Jak opravit žraloka na botě?

30. leden 2014 | 15:45

Čím kvalitnější obuv si pořídíte, tím déle v ní budete chodit, aniž by u ní došlo k nějakému poškození. Toto pravidlo však nemusí platit stoprocentně, i u kvalitních bot se občas stane, že na ní dojde k nějakému poškození. V některých případech, kdy například dojde k velkému prasknutí podrážky, jsou boty rovnou na vyhození, případně musíte zajít do opravny bot. Menší poškození si však budete schopni opravit sami. Častým problém je takzvaný žralok na botě. Právě na jeho opravu se zaměřím.

Reklama
Jak opravit žraloka na botě?Jak opravit žraloka na botě?

Co je žralok na botě?

Poškození obuvi, které se lidově označuje jako žralok, patří k častým poničením. Dochází u něj i u kvalitních bot. Jedná se o stav, kdy dojde k odlepení podrážky od svrchnější vrstvy obuvi. Pokud máte žraloka na botě, pořiďte si speciální lepidlo, špachtli na jeho nanesení. Pak už se směle můžete pustit do opravy.

Postup opravy

Pro opravu žraloka na botě je potřeba zvolit kontaktní lepidlo, které obsahuje kaučuk. Ten je pružný, takže se slepená část po zaschnutí nedolepí hned po prvních krocích. Kontaktní lepidla na obuv obsahují také rozpouštědla. Je potřeba, aby při lepení odezněla, jinak by se podrážka po velmi krátké době opět rozlepila.

Očištění

Poškozené místo důkladně očistěte. Doporučuji k tomu použít líh nebo aceton. Je důležité, aby plocha, na kterou posléze budete nanášet lepidlo, byla skutečně důkladně očištěná a lepidlo tak mělo potřebnou účinnost.

Použít můžete buď čisticí prostředky ve spreji, případně líh nebo aceton naneste na vlhký ubrousek. Pokud je znečištění velké, vyplatí se před nánosem lihu použít také smirkový papír. S ním se však dostanete jen do velkých žraloků.

Nanesení lepidla

Jakmile je vnitřní plocha žraloka důkladně očištěna, naneste do škvíry chemoprénové lepidlo s obsahem kaučuku a ředidla. Čím více lepidla nanesete, tím lépe. Poté vezměte špachtli a lepidlo s její pomocí rozetřete na obě plochy.

Zaschnutí a spojení

Po rozetření nechte lepidlo zhruba na 15 minut „odpočinout“, dostane se z něj rozpouštědlo ven. Pak obě plochy pevně spojte a spoj náležitě stlačte. Obuv můžete dát třeba do svěráku, případně ji zatížit tak, aby došlo k simulaci zatížení chodidlem.

Slepený spoj nechte ideálně do druhého dne zaschnout pod zatížením. Platí zde, že čím déle necháte zalepeného žraloka zaschnout, tím je vyšší pravděpodobnost, že se vám obuv hned tak nerozlepí.

Co je potřeba

  • Kontaktní lepidlo na obuv (chemoprénové)
  • Špachtle
  • Smirkový papír
  • Navlhčený ubrousek
  • Líh
  • Aceton

Jak dlouho to potrvá?

Samotné lepení žraloka na obuvi vám zabere asi dvacet minut. Je totiž potřeba počítat se zhruba 15 minutami, během nichž necháte lepidlo po nanesení a rozetření odpočinout před tím, že obě plochy pevně spojíte.

Obuv ale budete moci použít až následující den. Je totiž vhodné spoj nechat důkladně zaschnout, a to alespoň 24 hodin. Díky tomu pak bude žralok pevněji zacelen a nedojde k opětovnému rozlepení obuvi.

Jaké budou náklady?

Ke slepení žraloka na obuvi využijte chemoprénové lepidlo. Jeho ceny začínají na cca 60 Kč. Prodává se v úzkých tubách. Kromě toho budete potřebovat také líh na očištění obuvi před tím, než lepidlo naneste. Litr tekutého lihu stojí asi 50 Kč.

Další potřeby vás vyjdou na pár korun. Suma sumárum vás tak oprava žraloka na obuvi vyjde maximálně na 100 – 200 Kč, přičemž všechny potřebné prostředky jistě nespotřebujete najednou, vydrží vám tak i pro další případné opravy žraloků na obuvi.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.


Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …

Jak opravit vrzání parkety?

Jak opravit vrzání parkety?

Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou. Opravu lze provést několika způsoby.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!