Jak na zamrzlé sklo u auta?

21. leden 2014 | 14:20

V zimních měsících, kdy jdou v nočních hodinách teploty hluboko pod bod mrazu, řidiči často řeší problém s tím, že se jim na sklech auta vytvoří námraza. Tu je potřeba před jízdou odstranit. Pakliže byste vyjeli na silnici s namrzlým sklem, na němž by navíc ležela vrstva sněhu, měli byste velmi špatný rozhled.

Reklama
Jak na zamrzlé sklo u auta?Jak na zamrzlé sklo u auta?

To by logicky zvyšovalo riziko způsobení dopravní nehody. Jak na zamrzlé sklo u auta? Existuje několik fíglů, pomocí nichž se námrazy rychle zbavíte. Stejně tak se dá vzniku námrazy do jisté míry i zcela zabránit.

Postupy odstranění námrazy

Použití škrabky

Klasickým způsobem, který stále využívá většina řidičů, je odstranění námrazy ze skla auta pomocí autoškrabky. Tento postup je však poměrně náročný a zdlouhavý, může vám po ránu zabrat i několik desítek minut. A to jistě není příjemné, pokud venku panuje mráz.

Alternativou ke klasické ruční škrabce je moderní vyhřívaná škrabka na sklo. Tu jednoduše zapojíte do zapalovače automobilu. Škrabka se následně ohřeje a odstranění námrazy tak bude daleko rychlejší a pohodlnější. Škrabku lze navíc použít také v případě, že vám u auta zamrzl také zámek.

Rozmrazovač

S obyčejnou škrabkou trvá odstranění námrazy skutečně dlouho. Urychlit to lze tím, že si pořídíte rozmrazovač. Ten lze zakoupit ve spreji. Pak jednoduše na zamrzlé sklo auta nastříkáte sprej a necháte jej chvilku působit. Námraza se uvolní, vznikne z ní spíše jakási kaše. Tu pak velmi lehce pomocí škrabky setřete.

U tohoto postupu se vyvarujte okamžitého použití ostřikovačů skla. To je totiž stále zmrzlé a voda z ostřikovačů by tak na něm mohla okamžitě znovu zamrznout. Nejlepší postup je takový, že ve chvíli, kdy po použití rozmrazovače a škrabky odstraníte původní námrazu, opět na sklo nastříkáte trochu rozmrazovače ze spreje.

Jak námraze předejít?

Abyste nemuseli každé ráno řešit problém s námrazou skla, je vhodné jej na každou noc zakrýt. Použít se k tomu dá obyčejný kus kartonu, který na sklo položíte z vnější strany.

Kromě kartonu velmi k tomuto účelu velmi dobře poslouží také různé ochranné fólie, alobaly či látky. Důležité je, aby byla zakryta celá plocha skla. V případě, že fouká vítr, nezapomeňte ochrannou pomůcku zatížit nějakým předmětem.

Čemu se při odstranění námrazy vyhnout?

Velkou chybu mnozí majitelé motorových vozidel dělají v tom, že na zamrzlé sklo použijí horkou vodu. Tu na něj vylijí v domnění, že horká voda námrazu odstraní a je po problému.

Neuvědomují si však, že v chladném mrazivém počasí voda rychle ochladne a během několika chvil dojde k opětovnému vytvoření námrazy. Je to nevhodné i z toho důvodu, že vám může sklo dokonce i popraskat. Vzniknou zde totiž náhlé teplotní rozdíly. Horkou vodu na zamrzlé sklo tedy rozhodně nelze doporučit.

Co je potřeba

  • Ruční škrabka, ideálně vyhřívaná
  • Rozmrazovač ve spreji
  • Ochranné pomůcky k zakrytí skla – papírový karton, igelit, fólie

Jak dlouho to potrvá?

Odstranění námrazy ze skla automobilu je otázkou až několika desítek minut ve chvíli, kdy použijete obyčejnou mechanickou škrabku bez jakékoliv další pomůcky.

V případě, že si pomůžete pomocí rozmrazovače ve spreji, zabere vám tato ranní rutina během zimních měsíců podstatně kratší dobu, skla budou bez námrazy už po cca 5 minutách.

Jaké budou náklady?

Mechanické škrabky na sklo lze pořídit již od 10 Kč v nejlevnějších plastových verzích. Pro větší pohodlí při práci doporučuji koupit autoškrabku s rukavicí, ta vás vyjde na zhruba 40 Kč. Pokud si chcete usnadnit práci, pořiďte si rozmrazovač skel ve spreji. Ceny rozmrazovačů začínají někde kolem 40 – 50 Kč. Drobná investice, která se vám jako řidičům rozhodně vyplatí.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.75 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

3 způsoby, jak vyčistit krbové sklo

3 způsoby, jak vyčistit krbové sklo

Moderní krby jsou dnes v převážné většině opatřeny ochranným sklem. Díky němu se můžete dívat do ohně v přímé blízkosti krbu, aniž by vás ohrožovaly žhavé uhlíky a obtěžoval unikající kouř. Sklo tak vlastně slouží jako bezpečnostní prvek. Po čase se však zašpiní od sazí, prachu a kouře, čímž se sníž…

Jak vyčistit interiér auta?

Jak vyčistit interiér auta?

Každodenní používání automobilu se dříve či později projeví ve znečištění jeho interiéru. I tehdy, nepatříte-li zrovna mezi nepořádné majitele, kteří si pod sebou v autě doslova podestýlají, je nutné čas od času přistoupit k důkladnému vyčištění interiéru vozidla.


Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

V jednom z předchozích článků jste se dozvěděli, jak správně nafouknout jízdní kolo. V tomto článku se zaměříme na pneumatiky u automobilů. Většina z vás jistě vlastní auto a proto byste měli vědět, jak a na jaký tlak se mají nafouknout kola u auta. Je to důležité nejen z hlediska správných jízdních…

Jak vyměnit olej u auta?

Jak vyměnit olej u auta?

Čas od času je zapotřebí vyměnit olej v motoru u auta. Kvůli výměně nemusíte hned jezdit do servisu, zvládnete to hravě sami, stačí jen postupovat podle níže uvedených kroků. Olej hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Výměnu byste tudíž neměli podceňovat, je nutné ji prov…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Franta

pátek, 6. březen 2015
10:46

Používám vlažnou vodu na sklo nejmíň 30 let a nic lepšího není. Odjíždím do 30 sekund, zatímco ostatní si zatím dřou oka i z případným pískem, které se tam dostane pokud stojí na okraji silnice. Někdy stačí půl litru a někdy litr vody. Potom je dobré použít stěrače, případně znovu opláchnout, pokud je velký mráz.
Nevím proč píšete o horké vodě, to by snad nikdo nepoužil. Stačí jen vlažná.
Poradil jsem to dávno některým kamarádům a všichni jsou spokojení jak si ráno ušetřili práci se škrábáním.


Napsal: Franta [Odpovědět]