Sádrokarton: Jak opravit drobné díry a rýhy?

27. březen 2013 | 00:16

Potřebovali jste posunout o několik centimetrů kabely elektroinstalace, ale po této úpravě zůstaly v sádrokartonové stěně rýhy či přímo díry? Jak si poradit s jejich zakrytím?

Reklama
Sádrokarton: Jak opravit drobné díry a rýhy?Sádrokarton: Jak opravit drobné díry a rýhy?

Postup opravy

Předtím, než se pustíme do samotné opravy, je třeba mít zakoupené pomůcky k tomu určené. K opravě sádrokartonu potřebujete tmel na sádrokarton, výstužnou pásku, šrouby typu TN a profil (např. velmi odolný rigiprofil), případně speciální samolepicí záplatu.

To, který konkrétní materiál při opravě použijeme, záleží na typu poškození. Na rýhu postačí tmel a výstužná páska, na díry už je zapotřebí profil či speciální záplata.

Nyní se můžete pustit do samotné opravy.

Oprava tmelem

Taková oprava je možná při pouhém povrchovém poškození sádrokartonu. Poškozené místo je potřeba zatmelit, poté uhladit a nechat zaschnout. Následné místo přelepte výstužnou páskou přímo na vrstvu tmelu a špachtlí zatlačte. Poté opět překryjte místo vrstvou tmelu a po úplném zaschnutí zabruště do hladka.

Oprava kusem sádrokartonu

Při poškození, při kterém vznikne díra, použijeme na její překrytí kus sádrokartonu. Nejdříve ale do díry vložíme kus rigiprofilu, k němu přišroubujeme právě kus sádrokartonu. Hrany na výřezu opravované desky a hrany na novém kusu desky upravíme tak, aby spára byla ve tvaru "V".

Nový kus připevníme pomocí vrtačky a šroubů typu TN k rigiprofilu. Spáry vyplníme tmelem, který je třeba nechat zaschnout. Následně opět naneste slabou vrstvu tmelu na sádrokaton, do ní vložte výstužnou pásku, opět přetmelte, nechte zaschnout a přebruste místo do hladka.

Oprava speciální záplatou

Místo poškození (díru) můžeme také překrýt velmi rychle a snadno pomocí speciální samolepicí záplaty na sádrokarton. Poničené místo jí přelepíme, poté naneste alespoň jednu vrstvu tmelu, nechte zaschnout a opravené místo zahlaďte.

Co je třeba na opravu?

Dle typu poškození potřebujete:

  • tmel na sádrokarton (možno zakoupit namíchaný)
  • výstužnou pásku
  • speciální samolepicí záplatu (na díry)
  • rigiprofil (na díry)
  • šrouby typu TN

Dále potřebujeme kvalitní nářadí na sádrokarton

  • špachtli
  • filcové hladítko
  • vrtačku
  • vodu (v případě, že tmelovací motu budete připravovat sami)
  • kýbl na rozdělání tmelu (v případě samopřípravy)

Jak dlouho trvá oprava?

Vše záleží na míře poškození opravovaného místa. Zasychání tmelu trvá přibližně 1 hodinu. Obyčejná oprava rýhy vám zabere cca 10 minut. Oprava díry potrvá zhruba 15-20 minut.

Náklady na opravu

Opět se liší dle typu opravy. Cena spárovacího tmelu je cca 50-60 Kč/500 g. Cena výstužné pásky se pohybuje od 20 Kč/25 m do 85 Kč/90 m. Cena rigiprofilu je daná délkou, spojovací kus stojí cca 3 Kč/1 kus, kus o délce 4 m vás vyjde na cca 80 Kč. Nejlevněji vše pořídíte, pokud si materiál pořídíte s předstihem online, přes internet.

Šroub typu TN stojí dle počtu kusů v balení a délce šroubu od 120 do 180 Kč. Speciální samolepicí záplata na sádrokarton stojí cca 35 Kč/ 1 kus.

Celkové náklady na opravu dle typu poškození a použití materiálu se pohybují od 70 do 265 Kč.

Video

 

Autor Monika Tůmová

Autor: Monika Tůmová

Momentálně maminka na rodičovské dovolené se třemi dětmi. Rodičovské povinnosti a radosti si ještě zpestřuji studiem, nejprve antropologií a nyní učitelským oborem (zeměpis, základy společenských věd). Profil G+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak opravit drobné poškození autoskla?

Jak opravit drobné poškození autoskla?

Při jízdě automobilem se mnohdy stane, že vám do předního skla vlétne nějaký kamínek nebo jiný předmět, který v autoskle udělá malou dírku. Pokud nechcete ihned jet vyměnit sklo do servisu, což je v případě malých poškození i zbytečně nákladné, je zde jiná možnost, jak vzniklou dírku opravit. Stačí …


Laminátové podlahy: Jak opravit drobné poškození?

Laminátové podlahy: Jak opravit drobné poškození?

Upustili jste na laminátovou podlahu ostřejší předmět a ten způsobil její drobné poškození? Takovou vadu snadno a rychle zahladíte.

Jak malovat sádrokarton?

Jak malovat sádrokarton?

V předchozích článcích jste se mohli dozvědět, jak se provádí oprava sádrokartonu, případně také to, jak na montáž sádrokartonu. Nedílnou součástí zařizování domácnosti je však také malování.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!