Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?

23. listopad 2015 | 11:56

Kotle na tuhá paliva patří k nejvyužívanějším spotřebičům, kterými se topí v českých domácnostech. Existuje celá řada produktů různé kvality a parametrů. V zásadě však platí, že je třeba je čas od času vyčistit. Nemine to nikoho z vás, kdo kotel na dřevo či uhlí používá.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč čistit kotle na tuhá paliva?

Čištění kotle na tuhá paliva je v zásadě důležité z toho důvodu, že se v něm postupně usazují nečistoty, spaliny a dehet. Pokud je jejich výskyt už značný, má to za následek snížení účinnosti zařízení. V konečném důsledku to pak znamená, že musíte topit více. Spotřebujete tak větší množství paliva (ať už se jedná o dřevo či uhlí), vytápění domu se vám prodraží.

Nečistoty způsobují menší tah kotle a nižší účinnost. Usazeniny však mají vliv i na životnost spotřebiče. Pokud se o kotel nebudete patřičně starat a jeho vnitřek bude plný dehtu a spalin, sníží se jeho životnost až o celé roky.

Postup čištění kotle

Vychladnutí kotle

Před tím, než se pustíte do čištění kotle, nezapomeňte jej nechat dostatečně vychladnout. Kotel nesmí být rozžhavený, snadno byste při práci přišli k popáleninám.

Očištění odnímatelných částí

V první fázi čištění kotle se zaměřte na vrchní část plotny a také všechny části, které se dají odejmout. Vyjměte a vydrhněte od nečistot pomocí ocelového kartáče. Pokud jsou na jednotlivých částech pouze drobné usazeniny sazí, stačí namísto kartáče použít obyčejný smetáček. Kromě plotny takto očistěte klapky a víko od kouřové komory.

Čištění kouřovodu

Následuje čištění kouřovodu, tedy té části, která spojuje kotel s komínem. Opatrně jej vymontujte a jeho vnitřek pročistěte opět ocelovým kartáčem. Pokud do nějakého místa nedosáhnete, neboť je kouřovod příliš dlouhý, připevněte kartáč na násadu.

Vnitřek kotle

V dalším kroku můžete přistoupit k čištění vnitřní části kotle, tedy jeho stěn. Zde se usazuje nejvíce spalin a také dehet. Dehet jde sám o sobě špatně vyčistit, proto je třeba čištění provádět často. Na práci použijte ocelovou škrabku a ocelový kartáč. Aby se při práci příliš neprášilo a doma jste si neudělali zbytečný nepořádek, je dobré postupovat dlouhými tahy směrem odshora dolů.

Závěrečné práce

V závěrečné fázi vše oprašte smetáčkem, abyste se zbavili všech drobných nečistot. Poté kotel zkompletujte. Saze a nečistoty v okolí kotle pečlivě zameťte.

Co je potřeba

 • Ocelový kartáč, násada
 • Ocelová škrabka
 • Smetáček, lopatka
 • Jak dlouho to potrvá?

  Čištění kotle na tuhá paliva výše uvedeným způsobem vám zabere maximálně 30 – 40 minut času.

  Jaké budou náklady?

  Obyčejný ocelový kartáč vás bude stát kolem 20 Kč. Pokud se potřebujete dostat do záhybů a hůře dostupných míst, doporučuji si pořídit rohový kartáč. Jeho cena se pohybuje kolem 25 – 30 Kč. Profesionálnější pomůcky jsou dražší, pohybují se již na 100 Kč.

  Autor Roman Beneš

  Autor: Roman Beneš

  Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


  [Nahoru ↑]

  Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

  Linkuj.cz!

  Hodnocení

  2.62 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


  Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

  Čtěte také...

  Jak přestavit kotel na tuhá paliva?

  Jak přestavit kotel na tuhá paliva?

  Unavuje vás neustálé přikládání paliva do kotle co tři hodiny? Nechte si svůj starší kotel zautomatizovat. Ušetříte mnoho času a navíc docílíte i úsporného vytápění.

  Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

  Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

  Vytápění domácnosti lze zajistit mnoha způsoby. I v dnešní době se těší poměrně značné oblibě kotle na tuhá paliva, s nimiž lze vytápět běžné domácnosti, používají se ale třeba i v rekreačních objektech. Běžná zařízení spalují uhlí, moderní kotel na pevná paliva se však už používá spíše ke spalování…


  Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

  Jak nejlépe vyčistit zrcadlo?

  Matné nebo zašpiněné zrcadlo, skrz které již téměř není vidět, působí zejména v předsíni velmi nepěkně. Stejně tak vám bude vadit špinavé zrcadlo v koupelně. Jak tedy co nejlépe vyčistit zrcadlo tak, aby se znovu lesklo a mohli jste se v něm poznat?

  Jak vyčistit akvárium?

  Jak vyčistit akvárium?

  Zkušení akvaristé dobře vědí, co je pro jejich rybičky nejlepší. Těm z vás, kteří se ale teprve chystají na pořízení domácího akvária, případně jej mají krátkou dobu, se jistě hodí pár rad, jak se o něj starat.
  Vložit komentář

  Napsat komentář
  Jméno:
  E-mail:
  Web:


  Komentáře

  Milan

  pátek, 11. červen 2021
  21:38

  Za sebe bych třeba k těsnění kotlů mohl vřele doporučit těsnící šňůry a pásky z internetového obchodu


  Napsal: Milan [Odpovědět]

  Kotleník

  středa, 16. červen 2021
  21:26

  My jsme letos společně s čištěním kotle brali od


  Napsal: Kotleník [Odpovědět]

  Jakub

  úterý, 22. červen 2021
  09:29

  My jsme kotel na uhlí vyčistili tak, že jsme ho vyhodili :-D . Topili jsme s ním skoro 20 let a už mě ta práce kolem nebavila, tak jsme se rozhodli pro radikální změnu, kterou představují tepelná čerpadla . Máme tepelné čerpadlo voda - voda , které je 1000 x lepší než kotel na uhlí.


  Napsal: Jakub [Odpovědět]