Jaký vybrat vhodný povrch okolo bazénů? Postup pokládky dlažby

27. květen 2014 | 16:28

Okolí venkovního bazénu je nutné upravit tak, abyste k němu měli snadný a zároveň i bezpečný přístup. Ve chvíli, kdy zvolíte nevhodný materiál, může se lehce stát, že při vstupu do bazénu či výstupu z vody uklouznete a poraníte se. Navíc je vhodné zvolit takový povrch, na němž si neušpiníte nohy. To by totiž mělo za následek znečištění vody a následné zanesení filtrační jednotky, která ji čistí. Jaké materiály a povrchy jsou tedy vhodné okolo bazénu?

Reklama
Jaký vybrat vhodný povrch okolo bazénů? Postup pokládky dlažbyJaký vybrat vhodný povrch okolo bazénů? Postup pokládky dlažby

 

 

Vhodné povrchy

Nejlepší je, pokud pro prostor v bezprostředním okolí bazénu zvolíte pevný povrch. Vhodná je klasická betonová dlažba, případně i zámková dlažba, která je rovněž vhodná například jako povrch na příjezdovou cestu.

Výhodou je, že tyto povrchy nejsou nijak drahé, přitom jsou vysoce odolné a zároveň i bezpečné pro váš pohyb. Je však na dobré, aby zvolená zámková dlažba byla lehce zdrsněná. Pokud je totiž zcela hladká, hrozí, že na ní uklouznete.

Kromě zámkové a betonové dlažby je možné použít také přírodní kámen. Ten je mimořádně estetický. I zde ale platí, že povrch nesmí být příliš hladký.

V současné době výrobci a dodavatelé bazénů nabízejí realizaci okolí vodních ploch také z umělých povrchů. Jedná se zejména o gumové povrchy, případně třeba umělý kámen. Ty však obvykle vyjdou dráž nežli klasická dlažba. Výhodou je naopak možnost volby barev, stejně tak lze na těchto materiálech ocenit i dlouhou životnost a snadnou údržbu.

Nevhodné povrchy

Pro okolí bazénu bych příliš nedoporučoval klasický trávník a zeminu. Sice působí na pohled pěkně, nicméně je zde již zmíněný problém s tím, že vám na nohou utkví nečistoty, které pak nanesete do vody.

Stejně tak není příliš vhodný ani písek, obzvláště velmi jemný. Tyto povrch jsou na druhou stranu poměrně bezpečné, riziko uklouznutí je na nich minimální-

Postup pokládky dlažby

Pokud zvolíte řešení v podobě pokládky bazénových dlaždic, zámkové nebo betonové dlažby, je postup následující:

Okolí bazénu, kde dlažbu hodláte položit, nejprve zbavte všech nečistot, nerovností a prachu.

Ve chvíli, kdy používáte lepené dlaždice, povrch napenetrujte, a to nejlépe pomocí disperzní penetrace. Povrch, na který budete dlažbu umisťovat, by měl být v rovině s lemem bazénu.

Dlažbu nejdříve rozložte nanečisto. Tím se ujistíte, že je povrch dokonale rovný. V případě, že vám dlažba přesahuje, proveďte oříznutí jednotlivých přesahujících částí na požadovaný rozměr, a to pomocí pily se řezným kotoučem, ideálně diamantovým.

Následně už můžete přistoupit k lepení dlažby, a to za použití vhodného lepidla dle zvoleného typu dlažby. Mělo by však být mrazuvzdorné, jinak během zimního období dojde k narušení celistvosti a pevnosti dlažby.

Lepení provádějte z jednoho místa postupně po celém obvodu bazénu. Pokud se lepidlo dostane na horní část dlažby, nechte jej zaschnout a teprve poté jej opatrně seškrábněte.

V závěrečné fázi pak proveďte konečnou impregnaci dlažby. Ta zabrání vsakování vody do materiálu.

Co je potřeba

  • Dlaždice
  • Mrazuvzdorné lepidlo na dlažbu
  • Pila s řezným kotoučem (diamantovým)
  • Penetrační nátěr

Jak dlouho to potrvá?

Pokládka dlažby okolo bazénu vám zabere několik hodin. Konkrétní doba je závislá na velikosti prostoru, který takto upravujete.

Jaké budou náklady?

Zvolíte-li klasickou dlažbu, počítejte s cenou cca 200 – 250 Kč/ks v případě rozměrů 400x400mm. Litr penetračního nátěru vás vyjde zhruba na 120 Kč, impregnace pak od 250 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

TZ: Jak vybrat vhodný venkovní povrch a předejít zranění?

TZ: Jak vybrat vhodný venkovní povrch a předejít zranění?

Skoro třetina Čechů se v minulosti zranila kvůli nevhodnému povrchu kolem domu. Právě bezpečnost by měla být spolu s trvanlivostí jednou z nejdůležitějších vlastností u venkovních povrchů. To vyplývá z průzkumu společnosti TopStone, s.r.o., předního českého výrobce kamenných povrchů, a výzkumné agen…

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Mnozí z vás mají venkovní schody před domem vytvořeny z betonu. Betonové schodiště je však bez patřičné úpravy kluzké ve chvíli, kdy venku prší, nebo se tvoří námraza. Takovéto schody je pak velmi obtížné zdolat, pokaždé na nich riskujete uklouznutí a zranění.


Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

V jednom z předchozích článků jste se dozvěděli, jak správně nafouknout jízdní kolo. V tomto článku se zaměříme na pneumatiky u automobilů. Většina z vás jistě vlastní auto a proto byste měli vědět, jak a na jaký tlak se mají nafouknout kola u auta. Je to důležité nejen z hlediska správných jízdních…

Jak měřit pH v bazénu?

Jak měřit pH v bazénu?

Čistá voda ve vašem bazénu je základem pro příjemné a ničím nerušené koupání během letních měsíců. Pokud chcete vodu udržet v kvalitním stavu dlouhou dobu a optimálně celou koupací sezonu, je zapotřebí měřit pravidelně pH prostředí a případně přisypávat do vody chlor.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Milan

čtvrtek, 10. červen 2021
22:34

Není to skutečně jednoduché vybrat si tu pravou venkovní dlažbu, která se hodí k bazénu i celkovému designu, do kterého se naší zahradu snažíme ladit :-) Je toho v dnešní době k dostání opravdu hodně, ale spousta výrobků je nekvalitních. My jsme se třeba rozhodli pro dlažbu z obchodu


Napsal: Milan [Odpovědět]

Honza z TopStone

úterý, 3. červen 2014
12:04

Ideálním materiálem pro okolí bazénu je rovněž kamínkový povrch TopStone. Inspirujte se v naší galerii: www.topstone.cz/galerie


Napsal: Honza z TopStone [Odpovědět]