Jak upravit svrchní část omítky metodou štukování?

29. leden 2015 | 13:57

Při rekonstrukci interiérů bytů a úpravě vzhledu jejich stěn je jednou z metod, která se dá použít při finální úpravě omítky štukování. V tomto článku vám vysvětlím, jak se štukování provádí.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Co je štukování?

Štuková omítka se definuje jako finální omítka na stěny v interiérech i exteriérech bytů, která je vyrobena ze směsice vápna a písku. Písek přitom musí být dostatečně jemný, pokud jej chcete využít právě na omítky v interiérech, kde mají být dokonale hladké zdi.

Postup štukování

Příprava místnosti

Před tím, než se pustíte do samotné aplikace štuku, je zapotřebí si nejprve připravit místnost, kterou upravujete. Stejně jako u ostatních malířských prací i zde doporučuji vyklidit místnost tak, aby zde nepřekážel žádný nábytek. Ten by se navíc během prací mohl znečistit. Myslete i na podlahy a koberce.

Příprava stěny

V další fázi soustřeďte svoji pozornost na přípravu zdi. Před nanášením štuku musí být stěna zbavena původního štuku. Jsou-li na zdi tapety, pak je rozhodně také odstraňte. Nepůjdou-li jednoduše seškrábat, nejprve je namočte a teprve tehdy, až budou vlhké, je začněte odlupovat.

Stěna musí být před nanášením nového štuku zbavena nečistot a mastnoty. K tomu vám postačí ji přetřít obyčejnou vodou s trochou jaru či podobného přípravku.

Nanášení štuku

Po odmaštění na stěnu naneste penetrační nátěr a vyrovnejte veškeré případně nerovnosti, které by zeď po konečné úpravě hyzdily. Na nerovnosti vám postačí špachtle s trochou sádry či tmelu.

A nyní už můžete přistoupit k samotnému štukování. Štuk si rozmíchejte v nádobě podle návodu a pomocí plastového hladítka jej začněte nanášet na zeď, a to směrem od země ke stropu. Je důležité, abyste nanášení prováděli na co nejméně tahů a zároveň dbali na to, aby vrstva štuku byla po celé stěně rovnoměrná.

Vyhlazení štuku

Na závěr je potřeba štuk ještě vyhladit. Vyčkejte s tím až do okamžiku, kdy bude nanesená vrstva už tužší, nesmí být ale zcela suchá. K vyhlazení použijte filcové hladítko. Namočte jej do vody a následně s ním pohybujte po povrchu stěny, a to krouživými pohyby. Nesmíte však příliš tlačit, jinak by mohlo dojít k narušení struktury štuku.

Co je potřeba

  • Štuk
  • Špachtle
  • Voda
  • Zednická lžíce
  • Penetrační nátěr
  • Plastové hladítko
  • Filcové hladítko
  • Sádra, tmel

Jak dlouho to potrvá?

Štukování jedné místnosti vám nezabere více než hodinu až dvě práce. Myslete však i na přípravné práce, následný úklid a hlavně na to, že štuk musí po finální úpravě dobře proschnout.

Jaké budou náklady?

Štuková hmota pro interiérové využití není nijak drahá. Čtyřkilogramové balení vás vyjde na cca 70 Kč. Hladítka, ať filcová či plastová, se pohybují v cenách kolem 90 – 120 Kč. Toto jsou nejdůležitější a nejdražší položky, které potřebujete.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.4 hvězdiček / Hodnoceno: 52x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Jak upravit povrch betonového schodiště, aby nebyl kluzký?

Mnozí z vás mají venkovní schody před domem vytvořeny z betonu. Betonové schodiště je však bez patřičné úpravy kluzké ve chvíli, kdy venku prší, nebo se tvoří námraza. Takovéto schody je pak velmi obtížné zdolat, pokaždé na nich riskujete uklouznutí a zranění.

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Tak jako je mnoho druhů prasklin, dírek a nerovných povrchů, tak je i mnoho typů tmelů a lepidel, které můžeme použít pro opravu poškozených míst. Jaký druh vybrat?


Jak zařídit byt pro seniory?

Jak zařídit byt pro seniory?

Lidé staršího věku jsou často omezeni v pohybu. Mají tak horší mobilitu a koordinaci těla. Zároveň už nejsou tak ohební jako v mládí. Na to je potřeba myslet v okamžiku, kdy jim zařizujete byt. Jak má takový byt pro seniory vypadat, respektive jaká specifika zohlednit? Dozvíte se v dnešním článku.

Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

Jak opravit vlhké zdi domu? Sanace vlhkého zdiva podřezáním pilou

Začaly se vám na stěnách domu tvořit vlhké mapy a nevíte, co s tím? Pak pomůže jedině sanace zdiva. Vlhkost je třeba odstranit co nejdříve, v opačném případě může mít její výskyt neblahé důsledky, a to nejen na stav objektu, ale také na vaše zdraví.




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Péťa 9

pondělí, 27. září 2021
15:05

Já teda omítku moc nijak neupravuji. Přejedu to takovou věcí, která je plochá a tím to uhladím :D jenže teď se mi stala taková věc. Dělal jsem omítku a nějakým způsobem se mi pod stěnu na zem přilepila podomítková krabice. A protože je to trochu chycený ke zdi tak se bojím,aby když ji budu dávat pryč,abych nestrhl zbytek omítky. Jak moc opatrný mám být?


Napsal: Péťa 9 [Odpovědět]