Jak tapetovat?

16. červenec 2013 | 10:40

Tapetování, tolik oblíbená činnost v dobách normalizace, se dnes opět dostává do módy. Stojí za tím také mnohem širší nabídka tapet. Ty se vyrábějí v klasickém papírovém provedení, ovšem velmi populární jsou také například vliesové tapety. Postup tapetování je však neustále stejný.

Reklama
Jak tapetovat?Jak tapetovat?

Postup tapetování

Před tím, než se pustíte do tapetování místnosti, odmontujte veškeré vypínače a zásuvky, které se zde nacházejí. Usnadní vám to pak práci při lepení tapet. Je ale nezbytné, aby před tím, než začnete zásuvky odmontovávat, byl vypnut elektrický proud. Zabráníte tak nebezpečí úrazu.

Zdi musí být před tapetováním naprosto čisté a rovné. Dále by neměly být nijak mokré. Pakliže na stěnách máte ještě staré tapety, pak je odstraňte. Použít se k tomu dá obyčejná škrabka.

Staré tapety namočte pomocí válečku, pak půjde jejich sloupnutí mnohem rychleji a snadněji.

Jestliže se na stěně objeví nějaké nerovnosti, vyrovnejte je pomocí sádry nebo tmelu.

Před aplikací tapet je důležité si je správně naměřit. Tapeta by měla být o několik centimetrů delší nežli je výška a délka stěny, na níž ji budete aplikovat. Po nalepení pak přebývající části odstřihnete. Pakliže byste tento krok neudělali, mohlo by dojít k opačnému efektu, kdy by nebyl pokryt celý prostor stěny.

Tapety si rozložte na stůl a rozetřete na ně lepidlo. Roztírání provádějte směrem od středu ke stranám. Poté již můžete tapetu přilepit na stěnu.

Ihned poté, co tapetu nalepíte, musíte ji důkladně vyhladit tak, aby se v ní nevytvořily bubliny či jiné nerovnosti. K tomu použijte obyčejný hadr nebo třeba kartáč, ale nic hrubého, aby nedošlo k poškození tapety. Okraje tapety, které přebývají, zastřihněte.

Další díly tapet pokládejte tak, aby na sebe přesně navazovaly. Důležité je to zejména ve chvíli, kdy používáte vzorované tapety.

Vzhledem k tomu, že jste se na začátku zbavili překážek v podobě zásuvek, máte práci jednodušší. Místa, kde budou zásuvky, jednoduše vystřihněte pomocí ostrých nůžek.

 

Co je potřeba k opravě

 

  • tapety (raději si připravte větší množství, než jaké jsou rozměry stěn)
  • lepidlo na tapety
  • škrabka na strhání starých tapet
  • váleček
  • kartáč nebo hadřík na zarovnání
  • nůžky
  • pomůcky pro vyměření tapet

 

Jak dlouho tapetování potrvá?

Na tapetování větší místnosti si rozhodně ponechte celý den. S tapetováním klasických papírových tapet bude spousta práce, je nutné, abyste byli dostatečně trpěliví.

 

Jaké budou náklady na tapetování?

Cena tapet se pohybuje v závislosti na jejich vlastnostech a také barevném a vzorovém provedení. Průměrně se však pohybují cenové relace za tapetu o běžné velikosti 10x0,5m od 300 Kč výše. Lepidlo na tapety lze pořídit již od 20 Kč za litr.

 

 

 

 

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit poškozené tapety?

Jak opravit poškozené tapety?

Tapety se poměrně snadno poničí, vznikne na nich škrábanec, trhlina, případně dojde k jejich umazání, které nelze vyčistit. Ne vždy je ale potřeba tapety hned vyměnit za nové. Pokud se jedná o drobné poškození, vystačíte si s poměrně jednoduchým trikem, který vám zabere maximálně pár minut a jímž po…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!