Jak vymalovat byt válečkem? Výběr vhodného válečku

12. leden 2015 | 12:31

Chystáte se nově vymalovat váš byt a nechcete zbytečně utrácet za malířkou firmu? Pak je ovšem dobré si ujasnit základní pravidla. Pro malování bytu svépomocí se jako jedna z pomůcek hodí váleček. Existuje ale celá řada malířských válečků. V dnešním článku se dozvíte, jaký typ válečků v konkrétních situacích zvolit a jak vlastně probíhá samotný průběh malování bytu.

Reklama
Jak vymalovat byt válečkem? Výběr vhodného válečkuJak vymalovat byt válečkem? Výběr vhodného válečku

 

 

Výběr válečku

Podle velikosti

Obecně se dají válečky rozdělit na 3 skupiny podle jejich velikosti – malé, střední a velké. Nejmenší se hodí spíše pro drobnější opravy a také pro malování v rozích pokojů, případně v hůře dostupných místech.

Pro velké plochy, tedy typicky stěny, zvolte naopak váleček větších rozměrů. Jedině tak vám půjde práce od ruky. Výhodou je, že velký váleček můžete napojit na teleskopickou tyč. Díky ní pak i ze země dosáhnete do horních částí stěn a na stropy.

Podle materiálu

Výběr válečku se musí řídit i materiálem, z něhož je vyroben. Nanášíte-li na stěnu základové barvy, je nejvhodnější váleček s přírodním potahem. Na vodou ředitelné barvy se pak hodí válečky s vlněnými potahy, případně pak také s potahy z jehněčí kůže. Co se týče nasákavosti, která přispívá k rychlejší práci, využijte spíše klasické pěnové válečky. Ty se dají použít i na syntetické barvy.

Postup malování válečkem

V okamžiku, kdy máte vybraný váleček, můžete přistoupit k samotnému malování. Platí zde, že nové povrchy, na nichž není stará barva, je nutné vymalovat minimálně třemi nátěry, přičemž první nátěr udělejte spíše z řidší barvy. Poměr barvy s vodou má být v tomto případě cca 1:1. Na další dva nátěry už přidejte menší množství vody.

Práce se zárohákem

Pominu-li přípravu před malováním, samotná práce s válečkem začíná v rozích a hůře dostupných místech. Vezměte si do ruky takzvaný zárohák neboli rohový váleček, někdy nazývaný také lidově knedlík. Namočte jej do rozředěné barvy a vymalujte s ním všechny rohy mezi stěnami a stropem. I v tomto případě lze do vyšších míst použít teleskopický nástavec. Váleček před použitím otřete o mřížku, kterou si před tím zavěsíte na kbelík s barvou.

Během nanášení na váleček příliš netlačte, stačí s ním jen zlehka přejíždět po stěně. Tahy provádějte plynule po celé šířce či délce stěny. Teprve v okamžiku, kdy už nedochází k pravidelnému nanášení barvy, váleček znovu namočte do kbelíku a opět s ním přejeďte po mřížce. Opakujte až do chvíle, kdy budou vymalovány všechny rohy. Nezapomeňte s ním vymalovat také místa u oken či radiátorů.  Na to kromě zároháku použijte také klasický, avšak menší váleček.

Malování ploch

V okamžiku, kdy máte skončenou práci v rozích, použijte velký váleček (ideálně s jemnými chlupy) a začněte malovat jednotlivé stěny. Tahy provádějte svisle od shora dolů a opačně, a to rovnoměrně.

V případě, že malujete i strop, začnete nejprve s ním. Při následném malování stěn si pak musíte dát pozor na to, abyste s válečkem už nedotkli stropu. Zvláště důležité je to ve chvíli, kdy má strop jinou barvu nežli stěny.

Co je potřeba

  • Rohový váleček
  • Velký váleček
  • Teleskopická tyč
  • Barva
  • Voda
  • Mřížka na odkapávání barvy

Jak dlouho to potrvá?

Jednu místnost v bytě běžných rozměrů vymalujete válečkem poměrně rychle. Pakliže ale děláte více nátěrů, je nezbytně nutné vyčkat, až předchozí nátěr dobře uschne. Práci uspíšíte tím, že v místnosti použijete větrák. V letních měsících je pak nejúčinnější mít otevřená okna. Malování je ostatně vždy vhodné dělat, pokud není příliš zima a je nízká vlhkost vzduchu.

Jaké budou náklady?

Malířské válečky pořídíte v nejlevnějších verzích už v ceně kolem 50 Kč, ať už jde o klasické či zálohové. Samostatnou kapitolou je pak nákup barvy, 7,5kg balení obyčejného Primalexu stojí v obchodech od 200 Kč výše. Cena ocelové teleskopické tyče, která se dá roztáhnout až do výše 3 metrů, vás vyjde přibližně na 150 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.71 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

eBook: 33 tipů, jak rychle a efektivně vymalovat byt

eBook: 33 tipů, jak rychle a efektivně vymalovat byt

Malování bytu je činností, kterou si mnozí z vás dělají sami. Vyjde to jednak výrazně levněji nežli v případě, že byste si na vymalování pokoje pozvali profesionální malíře, jednak tato činnost může být příjemným zpestřením všedních dnů. Navíc si také přesně zvolíte, jak budou vaše místnosti nov…

Jak upravit svrchní část omítky metodou štukování?

Jak upravit svrchní část omítky metodou štukování?

Při rekonstrukci interiérů bytů a úpravě vzhledu jejich stěn je jednou z metod, která se dá použít při finální úpravě omítky štukování. V tomto článku vám vysvětlím, jak se štukování provádí.


Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Jak nalakovat podlahu? Návod krok za krokem

Stará dřevěná podlaha se dá renovovat různými způsoby. Zatímco v jednom z předchozích článků jsme si nastínili, jak olejovat podlahu, nyní si shrneme krok za krokem, jak se provádí lakování podlahy. Do této činnosti se beze strachu můžete pustit, aniž byste potřebovali odbornou pomoc.

TZ: Nový trend v interiéru domácnosti - také povrch stěn může mít osobitý styl

TZ: Nový trend v interiéru domácnosti - také povrch stěn může mít osobitý styl

Víte, že dobám, kdy interiéru dominovaly hladké a bílé stěny, již odzvonilo? Kromě nepřeberných barevných kombinací je nejnovějším trendem také kreativní 3D úprava stěn. Díky ní můžete v pokoji docílit například efektu napodobení mramoru, optiky rzi či vykouzlit středomořskou atmosféru pomocí pískov…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Bruno

neděle, 24. leden 2021
07:15

My jsme malovali v létě a byla to velká akce. Co šlo, tak jsme vynosili ven do pergoly, abychom toho tady měli co nejméně. Malovali jsme všechny místnosti, už to po těch letech, co tu bydlíme, bylo dost potřeba :-) . Naštěstí jsem nepodcenil přípravu a zjistil jsem si, jaká barva je nejlepší, jak ji dobře zamíchat , jak vybrat váleček atd. Víkend malování, týden úklidu a dům je zase jako nový :-D .


Napsal: Bruno [Odpovědět]