Jak zabránit rosení oken?

21. listopad 2013 | 15:12

Rosení oken je problémem, který vzniká v důsledku špatné montáže oken. Příčiny však mohou spočívat také v nedostatečném větrání. Je sice zřejmé, že vám trochu orosená okna asi nebudou vadit, nicméně v dlouhodobějším horizontu se to může negativně projevit tím, že se v okolí oken a potažmo i v celém bytě začnou tvořit plísně, vzduch bude těžko dýchatelný a u vás se postupně začnou projevovat drobné zdravotní potíže. Rosení oken lze přitom snadno předejít.

Reklama
Jak zabránit rosení oken?Jak zabránit rosení oken?

Postup zamezení rosení

Větrání

Pravidelné větrání místností je důležitým bodem, který napomáhá nejen zlepšit ovzduší v domácnosti, ale přispívá také ke snížení rosení oken. Tím, že budete větrat, nedojde k přílišnému zvyšování vlhkosti, která způsobuje vznik plísní.

Doporučuji zvolit spíše kratší a intenzivnější způsob větrání. Dlouhé větrání totiž vlhkost naopak zvýší, na oknech se vytvoří kondenzační voda a časem se začnou v okolí oken tvořit plísně.

Větrejte tedy intenzivně a krátce. Ideální je plné otevření okna po dobu zhruba 3 – 5 minut. Zároveň je ideální, pokud vytvoříte průvan tím, že otevřete naráz okna ve více místnostech. Vzduch se tak rychleji vymění a pročistí.

Větrání při zavřeném okně

Zejména v zimě není zrovna praktické neustále větrat při otevřeném okně. Abyste však zajistili cirkulaci vzduchu a zamezili rosení oken, existují i jiné možnosti. Například instalace větracích kanálků, které se instalují do okna. Jimi pak vzduch proudí dovnitř i ven, aniž byste museli okno otevírat.

Ještě důmyslnějším způsobem, kterým zajistíte větrání a zamezíte vzniku kondenzační vody, je použití větrací klapky. Ta funguje jako ventil, pomocí něhož dochází ke stálé výměně vzduchu, přičemž nedochází k tepelným ztrátám.

Kvalitní okna

Proti kondenzaci vody je účinným řešením instalace kvalitních oken a rámů. Je potřeba zvolit takové, které mají vyšší povrchovou teplotu. Pokud je to možné, vyberte si proto raději okna s trojskly, které mají vysokou vnitřní povrchovou teplotu a snižuje se tak u nich riziko rosení.

Důležité je také zapuštění skla. To musí činit minimálně 15 milimetrů, ideálně však alespoň 20 – 25 mm. V neposlední řadě je podstatným faktorem také kvalita provedení oken, respektive jejich instalace.

Co je potřeba

  • Pravidelné větrání
  • Použití větracích systémů
  • Instalace kvalitních oken

Jak dlouho to potrvá?

Na rosení oken myslete už při jejich rekonstrukci. U výrobce či dodavatele si zjistěte, jak je to s jejich údržbou, co je potřeba pro to, aby se nerosila. Pokud jsou okna kvalitní, rosení by se u nich nemělo vůbec projevit.

Jaké budou náklady?

Hlavními náklady bude nákup a instalace nových oken. Jednokřídlá plastová okna lze v kvalitních provedeních pořídit od cca 1.000 Kč, je však nutné počítat také s jejich montáží.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Mytí oken Praha

Mytí oken Praha

PR. Poprvé jsem se měla možnost seznámit s firmou A SERVIS LIPKA, při práci mytí oken mé tchýně. Pro ni totiž myli okna na jejím domě. Ona sama totiž nikdy neměla moc nadání pro domácí práce, takže mi nebylo divné, že jí někdo jiný vykonává práci okolo domu.

Jak na údržbu plastových oken a jejich dlouhou životnost

Jak na údržbu plastových oken a jejich dlouhou životnost

Plastová okna jsou výborná v tom, že se o ně nemusíte nijak důkladně starat. Přesto byste neměli zapomenout alespoň na základní údržbu tak, aby se během pár let neponičila a nebylo zapotřebí jejich výměny.


Návod, jak provést montáž žaluzií do plastových oken: 3 způsoby montáže žaluzií

Návod, jak provést montáž žaluzií do plastových oken: 3 způsoby montáže žaluzií

Pokud jste si doma nechali udělat výměnu oken, určitě stojí za to zauvažovat také nad pořízením nových žaluzií do oken, která budou sloužit jako efektivní stínící prvek. Montáž žaluzií do oken lze provést svépomocí. Stačí si vybrat, zda budou namontovány přímo na okenní křídla, nebo zvolíte montáž d…

Jak opravit okna, abyste zabránili průvanu? Pomocí termoizolační fólie

Jak opravit okna, abyste zabránili průvanu? Pomocí termoizolační fólie

Trápí vás průvan v bytě a nemáte tušení, proč vzniká? Nejčastější příčinou bývají špatně těsnící dveře a okna. V dnešním článku se dozvíte, jak jednoduše opravit okna tak, aby skrz ně přestal pronikat vzduchu zvenčí a naopak, tedy abyste zabránili průvanu.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pavla

pondělí, 12. červenec 2021
06:17

My naštěstí rosení oken neznáme. Kamarádce se doma také rosí okna a navíc se jí dělá i plíseň an zdech, tak je z toho dost nešťastná. My jsme si nechali udělat kvalitní plastová okna z Pramos, před okna jsme ještě dali venkovní rolety a celou zimu máme okna krásně suchá :-) .


Napsal: Pavla [Odpovědět]