Jak zařídit byt pro seniory?

29. únor 2016 | 10:32

Lidé staršího věku jsou často omezeni v pohybu. Mají tak horší mobilitu a koordinaci těla. Zároveň už nejsou tak ohební jako v mládí. Na to je potřeba myslet v okamžiku, kdy jim zařizujete byt. Jak má takový byt pro seniory vypadat, respektive jaká specifika zohlednit? Dozvíte se v dnešním článku.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč upravit vzhled bytu pro seniory?

Základním důvodem, proč má být byt, ve kterém bude bydlet starší osoba, v některých směrech odlišný od klasického bydlení, je zvýšení bezpečnosti. Senioři jsou náchylnější například na zlomeniny, i drobné poranění u nich může mít fatální následky.

Dalším důvodem je pak již na úvod zmíněná horší mobilita. Starý člověk už není tak vitální jako lidé v produktivním věku. Z tohoto důvodu je nutné zvolit vhodný nábytek a jeho umístění, předělat přístupy k němu i bytu samotnému a zajistit jeho bezbariérovost.

Díky úpravám bytu může i starší a imobilní člověk žít sám, aniž by byl odkázaný na pomoc druhých osob. Má tak možnost dožít ve svém bytě, nikoliv nutně v nějakém pečovatelském domě.

Možnosti zařízení bytu pro seniory

Zajistěte seniorovi dostatek prostoru pro pohyb

Při úpravě bytu je třeba myslet na to, že starší lidé používají různé pomůcky k pohybu. Ať už se jedná o hole a berle, chodítka, případně invalidní vozík.

Proto je nutné, aby byl v místnostech a na chodbě dostatek volného prostoru, místo pro pohyb. Počítejte s tím, že takový invalidní vozík má určité rozměry. Podle nich pak zvolte šířku chodby a volného místa v pokojích tak, aby se do nich i člověk na vozíku mohl bez problémů pohybovat.

Umožněte snadný přístup k nábytku

Starší lidé už nejsou tak ohební. Na to myslete při výběru a instalaci nábytku. Ten má být spíše nižší. Hlavně je ale důležité, aby byl stabilní. V obchodech se dnes dá pořídit přímo specializovaný nábytek pro seniory.

Nábytek musí být bezpečný. To znamená, že by neměl mít ostré hrany. Není vhodné, pokud je vyrobený z křehkých materiálů, které by se mohly snadno rozbít a seniora poranit.

Důležitý je bezbariérový přístup

Nachází-li se byt ve vyšším patře domu, musí být zajištěný bezbariérový přístup. Pokud v domě není výtah, pouze schodiště, je vhodné k němu přidělat speciální schodišťový výtah pro vozíky.

Bezbariérový musí být i samotný interiér bytu. Ze dveří jednotlivých místností doporučuji odstranit vysoké prahy. Seniory by o ně mohl snadno zakopnout a ublížit si, vadily by také vozíčkářům.

Instalujte bezpečnostní prvky

Kromě stabilního nábytku a zajištění bezbariérovosti je vhodné do bytu instalovat i různé doplňkové bezpečnostní prvky. Jedná se například o madla do koupelny, sedačky do vany, schůdky k vaně, protiskluzové prvky na podlahu atp.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak se starat o knihy, aby nezestárly: Tipy na zařízení knihovny

Jak se starat o knihy, aby nezestárly: Tipy na zařízení knihovny

I v dnešní době plné moderních technologií se většina z nás ve volném čase věnuje četbě knih. Ať už se jedná o populární či odbornou literaturu. Knihy jsou ale poměrně křehkými věcmi, je tak nutné o ně pečovat, jinak by byly za pár let na vyhození, což by byla škoda. V dnešním článku se dozvíte, jak…

10 tipů, jak na broušení parket

10 tipů, jak na broušení parket

Broušení parket je činností, při které je dobré se držet určitých zavedených postupů. Využít můžete i různé rady a tipy, jak si práci usnadnit.


Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě …Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Lenickakocicka

sobota, 5. prosinec 2020
15:34

My teď zařizovali byt mé tchýni. Přestěhovala se z baráku do bytu, protože už se nedokázala starat o tak velký dům a zahradu. V novém bytečku má poměrně velký balkón, takže bude moct nadále pěstovat rajčata a různé bylinky. Aby se tam cítila bezpečně a i my měli jistotu, že je vše v pořádku, koupili jsme ji zabezpečovací systém z této stránky:


Napsal: Lenickakocicka [Odpovědět]

CizkovaMar

pátek, 12. únor 2021
17:16

S mou sestrou jsme teď řešily podobný problém. Naše maminka už bohužel nemůže moc chodit, ale nechce se hnout ze svého bytu. Bydlím kousek, tak ji chodím každý den navštěvovat, ale s chůzí ji pomoct nemůžu. Požádaly jsme tedy se sestrou firmu:


Napsal: CizkovaMar [Odpovědět]

Magda Horká

čtvrtek, 12. srpen 2021
12:29

My přemýšlíme, že bychom mému otci trochu usnadnili žití v jeho bytečku. Moje kamarádka se na to vrhla minulý rok a myslím, že účel to splnilo. Mají to na můj vkus až moc protkané moderní technologií až to skoro vypadá jako by měl dědoušek doma videokonferenční systémy od


Napsal: Magda Horká [Odpovědět]

Kamilka Cizkova

pondělí, 15. listopad 2021
11:45

Ahoj, my s manželem mému tatínkovy zařídili super byt, ve kterém se cítí dobře. Pomáhal mi s tím můj kamarád ze střední, který se živí jako sociální pracovník a ví, s čím mývají senioři v bytech problémy. Navíc jsme nechali přeinstalovat jeho elektroniku přes tuto super společnost:


Napsal: Kamilka Cizkova [Odpovědět]

Josef Zduřly

čtvrtek, 25. listopad 2021
13:44

Největší kritérium je jejich hybnost. Jedni moji prarodiče jsou plně mobilní, takže mají klasickou koupelnu. Druhý děda je ale na vozíku a babi o berlích, tak tam jsme řešili koupelnu vloni. :) Pořídili jsme speciální skříňky do koupelny u


Napsal: Josef Zduřly [Odpovědět]