Jak opravit prasklou židli?

4. listopad 2013 | 05:09

Starší židle, kterou doma používáte již po dlouhá léta, nemusí být hned na vyhození, pokud dojde k jejímu prasknutí. Máte-li doma potřebné vybavení, můžete se směle pustit do její opravy. Ušetříte tak peníze, neboť nebudete muset kupovat novou židli, která by navíc nemusela ladit s ostatními židlemi v místnosti.

Reklama
Jak opravit prasklou židli?Jak opravit prasklou židli?

Postup opravy

Židle obvykle praskne v důsledku nadměrného zatížení. Například ve chvíli, kdy si na ni sedne trochu robustnější člověk, židle se rozbije pod jeho vahou. Stejně tak dochází k rozbití židlí v důsledku toho, že se s nimi u stolu houpete. Pokud nedojde k jejímu kompletnímu rozložení a nenávratnému poničení, dá se opravit.

1. Vyjmutí sedadla

Oprava židle začíná tím, že vyjmete její polstrované sedadlo. To provedete tak, že židli obrátíte vzhůru. Na spodní části najdete šrouby, které uvolníte pomocí ručního či AKU šroubováku.

2. Demontáž konstrukce a nohou

Nyní následují celková demontáž nohou. Před tím, než nohy židle budete odstraňovat, detailně si označte jednotlivá umístění všech částí tak, abyste je poté mohli znovu přesně zasadit, až budete židli opět skládat.

Pomocí svěrek roztáhněte spoje mezi nohami židle. Jsou-li v rozích spoje, které zajišťují větší pevnost židle, uvolněte je pomocí obyčejného dláta.

3. Odstranění starého lepidla

Dláto potřebujete i pro další činnost. Pomocí něj totiž ze dřeva odstraníte staré nánosy lepidla. Tím docílíte toho, že nové lepidlo bude dobře držet.

Pomocí lepidla zalepte poškozená a prasklá místa. Pokud měníte kolíky u židle, bude nutné je odvrtat. Do jejich otvorů pak neneste lepicí tmel.

3. Lepení a spojení

Kompletní lepení začněte provádět nejprve u opěradla, teprve pak se přesuňte k přední části. Na závěr pak obě části spojte dohromady. Dejte si pozor na to, aby se lepidlo zbytečně nedostalo na povrch dřeva. V případě, že se tak přeci jen stane ihned jej setřete pomocí hadříku, jakmile jsou jednotlivé díly židle spojeny.

Ve chvíli, kdy máte jednotlivé části slepeny, spojte židli pomocí svěrky, kterou přepnete do režimu stahování. Po dokončení pak zpět našroubujte sedadlo židle. V tuto chvíli máte hotovo.

Co je potřeba

  • Svěrky stolařské (na roztáhnutí a stažení)
  • Lepicí tmel
  • Dláto
  • Šroubovák pracovní stůl
  • Kolíkovač

Jak dlouho to potrvá?

Oprava staré židle vám zabere maximálně jednu hodinu času. Záleží na typu židle a také stupni jejího poškození.

Jaké budou náklady?

Lepidlo na dřevo pořídíte v ceně od 100 Kč výše. Doporučuji zvolit opravdu kvalitní lepidlo. Na opravu židle je možné zvolit dvousložkový lepicí tmel.

Stolařské svěrky stojí v nejlevnějších variantách také přibližně 100 Kč za kus, na 50 Kč pak vyjde nákup dláta.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Jak opravit poškrábaný lak auta?

Možná někdo přejel mincí lak na vašem autě, nebo jste jen špatně parkovali a lak na autě nechtěně poškrábali větví přilehlého stromu. Ať je tomu jakkoliv, nabízí se řešení, jak se nevzhledných oděrek na vašem autě jednoduše a rychle zbavit.


Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …

Jak opravit vrzání parkety?

Jak opravit vrzání parkety?

Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou. Opravu lze provést několika způsoby.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!