Jak opravit poškozené tapety?

13. listopad 2013 | 05:46

Tapety se poměrně snadno poničí, vznikne na nich škrábanec, trhlina, případně dojde k jejich umazání, které nelze vyčistit. Ne vždy je ale potřeba tapety hned vyměnit za nové. Pokud se jedná o drobné poškození, vystačíte si s poměrně jednoduchým trikem, který vám zabere maximálně pár minut a jímž postižené místo dokonale zamaskujete.

Reklama
Jak opravit poškozené tapety?Jak opravit poškozené tapety?

Postup opravy

Vystřižení náhradního dílu

Podle velikosti poškozeného místa si vystřihněte náležitě velký náhradní díl. Je samozřejmě ideální, pokud máte zbytek tapety uskladněn právě pro účely opravy. Tapeta jiného vzoru není vhodná, oprava by pak neměla smysl.

Jakmile máte náhradní kousek tapety vystřižený, přiložte ho ke stěně, respektive k poničenému kusu. Následně obě tapety (původní i novou) prořízněte, nejlépe pomocí odlamovacího nožíku.

Vyjmutí poškozené části tapety

Vyjměte poškozenou starou část tapety. Pokud to nepůjde ručně, použijte nůž či nějakou špachtli. Jsou-li ve stěně nějaké nerovnosti, zarovnejte je pomocí tmelu nebo sádry.

Aplikace náhradního dílu

Poté na místo původní tapety naneste lepidlo a ihned aplikujte náhradní kus tapety, kterou jste si před tím vyřízli. Nový kus musí přesně pasovat, nesmí se překrývat s původní tapetou. Tapetu silně přitiskněte tak, aby dobře přilnula k lepidlu.

Lepení a finální úprava

Pokud se v okolí opravovaného místa po nalepení objeví zbytky lepidla, ihned je setřete, dokud nezaschne. V poslední fázi postižené místo přetřete barvou, kterou má původní tapeta. Ideální je, pokud rovnou přetřete komplet tapetu tak, aby byla barevně celistvá.

Co je potřeba

  • Odlamovací nůž
  • Lepidlo na tapety
  • Tmel, sádra
  • Štětec
  • Barva

Jak dlouho to potrvá?

Oprava tapet výše uvedeným postupem vám zabere minimum času, rozhodně míň, než když hodláte tapetovat místnost. Odhadem zhruba deset až patnáct minut. Pokud je potřeba provést tmelení či sádrování poškozeného místa (například tehdy, když v něm byl hřebík apod.), je nutné počítat s časem navíc, který zabere zasychání tmelu.

Jaké budou náklady?

Předpokládám, že při této opravě nebudete kupovat nové tapety. Pak jsou náklady zcela minimální. Je potřeba mít vlastně jen kvalitní a ostrý odlamovací nůž. Jeho cena začíná již od 5 Kč/kus. Lepidlo na tapety pořídíte také levně, stojí od 15 Kč. Jistě doma najdete i zbytky barvy.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit drobné poškození autoskla?

Jak opravit drobné poškození autoskla?

Při jízdě automobilem se mnohdy stane, že vám do předního skla vlétne nějaký kamínek nebo jiný předmět, který v autoskle udělá malou dírku. Pokud nechcete ihned jet vyměnit sklo do servisu, což je v případě malých poškození i zbytečně nákladné, je zde jiná možnost, jak vzniklou dírku opravit. Stačí …

Jak opravit trávník?

Jak opravit trávník?

Občas se stane, že se vám na trávníku vytvoří vydřená nebo jinak poškozená místa. Aby tráva na vaí zahradě vypadala v brzké době opět celistvě a pěkně, je vhodné tato poškozená místa opravit pomocí trávníkové náplasti, kdy využijete regenerační travní směs. Vydřená místa se často tvoří po zimě, kdy …


Jak opravit praskliny ve zdi?

Jak opravit praskliny ve zdi?

Praskliny ve zdi se mohou vytvořit vlivem různých faktorů. Příčina tkví třeba ve špatně provedeném vymalování místnosti, v pohybech v konstrukci domu. Často se také praskliny a díry objeví poté, co o zeď zavadíme nábytkem. Možností oprav prasklin je hned několik.

Jak opravit děravý okap?

Jak opravit děravý okap?

Okapy tvoří okrajovou část střešní plochy, odvádějí vodu ze střechy. Ačkoliv se dnes vyrábějí z moderních materiálů, které jsou odolné vůči vnějším vlivům, stává se, že časem začnou rezavět a tvoří se v nich díry. Abychom zabránili protékání vody mimo okapy, je potřeba je opravit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!