Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

23. srpen 2013 | 13:52

Mech je k vidění na mnoha střechách rodinných a bytových domů. Jeho hojný výskyt dost kazí celkový dojem při pohledu na objekt. Zbavit se mechu přitom není nijak složité. Existuje celá řada osvědčených postupů. Představím vám tři, které jsou spolehlivé.

Reklama
Zdroj: mechostop.czZdroj: mechostop.cz

 

Reklama

Postupy odstranění

Tlakový proud vody

Mech ze střech se dá jednoduše a rychle odstranit pomocí tlakového přístroje. Voda pak pod tlakem proudí natolik rychle a prudce, že spolehlivě mizí kousky mechu a střešní krytina je rázem zcela čistá.

Wapku jednoduše zapojíte do zásuvky s elektrickým proudem, napojíte jí na přívod vody ( kohoutek) a spustíte. Při čištění odolnějších nečistot lze použít ještě kartáč.

Modrá skalice

Velmi dobrým postupem je také použití roztoku modré skalice s vodou. Jeho namíchání volte tak, aby barva roztoku byla ve světle modrozeleném odstínu. Připraveným roztokem střechu jednoduše postříkáte a necháte působit.

Na střešní krytině se pak mech nebude usazovat po velmi dlouhou dobu. Při rozstřikování je vhodné používat ochrannou roušku.

Vyhašené vápenné mléko

Použijete vyhašené vápenné mléko, které se běžně používá pro bílení. Nejprve jej procedíte, abyste odstranili příliš velké částice a poté je nastříkáte na střechu. Proces je nejlepší dělat v jarním období.

Chemické přípravky

Dalším způsobem je použití speciálních chemických přípravků, které slouží k odstranění mechu a jeho následnému opětovnému usazování. Takto funguje například přípravek Mechostop nebo Chemi Q roof.

V první řadě je dobré mech nejprve důkladně odstranit. Poté se nanese některý z těchto přípravků. Konkrétně mechostop se rozpouští ve vodě. Pak se rozstřikuje po celé ploše střechy. Jeho účinnost je dlouhodobá, mech vám na střeše nebude růst klidně až 10 let. Z toho vyplývá, že tato metoda je zřejmě nejúčinnější ze všech výše uvedených.

Co je potřeba k odstranění mechu

  • Vysokotlaký přístroj ( wapka)
  • Modrá skalice
  • Vápenné mléko
  • Voda

Jak dlouho odstranění mechu potrvá?

Střechu byste výše uvedenými způsoby měli od mechu vyčistit během zhruba jedné až dvou hodin. Záleží samozřejmě na velikosti ošetřované plochy.

Jaké budou náklady na odstranění mechu?

Vysokotlaký čistič lze pořídit od zhruba dvou tisíc korun. Vždy volte takový, který bude schopen stříkat vodu pod dostatečně velkým tlakem. Vhodný je kupříkladu vysokotlaký přístroj Nilsfisk.

NILFISK C 100.6-5 vysokotlaký čistič

Balení modré skalice, tedy síranu měďnatého, zakoupíte od 50Kč. Kilogramové balení modré skalice stojí cca 100Kč. Speciální chemické přípravky pak stojí od 250 Kč (Mechostop)

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.76 hvězdiček / Hodnoceno: 63x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Staré pařezy na zahradě nepůsobí příliš pěkně. Jak je to ale s jejich odstraněním. Existuje několik osvědčených způsobů. Některé z nich jsou pracnější, jiné pro změnu zaberou více času.

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

Červotoč je hmyzem, který se rád uchyluje do dřeva. Jakmile zjistíte, že v nábytku doma či na zahradě máte červotoče, je potřeba s ním co nejrychleji zatočit, jinak bude nábytek za chvíli ve velmi špatném stavu, dojde postupně k jeho destrukci a bude na vyhození. Existuje několik způsobů, jak odstra…


Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Jak provést nadkrokevní izolaci střechy?

Nadkrokevní izolace střechy přispívá ke zvýšení komfortu bydlení. Pakliže si necháte tuto moderní metodu izolace provést, sníží se vám náklady na vytápění domácnosti. Navíc střecha získá větší odolnost a prodlouží se tak doba její životnosti.

Jak opravit krov střechy?

Jak opravit krov střechy?

PR. Kompletní rekonstrukce střechy domu zahrnuje probíhá v několika fázích. Jednou z nejdůležitějších činností, na kterou se v žádném případě nesmí zapomenout, je oprava krovu.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Mirek Clio

středa, 22. duben 2015
16:47

TAK JAK JE TO ? MODRÁ SKALICE NEBO ZELENÁ ? CHEMIKÁŘKA ŘÍKÁ ZELENÁ ! MODRÁ NA MECH PRÝ NEPÚSOBÍ !


Napsal: Mirek Clio [Odpovědět]

Nikola

pátek, 7. srpen 2015
18:15

Já používám vápno.


Jarka066

středa, 29. červen 2016
23:04

V loni jsme odstraňovali mech ze střechy na chalupě. Bylo ho tam celkem dost, tak jsme ho nahrubo odstranili nejdřív Wapkou a pak nastříkali roztok modré skalice. Do dnes nejsou po mechu ani památky, takže skalice opravdu funguje.


Ivan Fedotov

čtvrtek, 16. leden 2020
11:30

Měl jsem zarostlou střechu mechem a použil jsem na to snad vše možné, ale bez následného mechanického očištění to stejně nejde. Proto jsem oslovil firmu www.umejdum.cz a jsem maximálně spokojený. Bramac je jako nový.


Václav

úterý, 3. srpen 2021
15:06

Ale jak dlouho nechat púsobit Modrou skalici , jak dlouho od postřiku nesmí pršet?


Vilém Effmert

čtvrtek, 16. říjen 2014
15:50

***Zkouška vkládání příspěvku*** Chtěl bych zmínit, že modrá sklalice může kontaminovat půdu. Proto aplikaci nedoporučuji.


barbara

čtvrtek, 18. červen 2015
08:53

to Mirek Clio: to Mirek Clio: to Mirek Clio: Ale zelená skalice zanechává rez. Co tedy použít na střechu?to Vilém Effmert: Modrá skalice se kdysi dávala na čištění studní pokud vím.


Napsal: barbara [Odpovědět] [Skrýt]

Václav

úterý, 3. srpen 2021
15:04

to Vilém Effmert: to Vilém Effmert:
Vždyť je to hnojivo-proč "kontaminuje"?