Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

14. duben 2013 | 22:50

Tak jako je mnoho druhů prasklin, dírek a nerovných povrchů, tak je i mnoho typů tmelů a lepidel, které můžeme použít pro opravu poškozených míst. Jaký druh vybrat? Jak se v nich vyznat?

Reklama
Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Postup opravy

K tomu, abyste spravili oloupaný spár či nějakou tu prasklinku na zdi, nepotřebujete mnoho. Postačuje zakoupit ten správný typ tmelu či lepidla, obstarat si špachtli a zabrušovač na omítku. Nic víc.

Na poškozený povrch nanesete špachtlí vybraný tmel, upravíte jej špachtlí a necháte takto upravený povrch přibližně jednu hodinu zaschnout. Celkový čas záleží na tloušťce nanesené vrstvy tmelu.

Než se ale odhodláte k opravě, je třeba vědět, jaký typ tmelu či lepidla vybrat.

Zde je přehled

1. Akrylový tmel

Na dírky a prasklinky, na zatmelení spár a trhlin, je nejvhodnější akrylový tmel. Je skvělý pro materiály s různou roztažností a přilnavostí. Je vhodný i k lepení lišt, k začištění nerovností. Dobře také chytá malířské barvy a výborně splyne s okolní omítkou.

2. Silikovnový tmel

Do vlhkého prostředí se nejlépe hodí tmel silikonový. Je tedy ideální k opravě spár například v koupelně či kuchyni.

3. Štukový tmel

Na štukovanou zeď nejlépe uplatníme přímo štukový tmel. Má totiž hrubší konzistenci.

4. Tmel na sádrokarton

Existuje dokonce i tmel na sádrokarton, v dnešní době tolik užívaný a oblíbený.

5. Univerzální tmel

V případě, že nechcete kupovat rozličné druhy tmelů kvůli různým typům prasklin a různým typům materiálů, je tak vhodný tmel univerzální. Ač je univerzální, přesto nelze použít na úplně všechny typy povrchů a materiálů.

Co je třeba na opravu?

  • vhodný typ tmelu či lepidla
  • špachtli
  • zabrušovač omítky (filcové či jiné hladítko)

Jak dlouho trvá oprava?

Vše záleží na velikosti opravované plochy, ale zpravidla si vystačíte s cca 5-10 minutami. Nutné je ale připočítat i dobu zasychání, která se pohybuje kolem jedné hodiny.

Náklady na opravu

Cena se odvíjí od typu tmelovací či lepicí hmoty. Akrylový tmel (310 g) stojí cca 52 Kč. Tmel silokonový (310 g) vás vyjde na cca 105 Kč. Cena univerzálního tmelu (310 g) se pohybuje kolem 61 Kč. Štukový tmel pořídíte za cca 66 Kč/ 310 g a tmel na sádrokarton vás vyjde na cca 79 Kč.

Cena špachtle se pohybuje v rozmezí 5-40 Kč. Záleží na šířce a materiálu špachtle.

Zabrušovač omítky možná máte již dávno ve svém kutilském kufříku, ale pokud jej nevlastníte, je možné tento zabrušovač pořídit za cca 88 Kč.

Celkové náklady jsou tedy přibližně 145-235 Kč.

Typy tmelů a lepidel a jejich užití (video)

Autor Monika Tůmová

Autor: Monika Tůmová

Momentálně maminka na rodičovské dovolené se třemi dětmi. Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.95 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Jak a čím lepit plasty? + Druhy plastů

Plastové materiály se dnes běžně používají při výrobě nábytku i mnoha dalších předmětů. K jejich rozšíření došlo v druhé polovině minulého století. Existuje jich celá řada a liší se mimo jiné tím, jak jsou odolné. U každého druhu plastu se však dříve či později můžete setkat s tím, že prasknou, příp…

Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

Jak vytápět domácnost: Kotle na tuhá paliva – jaké typy paliv lze využít?

Vytápění domácnosti lze zajistit mnoha způsoby. I v dnešní době se těší poměrně značné oblibě kotle na tuhá paliva, s nimiž lze vytápět běžné domácnosti, používají se ale třeba i v rekreačních objektech. Běžná zařízení spalují uhlí, moderní kotel na pevná paliva se však už používá spíše ke spalování…


Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Máte doma starý dřevěný nábytek a nechce se vám ho vyhazovat, přestože už není zrovna v nejlepším stavu? Děláte dobře. Spousta drobných maličkostí se dá opravit a restaurovat. Židle, stůl či křeslo pak může posloužit svému účelu dalších pěkných pár let.

Jak a čím posypat chodník v zimě? Druhy posypových materiálů

Jak a čím posypat chodník v zimě? Druhy posypových materiálů

V zimním období dochází k namrzání chodníků, někdy se na nich navíc tvoří souvislá vrstva sněhu. Chůze po neupravovaném chodníku pak může činit značné problémy, nezřídka kdy je příčinou zranění, zejména zlomenin a podlitin poté, co uklouznete a doslova se po chodníku rozplácnete. Péče o chodníky pře…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Kubík

úterý, 21. červenec 2015
22:36

dobry den,oprava spár je paráda,ale zajímá mé co udělat s uvolněnými dlaždicemi. Děkuji kubík.


Napsal: Kubík [Odpovědět]