Jak opravit okna, abyste zabránili průvanu? Pomocí termoizolační fólie

25. březen 2015 | 12:58

Trápí vás průvan v bytě a nemáte tušení, proč vzniká? Nejčastější příčinou bývají špatně těsnící dveře a okna. V dnešním článku se dozvíte, jak jednoduše opravit okna tak, aby skrz ně přestal pronikat vzduchu zvenčí a naopak, tedy abyste zabránili průvanu.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Proč při průvanu spravovat okna pomocí fólie?

Průvan vzniká prouděním vzduchu. Stává se to zejména v místnostech, v nichž špatně těsní okna a také vstupní dveře. S problémem se potýkají také ti majitelé, kteří mají dosud nainstalovaná stará okna, která již nevyhovují dnešním nárokům.

Kompletní výměna oken je však poměrně nákladná a ne každý si ji ve své finanční situaci může dovolit. Je však pravdou, že dříve či později musí přijít. Uvědomte si, že skrz stará a netěsnící okna proudí studený vzduch. Hlavně během zimního období se tak značně prodražují náklady na vytápění bytu. Kromě toho starší okna nedokážou zabránit průniku hluku zvenčí. Přispívají také k rosení oken.

Přesto však určitý krok můžete udělat, abyste zmírnili proudění vzduchu skrz ně a tím zabránili průvanu. Kouzlo spočívá ve využití speciální termoizolační fólie na okna.

Postup instalace termoizolační fólie

Termoizolační fólii na okna dnes bez problémů zakoupíte v obchodech s domácími potřebami. Jde o průsvitný materiál, který se přímo nanáší na okna. Běžně se prodává v klasických velikostech 1,7x1,5 metru, což jsou rozměry malých oken. K dostání jsou však i rozměrnější varianty.

Postup je následující:

 1. Připravte si rámy okna. Musí být dokonale očištěné od prachu a mastnoty tak, aby se na ně dala termoizolační fólie bez problémů aplikovat. Je dobré také vyčistit okna samotná.
 2. Termoizolační fólii vyjměte z obalu a očistěte ji. Je to důležité z toho důvodu, abyste z ní odstranili případné nečistoty a prachové částice. K očištění vám postačí obyčejný vlhký hadřík, není třeba žádných čistících prostředků na okna apod.
 3. Vezměte si do ruky oboustrannou lepenku. Obvykle bývá přímo součástí balení. Pokud ne, v obchodě vyberte takovou, která nebude širší nežli je šířka rámů okna. Lepenku pak jednou stranou přilepte na vnitřní rámy okna po celém jeho obvodu.
 4. Změřte si přesné rozměry okna. Zvláště tehdy, má-li atypickou velikost, budete muset podle naměřených rozměrů zastřihnout pomocí obyčejných nůžek fólii tak, aby na okno přesně seděla. Je vhodné, pokud na každé straně ponecháte několik centimetrů navíc.
 5. Z oboustranné lepicí pásky odstraňte vrchní část.
 6. Na vrchní část lepenky opatrně připevněte připravenou termoizolační fólii, a to směrem od shora dolů. Nejprve ji tedy upevněte na horním rámu okna.
 7. Pokud vám po připevnění fólie na některých místech přebývá, zastřihnete ji nůžkami.
 8. Termoizolační fólie musí být dokonale vypnutá, aby dobře plnila svůj účel. Toho docílíte jednoduchým trikem. Vezměte si fén na vlasy a pomocí něj fólii zahřívejte, než se vypne.

Co je potřeba

 • Balení termoizolační fólie
 • Nůžky
 • Navlhčený hadřík
 • Oboustranná lepicí páska
 • Fén na vlasy

Jak dlouho to potrvá?

Aplikace termoizolační fólie do okna je velmi jednoduchou záležitostí, kterou zvládnou i ti méně zruční z vás. Jedno okno vám potrvá maximálně 10 minut.

Jaké budou náklady?

Termoizolační fólie na okna v rozměrech 1,5x1,7 metru vás vyjde na cca 180 - 200 Kč. Za fólii na velká okna o rozměrech 4x1,5 metru zaplatíte kolem 300 – 320 Kč. Oboustranná lepicí páska je obvykle její součástí. Pokud ne, zakoupíte ji v obchodech od 10 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak čistit okna? Návod jak co nejrychleji vyčistit okna, aby se leskla

Jak čistit okna? Návod jak co nejrychleji vyčistit okna, aby se leskla

Čištění oken je zapotřebí provádět několikrát do roka. Špinavá okna nejsou dobrou ukázkou toho, že jste čistotní a o svoji domácnost se řádně staráte. Pro čištění oken se dá využít různých postupů, následující se však jeví jako nejúčinnější, používají jej i profesionální úklidové firmy.

Jak utěsnit vchodové dveře pomocí těsnící lišty?

Jak utěsnit vchodové dveře pomocí těsnící lišty?

Netěsnící vchodové dveře jsou příčinou toho, že vám z bytu uniká zbytečně velké množství tepla. Zejména v zimních měsících pak musíte neustále naplno topit. To logicky přináší zvýšení nákladů na provoz domácnosti. Přitom existuje velmi jednoduché a účinné řešení v podobě instalace těsnící lišty s ka…


Jak stříhat plech pomocí nůžek?

Jak stříhat plech pomocí nůžek?

Stříhání plechu není pro hobby kutily tak častou činností. Pokud však přeci jen potřebujete upravit a nastříhat kus plechu, je určité dobré vědět, jak k tomu přistoupit. Na stříhání plechů použijte nůžky na plech, ať už ruční, elektrické či třeba pákové.

Jak čistit koberec pomocí profesionálního čistícího stroje?

Jak čistit koberec pomocí profesionálního čistícího stroje?

K důkladnému vyčištění koberce mokrou cestou je nejlepší, pokud si na den zapůjčíte profesionální průmyslový stroj. V Praze i dalších městech si lze dnes tyto stroje bez problémů zapůjčit.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Zahrada

pátek, 18. září 2015
10:10

TAKOVÁ FOLIE SE NIKDE NEPRODÁVÁ, VŠIHNI JEN VČETNĚ MONTÁŽE A DESETKRÁT DRÁŽE. NAŠE RADOST BYLA PŘEDČASNÁ.


Napsal: Zahrada [Odpovědět]

Tomáš

čtvrtek, 5. srpen 2021
18:35

My jsme naše okna vyřešili tak, že jsme si koupili nová. Tato řešení mi připadají taková provizorní. Navíc jsme měli doma ještě stará dřevěná okna, která toho už opravdu hodně pamatují, tak jsme je vyměnili za nová plastová od Pramos a máme klid. Jednak od průvanu a také okna nemusíme každý rok natírat.


Napsal: Tomáš [Odpovědět]