Jak ukotvit závěsný záchod do sádrokartonu?

11. březen 2014 | 14:53

Při výběru záchodu máte možnost zvolit si závěsnou variantu. Závěsný záchod oproti klasické konstrukci, která je pevně spojena s podlahou, přináší několik výhod. Při instalaci je ovšem zapotřebí více práce. V dnešním článku si povíme, jak ukotvit závěsný záchod do sádrokartonu krok za krokem.

Reklama
Jak ukotvit závěsný záchod do sádrokartonu?Jak ukotvit závěsný záchod do sádrokartonu?

Výhody závěsného záchodu

Instalace závěsného záchodu je vhodná hlavně v menších místnostech, například na toaletách panelových bytů. Z estetického hlediska však působí dobře i ve větších prostorách.

Reklama

Velkou výhodu přináší závěsný záchod v tom, že se pod ním a v jeho okolí dá mnohem lépe udržovat čistota. Vzhledem k tomu, že není pevně spojen se zemí, lehce se do všech koutů dostanete hadrem a vytřete.

Výhodu lze u závěsného záchodu spatřovat také v tom, že má splachovací nádrž ukrytou. Vlastně je zní vidět pouze splachovadlo. Záchod tak působí mnohem kompaktnějším dojmem nežli klasická záchodová konstrukce.

Postup ukotvení

Předstěnový systém

Před započetím prací je vhodné si pořídit předstěnovou techniku. Ta vám výrazně usnadní práci a zvládnete ji tak i bez odborné pomoci. Díky předstěnovému systému totiž není nutné ukotvit záchod přímo podél stěny. Dojde tak ke zpřístupnění zařízení prakticky ze všech stran.

Předstěnový systém by měl obsahovat kotevní šrouby, kterými se upevní keramika, dále pak také vestavný splachovač toalety, odpadní koleno, redukci, kryt, objímku kolene, spojovací soupravu a případně i další příslušenství, které bude zapotřebí k upevnění konstrukce.

Uchycení konstrukce

Dále si připravte také rozpěru, která bude využita k montáži do bočních stěn. Tu nasaďte na splachovač a utáhněte šrouby. Po smontování prvek osaďte do středu bočních stěn.

V další fázi je potřeba nastavit patní podpěry. Ty upevníte do sádrokartonu do vyvrtaných otvorů, které si připravíte. Následně je nutné je ještě nastavit tak, aby výška kotevních šroubů byla alespoň 30 centimetrů od podlahy, případně i vyšší. Prvek přitom musí být ve vodorovné poloze.

Následuje připevnění odpadního kolena do objímky a uchycení horní rozpěry do bočních stěn pomocí šroubů. Pro uchycení keramiky použijte kotevní šrouby.

Nyní již můžete přistoupit k nasazení krytu montážního otvoru. Ten zabrání pronikání nečistot do splachovače ve chvíli, kdy budete montovat sádrokarton.

Napojte systém na odpad a také zdroj vody.

Úprava sádrokartonové desky

Připravte si sádrokartonovou desku tak, že v ní vyříznete otvory, které následně vyplní ovládací deska zařízení a také přívod vody a odpadu. Pak ji nasaďte a přišroubujte k profilům. Spoje desky pak upravte pomocí tmelu a přebruste.

Obložení

Nyní je již stěna připravena a můžete na ní pokládat keramické obklady, ideálně od kotevních šroubů. Ve chvíli, kdy tuto činnost máte hotovou, připevněte na záchod keramickou mísu a sedátko, do stěny pak nainstalujte ovládací rámeček a zakryjte jej ovládací deskou. V tu chvíli je práce hotova.

Co je potřeba

  • Předstěnový instalační systém
  • Šroubovák
  • Keramické obklady
  • Závěsné WC

Jak dlouho to potrvá?

Celý proces ukotvení závěsného WC vám zabere několik hodin. Největší práci zabere namontování předstěnové konstrukce a také její následné obložení keramikou.

Jaké budou náklady?

Předstěnový instalační systém stojí kolem 6.000 Kč. Samotné závěsné WC pak lze pořídit od zhruba 1.200 Kč výše.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 20x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Montáž sádrokartonu na strop má několik specifik. Při nedodržení správného postupu může dojít k tomu, že vzniklé dílo nebude dostatečně kvalitní, a to z technologického i estetického hlediska.

Jak opravit protékající záchod?

Jak opravit protékající záchod?

Problém s protékajícím záchodem se objevuje hlavně u starších toalet. Rychlá oprava je poměrně důležitá, neboť pokud řešení problému budete dlouho odkládat, protečou záchodem stovky litrů vody, což se projeví na vaší peněžence při placení účtu za vodu.


Jak opravit sádrokarton?

Jak opravit sádrokarton?

Sádrokartonové desky jsou v posledních letech mimořádně oblíbeným stavebním materiálem. Využívají se zejména při rekonstrukcích bytových jader, dále pak také například při realizaci půdních vestaveb nebo při tvorbě stropních podhledů. Při špatné instalaci však může dojít k tomu, že se v sádrokartonu…

Jak malovat sádrokarton?

Jak malovat sádrokarton?

V předchozích článcích jste se mohli dozvědět, jak se provádí oprava sádrokartonu, případně také to, jak na montáž sádrokartonu. Nedílnou součástí zařizování domácnosti je však také malování.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jiri Adamek

úterý, 1. červenec 2014
18:17

Jake je zesileni konstrukce pro zaveseni infratopnych panelu.Je to reseno zdvojenim CD profilu nebo vyssi pocet primych zavesu nebo oboje.Dekuji


Napsal: Jiri Adamek [Odpovědět]