Jak malovat sádrokarton?

12. únor 2015 | 12:35

V předchozích článcích jste se mohli dozvědět, jak se provádí oprava sádrokartonu, případně také to, jak na montáž sádrokartonu. Nedílnou součástí zařizování domácnosti je však také malování.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Postup malování

Oprava nerovností a vad na sádrokartonové ploše

V první řadě je potřeba říci, že musíte mít dokonale připravenou plochu. Sádrokarton má být před finální úpravou čistý a rovný, souvislý. Teprve pak lze přistoupit k následujícím úkonům.

Sádrokartonové desky se na stěny usazují vedle sebe. To však znamená, že mezi nimi vznikají škvíry, spojení není dokonalé. Před tím, než začnete malovat, je tak nutné zajistit, aby tyto spoje byly co nejtěsnější. Vyplňte je pomocí tmele.

Dále celou plochu zbruste tak, abyste ji zbavili všech nerovností, a to i těch nejmenších. Zvlášť záležet si přitom dejte právě u spojů, kde může nanesený tmel přebývat. Na broušení použijte jemnou brusnou mřížku, která dokáže zahladit všechny rýhy a nerovnosti. Na mřížku příliš netlačte.

Pakliže použití brusné mřížky k vyrovnání nerovností nestačí, použijte na místa, kde jsou rýhy, opět trochu sádrokartonového tmelu, ale jen v minimální vrstvě. Důležité je, abyste zvolili tmel, který lze přetírat interiérovou barvou. Nejlepší je volba akrylátového tmelu.

Penetrace

Dalším nezbytným krokem při malování sádrokartonu je jeho penetrace. Penetračním nátěrem zajistíte ideální savost materiálu, díky čemuž se následně nanesená barva dobře uchytí, a to souvisle po celé ploše. Platí zde pravidlo, že čím nižší je savost penetrace, tím finální barva lépe kryje. Je nutné použít výhradně penetraci, která je přímo určena na sádrokartonové plochy.

Malování

K samotnému malování barvou přistupujte až v okamžiku, kdy je penetrační nátěr suchý. První nátěr je vhodné zředit s penetrací, a to v poměru 1:30. Následuje opět pauza, kdy vyčkáte na zaschnutí prvního nátěru. Pak pokračujte nanesením druhé, případně třetí vrstvy.

Používáte-li klasické barvy, je na malování sádrokartonu nejvhodnější použít váleček, který má kratší vlas. O tom, jak se maluje válečkem, se dozvíte více informací zde.

Co je potřeba

  • Sádrokartonový tmel
  • Brusná mřížka
  • Penetrace
  • Malířská barva
  • Váleček, štětec

Jak dlouho to potrvá?

Při prvním malování sádrokartonu počítejte s delším časovým úsekem prací. Průměrně velký byt zvládnete během víkendu.

Jaké budou náklady?

Sádrokartonový tmel, který je možné brousit, se dá zakoupit v malé tubě od 50 Kč. Za brusnou mřížku zaplatíte rovněž do 50 Kč. Ceny malířských barev se pohybují dle kvality a objemu nádoby od 150 Kč výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.32 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Sádrokarton: Jak opravit drobné díry a rýhy?

Sádrokarton: Jak opravit drobné díry a rýhy?

Potřebovali jste posunout o několik centimetrů kabely elektroinstalace, ale po této úpravě zůstaly v sádrokartonové stěně rýhy či přímo díry? Jak si poradit s jejich zakrytím?

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…


Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Druhy tmelů: Jaké použít na opravy?

Tak jako je mnoho druhů prasklin, dírek a nerovných povrchů, tak je i mnoho typů tmelů a lepidel, které můžeme použít pro opravu poškozených míst. Jaký druh vybrat?

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Montáž sádrokartonu na strop má několik specifik. Při nedodržení správného postupu může dojít k tomu, že vzniklé dílo nebude dostatečně kvalitní, a to z technologického i estetického hlediska.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Michaela

pondělí, 18. leden 2016
20:41

Skvělý článek, škoda že jsem ho neobjevila dříve, vrhla jsem se do malování sádrokartonu pohlavě a úplně jsem zapomněla na penetraci, výsledkem bylo to že se mi stará barva odlupovala a tvořila žmolky na zdi. Nakonec jsem teda nějak domalovala ale byla jsem z toho trochu zklamaná. Naštěstí to není žádná hrůza a žmolky vidět nejsou ale dalo to práce. Ještě doporučuji nakoupit pořádné folie, ja kupovala z mojeobaly.cz a nemusela jsem nic stěhovat, stačí přikrýt, člověk si tak ušetří mnoho práce. Přeji hezký den.


Napsal: Michaela [Odpovědět]