Jak vyčistit granitový dřez?

8. červenec 2014 | 03:38

Rekonstruujete kuchyni a chystáte se do ní pořídit nový dřez. Možná se rozhodnete zvolit moderní granitový dřez. Granit je pro tuto nedílnou součást kuchyňského vybavení velmi zajímavým řešením. Jde totiž o vysoce kvalitní materiál, který v mnoha ohledech předčí klasické nerezové dřezy. I o něj je ale potřeba se starat, aby si co nejdéle udržel svůj atraktivní vzhled.

Reklama
Jak vyčistit granitový dřez?Jak vyčistit granitový dřez?

 

 

Co je granit?

Granit je umělým kamenem, který se vyrábí z kompozitu žuly a akrylátu. Ten je vytvořen z lisované křemenné směsi s přidáním tvrzené pryskyřice a příslušného barviva. Výsledkem je mimořádně odolný materiál, který je proto velmi vhodný právě pro výrobu kuchyňských dřezů.

Hlavní přednosti granitu

  • Tvrdost materiálu
  • Odolnost
  • Tvarová a barevná stálost
  • Atraktivní vzhled

Granit se hodí do moderních kuchyní nejen tím, že je vysoce odolný, ale má i atraktivní vzhled. Na první pohled je tak k nerozeznání od přírodního kamene, přestože se vlastně jedná o umělý materiál.

Co se týče odolnosti, granitový dřez dobře odolává vysokým teplotám, a to až do hodnot přes 200 stupňů Celsia. Kromě toho je jeho povrch odolný vůči poškrábání. Při jednoduché údržbě se na něm nezachycují bakterie.

Postup čištění granitového dřezu

Údržba granitového dřezu spočívá v jeho pravidelném čištění. Ideální je, pokud jej provádíte po každém větším mytí nádobí.

Běžné nečistoty

K vyčištění vám postačí obyčejná měkká houbička. Tou důkladně otřete veškeré nečistoty a zabarvení, která v dřezu zůstanou po umytí nádobí. Na houbičku si přitom naneste klasický prostředek na nádobí. Pro vyčištění větších a odolnějších nečistot použijte čistící pasty. Ty na granitovém dřezu vytvoří ochranný filtr, jenž zamezí jeho následnému rychlému znečištění.

Poté, co dřez otřete houbičkou s mycím prostředkem, opláchněte jej čistou vodou a nechte osušit.

Odstranění skrvn

V případě, že vám v dřezu zůstane nějaká viditelná skvrna, například od oleje či barvy, použijte na její odstranění denaturovaný líh.

Vodní kámen

I v granitovém dřezu se časem usadí vodní kámen. K jeho odstranění stačí použít jednoduchý trik. Udělejte si roztok octa s vodou a aplikujte jej na postižená místa. Roztok pak nechte asi jednu až dvě hodiny působit. Poté jej setřete houbičkou, omyjte vodou a osušte.

Čemu se při čištění dřezu z granitu vyhnout?

Ani granit, přestože se jedná o velmi odolný materiál, není nezničitelný. Pro jeho čištění tak určitě nepoužívejte drátěné kartáče a drátěnky. Ty by mohly narušit jeho povrch a ochranný filtr, který zamezuje usazování nečistot. Stejně tak není vhodné používat příliš agresivní chemické prostředky, kyseliny či ředidla.

Pokud v granitovém dřezu umýváte těžké kovové nádobí, dejte si pozor na to, abyste s ním příliš nedrhli o dno, mohlo by opět dojít k narušení jeho struktury.

Co je potřeba

  • Měkká houbička
  • Mycí prostředek na nádobí
  • Teplá voda
  • Roztok octa s vodou

Jak dlouho to potrvá?

Vyčištění granitového dřezu zabere nejvíce času, pokud se v něm objeví vodní kámen. Pak počítejte s tím, že budete muset roztok octa s vodou nechat několik desítek minut působit. Běžné čištění po použití je ale otázkou jedné či dvou minut.

Jaké budou náklady?

Měkké houbičky na nádobí lze v balení po 10 kusech pořídit již od 15 Kč, spíše však počítejte s nějakou tou korunou navíc. Pak už k vyčištění granitového dřezu potřebujete pouze obyčejný mycí prostředek, JAR stojí přibližně 30 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.24 hvězdiček / Hodnoceno: 17x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

Matné nebo zašpiněné zrcadlo, skrz které již téměř není vidět, působí zejména v předsíni velmi nepěkně. Stejně tak vám bude vadit špinavé zrcadlo v koupelně. Jak tedy co nejlépe vyčistit zrcadlo tak, aby se znovu lesklo a mohli jste se v něm poznat?

Jak vyčistit akvárium?

Jak vyčistit akvárium?

Zkušení akvaristé dobře vědí, co je pro jejich rybičky nejlepší. Těm z vás, kteří se ale teprve chystají na pořízení domácího akvária, případně jej mají krátkou dobu, se jistě hodí pár rad, jak se o něj starat.


Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

Kotle na tuhá paliva patří k nejvyužívanějším spotřebičům, kterými se topí v českých domácnostech. Existuje celá řada produktů různé kvality a parametrů. V zásadě však platí, že je třeba je čas od času vyčistit. Nemine to nikoho z vás, kdo kotel na dřevo či uhlí používá.

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Jak vyčistit okapy od listí a kdy očistu provádět?

Zanesené okapy mohou na vašem domě způsobit velkou neplechu. Voda skrz ucpaný okap, v němž je hromada listí, mechu a dalších usazeniny, nemůže odtékat a hledá si postupně jiné cestičky. Výsledkem pak může být to, že začne zatékat o podkroví, případně si razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a …
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Gyenesová Dana

pátek, 12. srpen 2022
21:41

Dobrý den,
Před dovolenou jsem do odpadu lila čistič odpadu a zřejmě mi i něco vystříklo na granitový dřez. Po návratu z dovolené mám bílé fleky uvnitř dřezu. Půjde to nějak napravit.
Děkuji


Napsal: Gyenesová Dana [Odpovědět]

Jiří

úterý, 17. únor 2015
10:20

Máme granitový dřez a ženě sjel nůž a udělala 2mm zásek a odštípla roh u dřezu dá se to nějakou pryskyřicí zalepit opravit???


Napsal: Jiří [Odpovědět]

Alf

úterý, 28. únor 2017
17:06

to Jiří:
Musí být ale teplu a vlhkuvzdorná. Spíš bych se obrátil na někoho, kdo ty dřezy prodává a opravuje. Bohužel, je to mínus granitu...

Ono to vlastně postačí umývat/vytírat jarem, ael pokud chcete opravdovou ochranu, tak je lepší koupit ty prostředky od renomvoaných výrobců - je přece lepší teď utratit 500, než potom 10K za opravu/výměnu... Nějaký základní mininávod by poslužil dobrým doplněním k tomuto článku:


Napsal: Alf [Odpovědět] [Skrýt]