

Vyměření prostoru

Samolepku je potřeba nalepit hned napoprvé. Proto je vhodné si důkladně naměřit místo, kam ji dáte, aby nebyla nakřivo, případně v jiném prostoru, než jste původně chtěli.

Místo zaměříte jednoduše tak, že na zeď přiložíte samolepku, ovšem ve chvíli, kdy ještě není odtržena ochrana lepidla. Ideální je, pokud ji zde zafixujete například pomocí malířské pásky.

V případě, že se chystáte lepit velkou samolepku, třeba i na celou zeď, pak je možné ji nastříhat. Lepení celého velkého kusu by totiž bylo příliš namáhavé a složité.

Lepení

Pokud máte samolepku připevněnou pomocí pásky na zdi, začněte pomalu odshora strhávat spodní podkladovým materiál. Pod ním se nachází lepidlo.

Je důležité, aby při lepení nevznikaly pod samolepkou vzduchové bubliny. K jejich odstranění používejte například suchou houbičku, kterou vždy nalepené místo přejedete a tím bubliny vytlačíte. Vždy směrem od středu ke kraji.

Co je potřeba

  • Samolepka na zeď
  • Rovný podklad – zem, stůl
  • Malířská páska
  • Vysavač, vlhký hadřík
  • Smirkový papír na úpravu povrchu zdi
  • Suchá houbička nebo hadřík

Jak dlouho to potrvá?

Menší samolepku na zeď dokážete nalepit během deseti až dvaceti minut. Důležité je myslet její správné umístění a dbát také na to, aby se pod ní při lepení netvořily vzduchové bubliny.

Jaké budou náklady?

Samolepky na zeď lze pořídit v celkem širokém cenovém spektru. Nejlevnější stojí kolem 100 Kč, kvalitnější a s většími rozměry pak obvykle stojí 500 – 1.000 Kč.

Jaké jsou vaše zkušenosti se samolepkami na zeď? Podělte se o ně s námi v komentáři.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

Hydroizolace balkonů a teras: Jak na pracovní postup?

Nejen v případě střechy, ale i u balkonu a terasy je zapotřebí provést hydroizolaci, která zajistí odolnost povrchu proti vodě. Ta tak nebude zatékat pod dlažbu a do konstrukce balkonu. Hydroizolace přispívá k delší životnosti stavby. Je ostatně důležitá pro všechny venkovní ploché povrchy domu.

Jaký vybrat vhodný povrch okolo bazénů? Postup pokládky dlažby

Jaký vybrat vhodný povrch okolo bazénů? Postup pokládky dlažby

Okolí venkovního bazénu je nutné upravit tak, abyste k němu měli snadný a zároveň i bezpečný přístup. Ve chvíli, kdy zvolíte nevhodný materiál, může se lehce stát, že při vstupu do bazénu či výstupu z vody uklouznete a poraníte se. Navíc je vhodné zvolit takový povrch, na němž si neušpiníte nohy. To…


Hydroizolace základů: Postup, jak na to svépomocí

Hydroizolace základové desky u rodinného domu je velmi důležitá. Zajišťuje, že na stavbu nebude mít vliv spodní vlhkost od země. Hydroizolace se dá provést svépomocí. Nejjednodušší je přitom jednovrstvé řešení.

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Proč čistit studnu? Postup, jak na to

Praktickým řešením, jak ušetřit za provoz domácnosti, je využívání vlastní studny jako zdroje pitné a užitkové vody. V momentě, kdy můžete používat studnu u domu, nejste odkázáni na centrální přísun, voda vás tak prakticky nic nestojí. Abyste ji však mohli bez problémů používat, je nutné studnu prav…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ludmila

středa, 11. květen 2016
12:46

Dobrý den.
Já nakoupila na www.samolepkynazed.cz a jsem velmi spokojená, přístup prodejce a kvalita samolepek mě "přinutila" k dalšími nákupu na těchto stránkách.
Koupila jsem kočičky


Petr

středa, 11. květen 2016
12:48

stejné mají na www.nalepit.cz


Napsal: Petr [Odpovědět]

Zvíře

středa, 15. únor 2017
11:07

A co takové samolepky jdou taky odstranit stejným postupem ? http://www.samolepkyzvirat.cz