Jak vyměnit olej u auta?

26. leden 2014 | 14:39

Čas od času je zapotřebí vyměnit olej v motoru u auta. Kvůli výměně nemusíte hned jezdit do servisu, zvládnete to hravě sami, stačí jen postupovat podle níže uvedených kroků. Olej hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Výměnu byste tudíž neměli podceňovat, je nutné ji provést po zhruba 10.000 najetých kilometrů.

Reklama
Jak vyměnit olej u auta?Jak vyměnit olej u auta?

Postup výměny

Vypuštění oleje

Nejprve je potřeba z motoru vypustit starý olej. K tomu se musíte dostat k vypouštěcímu šroubu, jenž je umístěn ve spodní části olejové vany motoru.

V případě větších vozidel je to možné provést bez problémů, u menšího auta ale počítejte s tím, že bude potřeba s vozidlem najet na vyvýšenou rampu tak, abyste se k vypouštěcímu šroubu vůbec dostali.

Zahřátí motoru

Při výměně oleje platí pravidlo, že by měla probíhat ve chvíli, kdy je motor lehce zahřátý. Nejlepší tak je, pokud k výměně přistoupíte po jízdě. Motor pouze necháte pár minut vychladnout.

Vypouštěcí šroub uvolníte pomocí vhodného klíče. Ještě než olej začnete vypouštět, připravte si pod olejovou vanu nádobu, do níž olej vyteče. Pozor si dejte hlavně na to, aby nádoba měla dostatečný objem a vešel se tak do ní celý obsah olejové vany.

Jakmile dojde k povolení šroubu klíčem, vyšroubujte jej ručně a olej vypusťte do nádoby.

Výměna filtru

Při výměně oleje je vhodné přistoupit také k výměně olejového filtru. Ten odšroubujete a prostor, v němž byl umístěn, důkladně očistěte od oleje, a to pomocí obyčejného hadříku.

Následně přistupte k montáži nového filtru, nejprve ručně, pak proveďte dotáhnutí pomocí klíče.

Nový olej

Jakmile je filtr namontován, připevněte výpustný šroub. Poté již může dojít k nalití nového oleje. Na závěr pak olejovou vanu zavřete pomocí víčka a máte hotovo.

Co je potřeba

  • Gumové rukavice
  • Nádoba na použitý olej
  • Klíč
  • Starý hadr
  • Nový filtr a nový olej

5 nejčastějších chyb při výměně oleje

Při výměně oleje se mnozí řidiči dopouštějí zásadních chyb. Zde je 5 nejčastějších z nich:

  • 1. Špatně zvolený olej – nevhodně zvolená viskozitní klasifikace
  • 2. Výměna oleje u motoru, který není zahřátý
  • 3. Neúplné vypuštění původního oleje z nádoby
  • 4. Nevyměnění starého filtru za nový
  • 5. Nalití malého množství oleje

Co se může stát ve chvíli, kdy po najetí dostatečného množství kilometrů nevyměníte olej, případně výměnu tekutiny provedete špatně? Může dojít k poškození motoru vozidla.

Poznat se to dá také na jeho sníženém výkonu, může tím pádem dojít ke zvýšení spotřeby paliva. Pravidelná a kvalitní výměna oleje je důležitá k tomu, aby byl motor plně funkční a nezkrátila se doba jeho životnosti.

Jak dlouho to potrvá?

Výměna oleje u automobilu vám zabere nanejvýš několik desítek minut. Nejedná se o žádnou zvlášť složitou práci. Zručný automechanik si s výměnou oleje a filtru poradí opravdu rychle.

Jaké budou náklady?

Ceny motorových olejů se pohybují v řádech stokorun, v závislosti na tom, jaké značce a také objemu dáte přednost. Může vás tak vyjít pod 200 Kč, kvalitnější motorové oleje však stojí i přes 500 Kč. Při výběru oleje je velmi důležité zvolit správný produkt dle viskozitní klasifikace.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 18x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak si vyrobit doma vlastní olej?

Jak si vyrobit doma vlastní olej?

Olej na vaření a pečení, který si kupujete balený v obchodech, je poměrně drahý, navíc ne vždy v takové kvalitě, jakou byste za danou cenu čekali. Proto mnozí z vás raději volí řešení, kdy se doma udělají olej z vlastních surovin. Stačí k tomu mít kvalitní lis na olej a během chvilky máte perfektní …

Jak udělat bylinkový olej?

Jak udělat bylinkový olej?

Na vaření i pro studenou kuchyni jsou vhodné krom klasických olejů také ty, které jsou obohaceny o bylinky. Mají příjemné aroma a jsou díky bylinkám také o něco zdravější. Pokud si jdete pořídit bylinkový olej do obchodu či někam na trh, počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. Chcete-li ušetřit, nen…


Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

V jednom z předchozích článků jste se dozvěděli, jak správně nafouknout jízdní kolo. V tomto článku se zaměříme na pneumatiky u automobilů. Většina z vás jistě vlastní auto a proto byste měli vědět, jak a na jaký tlak se mají nafouknout kola u auta. Je to důležité nejen z hlediska správných jízdních…

Jak vyčistit interiér auta?

Jak vyčistit interiér auta?

Každodenní používání automobilu se dříve či později projeví ve znečištění jeho interiéru. I tehdy, nepatříte-li zrovna mezi nepořádné majitele, kteří si pod sebou v autě doslova podestýlají, je nutné čas od času přistoupit k důkladnému vyčištění interiéru vozidla.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Fr

neděle, 27. březen 2016
14:45

Zasadni problem u vymeny oleje neni nedostateķ, al3 naopak pokud se oleje do motoru nalije prilis mnoho


Napsal: Fr [Odpovědět]

Ivana66

pondělí, 6. únor 2017
17:48

Pěkný a jasný návod, moc chválím. pro mě, jako pro ženu, jsou tyhle věci na pochopení docela obtížené. Na vyhledávání oleje, co potřebuju, používám takový nástroj v obchodě


Napsal: Ivana66 [Odpovědět]

xaxa

pondělí, 24. únor 2020
23:05

Taky jsem nedávno měnil olej v motoru mého automobilu a musím říct, že jsem postupoval trošku jinak. Na


Napsal: xaxa [Odpovědět]

Radek Sedlák

středa, 22. říjen 2014
15:55

A kde v Praze sehnat vyvyšenou Rampu?


Napsal: Radek Sedlák [Odpovědět]