Jak opravit starou dřevěnou podlahu?
24. srpen 2015 | 09:12Máte ve svém bydlení starou dřevěnou podlahu, která volá po opravě? Staré dřevěné podlahy mají tu výhodu, že je lze několikrát renovovat a poté vypadají opět jako nové. To se stahuje samozřejmě i na podlahy, které jsou více jak 100 let staré.
Díky renovaci zachováte v interiéru jedinečnost podlahy, bude vás to stát zlomek ceny, než její výměna a navíc bude vypadat jako nová. Nevíte-li, jak taková oprava masivní dřevěné podlahy probíhá, pak čtěte dále. Uveřejníme vám zde podrobný postup, jak na to.
Krok 1 – posouzení stavu podlahy
Než se do čehokoliv pustíte, je nutné nejdříve posoudit stav vaší podlahové krytiny. Díky tomuto posouzení zjistíte, zda má cenu podlahu renovovat, které se vždy odvíjí od stupně poškození povrchu krytiny, velikosti spár mezi jednotlivými lamelami, zda se podlaha hýbe, vrže atd. Při posouzení je dobré brát v potaz také jedinečnost podlahy, neboť staré podlahy mají oproti dnešním podlahovým krytinám nezaměnitelný vzhled.
Posouzení podlahové krytiny by se mělo provádět vždy před renovací. Každopádně z vlastní zkušenosti víme, že ve většině případů se renovace dřevěné podlahu oproti výměně jednoznačně vyplatí.
Krok 2 – postup při renovaci podlahy
Přesný postup se odvíjí od stupně poškození podlahové krytiny. V případě, že je dřevěná podlaha poškozena jen mírně - to znamená, že její celkový vzhled je rovný a bez velkých deformací dřeva – přistupuje se k přebroušení vrchní vrstvy laku a nečistot. Po obroušení je důležité přetmelení, jemné obroušení a následné nalakování. Tato renovace je vhodná zejména pro třívrstvé dřevěné podlahy, které nepodléhají různým deformacím či sesychání.
Většina starých podlah však bývá silně poškozená. Na dřevěných podlahách jsou mnohavrstvé nánosy laku a barev, jsou dlouhá léta nikým neudržované, poškrábané, seschlé i zdeformované. Pokud je tedy vaše podlaha na tom stejně, pak počítejte, že budete muset provést hrubé a vícenásobné obroušení, které ji v první řadě srovná a připraví pro další postup.
U těchto poškozených podlah je nutné i celoplošné přetmelení. Je to z důvodu spár, které jsou mnohdy široké kolem 2 až 4 mm. U silně poškozené podlahové krytiny počítejte s tím, že celoplošné přetmelení bude potřeba 2x až 3x. V závěru se podlaha ještě jemně přebrousí a nalakuje.
Křivá podlaha? Pak je nutné vyrovnání
U dřevěných podlah často dochází k jejich zkroucení a to buď působením času nebo dalších nepříznivých faktorů. Pokud také patříte k majitelům pokroucené podlahy, pak je nutné tento problém z technických důvodů včas vyřešit.
Aby nedocházelo k prohýbání a naklánění podlahy, budete muset zajistit, aby podklad pod podlahovou krytinou byl zcela rovný. Postup při vyrovnání podlahy spočívá v tom, že nejdříve upnete podlahu k podlahovým nosníkům. Dále pomocí vodováhy a pravítka určíte nejvyšší bod. K vyrovnání budete potřebovat klíny nebo tmel, který smícháte s vodou a nanesete na problémová místa.
Je-li problém u nosníků, pak je nutné i ty opravit. Prohlédněte si proto jejich spodek, zkontrolujte podpěrné trámy i sloupky. V případě, že je problém v nosnících, vyztužte ho stejným typem dřeva kvůli zpevnění.
Vyrovnání dřevěné podlahy není vůbec jednoduchou záležitostí, proto doporučujeme se v tomto případě obrátit na odborníka, poradit se s ním a vyrovnání mu svěřit. Přece jen nechcete na vaší staré podlaze udělat více škody než užitku.
Oprava vrzající a rozeschlé podlahy
Dalším problémem u starých podlah bývá vrzání a seschlost. V tomto popřípadě bude zapotřebí celou podlahu demontovat, očíslovat a důkladně očistit. Poté podlahu znovu složit a celoplošně položit zpět na zcela rovný podklad.
Pokud i po přečtení tohoto článku nemáte odvahu provést opravu dřevěné podlahy sami, doporučujeme obrátit se na odborníky, které v této oblasti mají bohaté zkušenosti. Přeci jen opravu provedou oproti vám rychleji a profesionálně, takže můžete počítat s dokonalým výsledkem a nemusíte se strachovat, že podlahu poničíte.
[Nahoru ↑]
Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.
Vložit komentář
Komentáře
Jan
neděle, 29. listopad 202020:49
Já jsem celý volný víkend strávil tím, že jsem se i dle rad ve vašem článku snažil opravit naši starou dřevěnou podlahu a teď už to nadobro vzdávám. Vybere s přítelkyní nejspíš nějakou novou vinylovou podlahu, četl jsem tipy v článku
Napsal: Jan [Odpovědět]
Lenka
neděle, 18. prosinec 202205:23
Zdravím všechny, chceme si nechat udělat novou podlahu od Aumexu (www.aumex.cz). Šli byste do toho taky? Díky
Napsal: Lenka [Odpovědět]