Jak vyčistit kotel na tuhá paliva?
23. listopad 2015 | 11:56Kotle na tuhá paliva patří k nejvyužívanějším spotřebičům, kterými se topí v českých domácnostech. Existuje celá řada produktů různé kvality a parametrů. V zásadě však platí, že je třeba je čas od času vyčistit. Nemine to nikoho z vás, kdo kotel na dřevo či uhlí používá.
Reklama- Proč čistit kotle na tuhá paliva
- Postup čištění kotle
- Co je potřeba
- Jak dlouho to potrvá
- Jaké budou náklady
Proč čistit kotle na tuhá paliva?
Čištění kotle na tuhá paliva je v zásadě důležité z toho důvodu, že se v něm postupně usazují nečistoty, spaliny a dehet. Pokud je jejich výskyt už značný, má to za následek snížení účinnosti zařízení. V konečném důsledku to pak znamená, že musíte topit více. Spotřebujete tak větší množství paliva (ať už se jedná o dřevo či uhlí), vytápění domu se vám prodraží.
Nečistoty způsobují menší tah kotle a nižší účinnost. Usazeniny však mají vliv i na životnost spotřebiče. Pokud se o kotel nebudete patřičně starat a jeho vnitřek bude plný dehtu a spalin, sníží se jeho životnost až o celé roky.
Postup čištění kotle
Vychladnutí kotle
Před tím, než se pustíte do čištění kotle, nezapomeňte jej nechat dostatečně vychladnout. Kotel nesmí být rozžhavený, snadno byste při práci přišli k popáleninám.
Očištění odnímatelných částí
V první fázi čištění kotle se zaměřte na vrchní část plotny a také všechny části, které se dají odejmout. Vyjměte a vydrhněte od nečistot pomocí ocelového kartáče. Pokud jsou na jednotlivých částech pouze drobné usazeniny sazí, stačí namísto kartáče použít obyčejný smetáček. Kromě plotny takto očistěte klapky a víko od kouřové komory.
Čištění kouřovodu
Následuje čištění kouřovodu, tedy té části, která spojuje kotel s komínem. Opatrně jej vymontujte a jeho vnitřek pročistěte opět ocelovým kartáčem. Pokud do nějakého místa nedosáhnete, neboť je kouřovod příliš dlouhý, připevněte kartáč na násadu.
Vnitřek kotle
V dalším kroku můžete přistoupit k čištění vnitřní části kotle, tedy jeho stěn. Zde se usazuje nejvíce spalin a také dehet. Dehet jde sám o sobě špatně vyčistit, proto je třeba čištění provádět často. Na práci použijte ocelovou škrabku a ocelový kartáč. Aby se při práci příliš neprášilo a doma jste si neudělali zbytečný nepořádek, je dobré postupovat dlouhými tahy směrem odshora dolů.
Závěrečné práce
V závěrečné fázi vše oprašte smetáčkem, abyste se zbavili všech drobných nečistot. Poté kotel zkompletujte. Saze a nečistoty v okolí kotle pečlivě zameťte.
Co je potřeba
Jak dlouho to potrvá?
Čištění kotle na tuhá paliva výše uvedeným způsobem vám zabere maximálně 30 – 40 minut času.
Jaké budou náklady?
Obyčejný ocelový kartáč vás bude stát kolem 20 Kč. Pokud se potřebujete dostat do záhybů a hůře dostupných míst, doporučuji si pořídit rohový kartáč. Jeho cena se pohybuje kolem 25 – 30 Kč. Profesionálnější pomůcky jsou dražší, pohybují se již na 100 Kč.
Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Milan
pátek, 11. červen 202121:38
Za sebe bych třeba k těsnění kotlů mohl vřele doporučit těsnící šňůry a pásky z internetového obchodu
Napsal: Milan [Odpovědět]
Kotleník
středa, 16. červen 202121:26
My jsme letos společně s čištěním kotle brali od
Napsal: Kotleník [Odpovědět]
Jakub
úterý, 22. červen 202109:29
My jsme kotel na uhlí vyčistili tak, že jsme ho vyhodili :-D . Topili jsme s ním skoro 20 let a už mě ta práce kolem nebavila, tak jsme se rozhodli pro radikální změnu, kterou představují tepelná čerpadla . Máme tepelné čerpadlo voda - voda , které je 1000 x lepší než kotel na uhlí.
Napsal: Jakub [Odpovědět]