3 způsoby, jak vyčistit krbové sklo

1. duben 2015 | 14:02

Moderní krby jsou dnes v převážné většině opatřeny ochranným sklem. Díky němu se můžete dívat do ohně v přímé blízkosti krbu, aniž by vás ohrožovaly žhavé uhlíky a obtěžoval unikající kouř. Sklo tak vlastně slouží jako bezpečnostní prvek. Po čase se však zašpiní od sazí, prachu a kouře, čímž se sníží jeho průhlednost. Proto je třeba jej pravidelně čistit. V dnešním článku se dozvíte, jak na to.

Reklama
Zdroj: youtube.comZdroj: youtube.com

Proč čistit krbové sklo?

Krbová skla jsou z vnitřní strany vystavena působení kouře a hořícího dřeva. Špiní se však i z vnějšku, podobně jako ostatní nábytek v domácnosti.

Čištění skla u krbu je důležité provádět zejména proto, aby skrz něj bylo neustále dobře vidět přímo dovnitř krbu. Pohled na plápolající ohýnek je příjemný jen tehdy, je-li sklo průzračné.

Jde o i hygienu. Myslete na to, že v okolí krbu vzniká značné množství nečistot, které se snadno mohou roznést po prostoru celé vaší domácnosti. Jedině pravidelným čištěním zajistíte, že se prach a saze nerozšíří dále do interiéru.

Postupy čištění krbového skla

Je několik způsobů, jak rychle a účinně sklo u krbu vyčistit. Použít se dají speciální chemické přípravky. Nejsou však nutností, sklo vyčistíte i poměrně jednoduchými triky.

1. Vyčištění popelem

Klasickým způsobem je čištění krbového skla pomocí jemného popela. Nepotřebujete k tomu žádný speciální čisticí přípravek.

Popel jednoduše nanesete na navlhčený ubrousek, případně můžete použít třeba obyčejné staré noviny. Následně jej krouživými pohyby jemně rozetřete po celé ploše skla. Jakmile je popel rozetřený, vezměte si čistý ubrousek a sklo s ním vyčistěte od všech nečistot. Na závěr opět ubrouskem nebo novinovým papírem celou plochu doleštěte.

Je zásadní používat opravdu jemný popílek. Pro něj přitom nemusíte nikam chodit, stačí použít ten, který vznikl přímo v krbu. Nejvhodnější je popel pod roštem, případně na samém dnu krbu.

Metoda čištění skla popelem je až překvapivě účinná. Sice možná trochu zdlouhavější, ovšem s výsledkem budete zcela jistě spokojeni.

Co je potřeba

 

  • Jemný popel
  • Voda
  • Ubrousky, novinový papír

 

2. Použití saponátu

Na krbové sklo je dále možné použít obyčejný saponát, který máte v kuchyni. Nanesete jej na houbičku a rozetřete po ploše skla. Necháte chvilku působit a poté setřete pomocí suchého hadříku. Na závěr doporučuji opět použít novinový papír, který sklo dokonale vyleští.

Co je potřeba

 

  • Saponát
  • Houbička na nádobí
  • Suchý hadřík
  • Novinový papír

 

3. Čištění pomocí speciálních přípravků

Vzhledem k tomu, že krby se v posledních letech vracejí do módy, a to nejen ve venkovských a rekreačních sídlech, myslí jejich výrobci také na údržbu. Proto v obchodech běžně zakoupíte přípravky, jež jsou přímo určeny na čištění krbových skel. Jsou ve formě sprejů či gelů.

Čištění probíhá nanesením přípravku na sklo. Sprej nastříkáte zhruba ze vzdálenosti 30 centimetrů. Dbejte na to, aby se vám přípravek nedostal do očí. Po nanesení nechte několik minut působit. Pak sklo stačí opláchnout vodou, případně otřít vlhkým čistým hadříkem. Na závěr opět použijte suchý ubrousek nebo novinový papír, kterým sklo doleštíte.

Co je potřeba

 

  • Čistící sprej (gel)
  • Vlhký hadřík
  • Ubrousek, novinový papír

 

Čištění skla provádějte zásadně tehdy, je-li vychladlé. Ideálně tedy před tím, než budete zatápět.

Jak dlouho to potrvá?

Jednorázové vyčištění krbového skla vám nezabere více než 10 minut času, ať už použijete jakýkoliv z výše uvedených postupů.

A jak často čištění skla u krbu provádět? Záleží samozřejmě na četnosti využívání krbu. Při každodenním zatápění doporučuji otřít sklo minimálně jednou týdně. Jednoduchá rada zní: jakmile začne být sklo matné, je čas vzít do ruky patřičné prostředky a pustit se do práce.

Prevence proti znečištění skla

Nikdy nemůžete znečištění skla zcela zabránit. Pokud se však o krb budete dobře starat, nebude zapotřebí čistit jeho sklo tak často. Pravidelně odstraňujte popel ze spodní části krbu.

Důležitým preventivním opatřením je také používání vhodného palivového dřeva. Do krbu patří sucho dřevo s minimální vlhkostí (ideálně pod 20%). Pokládejte jej spíše do zadní části krbu, ne přímo do těsné blízkosti skla.

Realizace krbů a krbových kamen

Článek jsme připravili ve spolurpáci s firmou Kamil Rychtářík Krby Plzeň - řemeslná výroba krbů na míru. 

Jaké budou náklady?

O nákladech lze hovořit prakticky jen v případě využití speciálních čisticích přípravků. Čističe skleněných dvířek pořídíte od cca 150 Kč výše. Klasické saponáty pak pořídíte od 50 Kč výše dle kvality a objemu.

Video:

Na videu shlédnete jeden z postupů čištění krbového skla.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

3 způsoby, jak vyčistit skvrny od dehtu na látkách

3 způsoby, jak vyčistit skvrny od dehtu na látkách

Skvrny na oblečení či různých látkových předmětech mohou vzniknout od mnoha látek a věcí. Málo častým, zato však poměrně velkým problémem, jsou skvrny, které způsobí dehet. I ty však lze pomocí následujících způsobů odstranit.

Jak na zamrzlé sklo u auta?

Jak na zamrzlé sklo u auta?

V zimních měsících, kdy jdou v nočních hodinách teploty hluboko pod bod mrazu, řidiči často řeší problém s tím, že se jim na sklech auta vytvoří námraza. Tu je potřeba před jízdou odstranit. Pakliže byste vyjeli na silnici s namrzlým sklem, na němž by navíc ležela vrstva sněhu, měli byste velmi špat…


Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Mech je k vidění na mnoha střechách rodinných a bytových domů. Jeho hojný výskyt dost kazí celkový dojem při pohledu na objekt. Zbavit se mechu přitom není nijak složité. Existuje celá řada osvědčených postupů. Představím vám tři, které jsou spolehlivé.

4 způsoby, jak se zbavit vší

4 způsoby, jak se zbavit vší

Všimli jste si, že se vaše děti příliš často drbou na hlavě, protože je svědí? Pak mají ve vlasech nejspíše vši. Tyto malé potvůrky dokážou nadělat hodně neplechy. Pokud by se neodstranili, mohlo by to v nejhorším případě vyústit až ve vypadávání vlasů a tvorbě boláků.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

emickarych

pátek, 17. prosinec 2021
10:42

Pokud jste se stejně jako já před lety zamilovali do designových krbů, pak se podívejte na