Jak zařídit byt pro seniory?
29. únor 2016 | 10:32Lidé staršího věku jsou často omezeni v pohybu. Mají tak horší mobilitu a koordinaci těla. Zároveň už nejsou tak ohební jako v mládí. Na to je potřeba myslet v okamžiku, kdy jim zařizujete byt. Jak má takový byt pro seniory vypadat, respektive jaká specifika zohlednit? Dozvíte se v dnešním článku.
ReklamaProč upravit vzhled bytu pro seniory?
Základním důvodem, proč má být byt, ve kterém bude bydlet starší osoba, v některých směrech odlišný od klasického bydlení, je zvýšení bezpečnosti. Senioři jsou náchylnější například na zlomeniny, i drobné poranění u nich může mít fatální následky.
Dalším důvodem je pak již na úvod zmíněná horší mobilita. Starý člověk už není tak vitální jako lidé v produktivním věku. Z tohoto důvodu je nutné zvolit vhodný nábytek a jeho umístění, předělat přístupy k němu i bytu samotnému a zajistit jeho bezbariérovost.
Díky úpravám bytu může i starší a imobilní člověk žít sám, aniž by byl odkázaný na pomoc druhých osob. Má tak možnost dožít ve svém bytě, nikoliv nutně v nějakém pečovatelském domě.
Možnosti zařízení bytu pro seniory
Zajistěte seniorovi dostatek prostoru pro pohyb
Při úpravě bytu je třeba myslet na to, že starší lidé používají různé pomůcky k pohybu. Ať už se jedná o hole a berle, chodítka, případně invalidní vozík.
Proto je nutné, aby byl v místnostech a na chodbě dostatek volného prostoru, místo pro pohyb. Počítejte s tím, že takový invalidní vozík má určité rozměry. Podle nich pak zvolte šířku chodby a volného místa v pokojích tak, aby se do nich i člověk na vozíku mohl bez problémů pohybovat.
Umožněte snadný přístup k nábytku
Starší lidé už nejsou tak ohební. Na to myslete při výběru a instalaci nábytku. Ten má být spíše nižší. Hlavně je ale důležité, aby byl stabilní. V obchodech se dnes dá pořídit přímo specializovaný nábytek pro seniory.
Nábytek musí být bezpečný. To znamená, že by neměl mít ostré hrany. Není vhodné, pokud je vyrobený z křehkých materiálů, které by se mohly snadno rozbít a seniora poranit.
Důležitý je bezbariérový přístup
Nachází-li se byt ve vyšším patře domu, musí být zajištěný bezbariérový přístup. Pokud v domě není výtah, pouze schodiště, je vhodné k němu přidělat speciální schodišťový výtah pro vozíky.
Bezbariérový musí být i samotný interiér bytu. Ze dveří jednotlivých místností doporučuji odstranit vysoké prahy. Seniory by o ně mohl snadno zakopnout a ublížit si, vadily by také vozíčkářům.
Instalujte bezpečnostní prvky
Kromě stabilního nábytku a zajištění bezbariérovosti je vhodné do bytu instalovat i různé doplňkové bezpečnostní prvky. Jedná se například o madla do koupelny, sedačky do vany, schůdky k vaně, protiskluzové prvky na podlahu atp.

Autor: Roman Beneš
Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Lenickakocicka
sobota, 5. prosinec 202015:34
My teď zařizovali byt mé tchýni. Přestěhovala se z baráku do bytu, protože už se nedokázala starat o tak velký dům a zahradu. V novém bytečku má poměrně velký balkón, takže bude moct nadále pěstovat rajčata a různé bylinky. Aby se tam cítila bezpečně a i my měli jistotu, že je vše v pořádku, koupili jsme ji zabezpečovací systém z této stránky: http://www.rex.eu/
Napsal: Lenickakocicka [Odpovědět]
CizkovaMar
pátek, 12. únor 202117:16
S mou sestrou jsme teď řešily podobný problém. Naše maminka už bohužel nemůže moc chodit, ale nechce se hnout ze svého bytu. Bydlím kousek, tak ji chodím každý den navštěvovat, ale s chůzí ji pomoct nemůžu. Požádaly jsme tedy se sestrou firmu: http://www.pwinterier.cz/, která nám navrhla byt tak, aby byl celý bezbariérový a všude projev vozík, nebo alespoň chodítko. Vše jsme odsouhlasily a čekáme, až bude rekonstrukce dodělána. Mamka se nemůže dočkat.
Napsal: CizkovaMar [Odpovědět]