Co s vrzající postelí?

14. leden 2014 | 15:19

Vrzající postel vám může hodně znepříjemnit odpočinek a narušit spánek. Kdo nespí tvrdě, může mít z vrzající postele velmi rychle trauma, neboť se při každém drobném pootočení postel rozvrže a probudí jej. Co tedy udělat s vrzající postelí?

Reklama
Co s vrzající postelí?Co s vrzající postelí?

Příčiny a řešení

Reklama

Dotáhnutí šroubů

Vrzání se nejčastěji projevu až tehdy, když už má postel nějaký ten rok používání za sebou. I u nových postelí se však může tento problém objevit, může to být vlivem dopravy, případně i špatného umístění na nerovném povrchu.

Pokud máte postel, jejíž spoje jsou připevněny šrouby, doporučuji v první řadě zkontrolovat, zda jsou dobře dotáhnuté. I sebemenší uvolnění šroubů může mít za následek, že konstrukce postele nebude tak pevná a jednotlivé díly o sebe budou třít vždy, když se postel zatíží. K dotáhnutí šroubů stačí vzít vhodný šroubovák, práce vám zabere pár vteřin.

Může se samozřejmě stát, že se šrouby začnou protáčet. V tomto případě budete muset koupit nové, ideálně o trochu větší. V případě, že nechcete investovat do nových šroubů, může pomoci i obyčejné lepidlo, které na šrouby nanesete a poté je zašroubujete.

Zabránění posunu postele

U postele někdy dochází k vrzání také v důsledku toho, že se při vašem větším pohybu na ní posunuje po podlaze. Pokud je na dřevěné podlaze umístěna například kovová nebo i dřevěná postel, může být vrzání hodně nepříjemné.

Zamezit se tomu dá jednoduše tak, že použijete podložky. Vhodné jsou obyčejné textilní podložky, stejně tak jsou účinné také podložky z korku.

Promazání spojů

Vrzání postele bývá způsobeno tím, že o sebe třou jednotlivé díly. Někdy tak pomůže, pokud všechny spoje, které jsou příčinou vrzání, promažete.

Využít se k tomu dá klasický mazací olej. Jestliže jej doma zrovna nemáte, vyzkoušejte spoje postele promazat mýdlem. Pozor si ale dejte na to, z jakých materiálů je konstrukce postele vyrobena. Mýdlo by například u kovových postelí mohlo způsobit korozi konstrukce.

Zpevnění roštu

Příčinou vrzající postele může být špatný rošt. Zejména u těch levných, které jsou spojeny textilem, je dobré zajistit, aby příslušné textilní spojky byly co nejvíce napnuté a prkna roštu se tak nepohybovala.

Co je potřeba

  • Šroubovák
  • Lepidlo
  • Mýdlo
  • Textilní nebo korkové podložky

Jak dlouho oprava potrvá?

Vždy je důležité identifikovat příčinu vrzání. Teprve tehdy, když budete vědět, kde vrzání probíhá a čím je způsobeno, můžete přistoupit k odstranění tohoto problému. Obecně se však dá říci, že oprava vrzající postele bude otázkou pár minut.

Jaké budou náklady?

Pokud zjistíte, že příčina vrzání tkví v roštu a nemůžete jej opravit, zapřemýšlejte o tom, zda nebude lepší si pořídit nový, kvalitnější rošt do postele. Ty lze zakoupit od 1.000 Kč výše. Jinak jsou náklady na výše uvedené opravy v řádech maximálně desítek korun.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 24x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Jak opravit vrzající dveře v domácnosti?

Časté otevírání dveří při procházení mezi jednotlivými místnostmi může způsobit, že po nějaké době začnou nepříjemně vrzat. Drobné vrzání se časem může natolik zintenzivnit, že se stane skutečně otravnou záležitostí, která vás bude rušit v domácí pohodě. Opravit vrzající dveře ovšem není nijak složi…

Jak prát povlečení?

Jak prát povlečení?

Povlečení, které používáte na peřiny a polštáře v posteli, je nutné prát ideálně alespoň jednou za měsíc. Praní je v tomto případě ovšem poněkud specifické v porovnání například s oblečením. Musíte se řídit několika zásadami.


Jak opravit vrzání parkety?

Jak opravit vrzání parkety?

Vrzající parkety jsou velmi častým problémem u tohoto typu podlahy. Vrzání se projevuje zejména u starších parket, které již mají něco za sebou. Opravu lze provést několika způsoby.

Jak se zbavit štěnic: Odborná desinfekce

Jak se zbavit štěnic: Odborná desinfekce

Štěnice domácí je hmyzem, který se stále častěji objevuje v českých domácnostech. Převažuje názor, že se vyskytují pouze tam, kde je nepořádek. To však nemusí být pravda, mnohokrát již byli překvapeni lidé, kteří mají doma pořádek, když zjistili, že jim doma tento nepříjemný hmyz pobíhá.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Honzys

pondělí, 1. březen 2021
19:35

Je pravda, že to vrzání je opravdu velice nepříjemné, obzvlášť během noci, kdy se neustále otáčím a ten zvuk mě často budil. Proto bych chtěl moc poděkovat za cenné rady, o víkendu se na to vrhnu a pevně věřím, že to zabere :-) Navíc manželka v týdnu objednala nové ložní prádlo z obchodu


Napsal: Honzys [Odpovědět]

Vivi

středa, 10. březen 2021
12:14

Co s vrzající postelí? Přesuňte se s partnerem do obýváku. :D Pro někoho to může být stejné zpestření jako pěkné prádlo. Tak jsme to řešili my, když jsme měli doma děti. Samozřejmě to berte s nadsázkou. Ale tak na pobavení snad stačí. Samozřejmě je důležité zamezit styku rošt a postel. Ideálně nějaké hadry. Ale hlavně je důležitá kvalitní postel z dobrého materiálu.


Napsal: Vivi [Odpovědět]

Daniel

neděle, 28. březen 2021
21:40

Zkoušel jsem všechny vaše rady, které byly uvedeny v článku a bohužel se nepodařilo - dotáhli jsme se ženou šrouby, přisunuli postel ke zdi, promazali spoje i zpevnili rošť. Na druhou stranu jsme si ale díky tomu koupili novou krásnou čalouněnou postel z internetového obchodu


Napsal: Daniel [Odpovědět]

emickarych

pondělí, 30. srpen 2021
17:31

Zdravíčko, mohla bych se vás, prosím zeptat, jaké matrace doma používáte? Já jsem zjistila, že máme doma dva proležené ďulky a chtěla bych proto pro mě a manžela pořídit něco nového. Nechceme žádné dva metry široké. Každý by měl mít jednu svoji. Už nejsme nejmladší.. Slyšela jsem jenom o


Adam

středa, 27. říjen 2021
07:49

Dobrý den, díky za rady, no a zajímalo by mě které materiály nebo druhy materiálů jsou víc náchylnější na nějaké opotřebení vrzání atd.. Jako jestli třeba taková


Napsal: Adam [Odpovědět]

Vladimír Dalík

úterý, 24. únor 2015
21:22

Dále je pak potřeba odfiltrovat styk postel-rošt. Nejlépe tkaninou. Pokud máte manželskou postel s pátou či šestou nohou, tak i mezi ni a postelovou lať dát kus tkaniny a stáhnout šroubem. Místo vrutů je vhodnější použít metrické s speciální maticí ukotvenou v protějším kusu dřeva postele. Vruty se po čase dotahování protočí a větší a větší vruty už pak nelze kvůli tloušťce materiálu použít. Hrozilo by prasknutí spoje.


Napsal: Vladimír Dalík [Odpovědět]

Peter Zajac

středa, 4. březen 2015
11:09

Mne osobne stačilo na posteli dotiahnúť šróby a vymeniť dosky za lamelový rošt od matrace-vegas.sk , našťastie to pomohlo a nemusel som skúšat už nič iné. V každom prípade si článok ukladám keby náhodou chcela začať vrzgať zas :D


Napsal: Peter Zajac [Odpovědět]