Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

21. říjen 2013 | 14:58

V jednom z předchozích článků jste se dozvěděli, jak správně nafouknout jízdní kolo. V tomto článku se zaměříme na pneumatiky u automobilů. Většina z vás jistě vlastní auto a proto byste měli vědět, jak a na jaký tlak se mají nafouknout kola u auta. Je to důležité nejen z hlediska správných jízdních vlastností vozidla, ale také kvůli spotřebě paliva.

Reklama
Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

Co způsobuje špatný tlak kol?

Snížení životnosti

Nesprávně nehuštěné pneumatiky mají vliv na jejich životnost. Běžně by pneumatiky měly vydržet minimálně po dobu čtyř let. Tím, že budete jezdit s podhuštěnými pneumatiky, dojde k jejich výraznému snížení odolnosti, snadněji se prorazí při najetí na ostřejší předměty a tím pádem je budete mnohem dříve muset vyměnit.

Horší jízdní vlastnosti

Pokud jsou pneumatiky podhuštěné, má to za následek také zhoršení stability vozidla během jízdy. Zhoršuje se schopnost držet správný směr jízdy, problémy vznikají také v zatáčkách. Během jejich projíždění mohou špatně nehuštěné pneumatiky stát za smýkáním vozidla.

Pomalejší brzdění

Podhuštěné pneumatiky výrazně prodlužují brzdnou dráhu vozidla, a to řádově o několik metrů.

Vyšší spotřeba paliva

Tím, vzhledem k podhuštěným pneumatikám vzniká větší odpor vůči vozovce, dochází logicky ke zvýšení celkové spotřeby paliva, a to řádech o jednotky procent.

Jak nafouknout kola u auta?

Pneumatiky musejí mít vždy správný a předepsaný tlak. Platí přitom, že stejný tlak musí být na každé nápravě.

Pokud budete měřit tlak (například na čerpací stanici, kde je možné kola nafouknout), musí být měření prováděno vždy za studena. Pneumatiky tak nesmějí být zahřáté. Záleží také na tom, kde huštění provádíte, tedy na okolních podmínkách. Nejlepší je, pokud je teplota při huštění kolem 20 stupňů Celsia.

Údaje od výrobce vozidla

Při zjišťování správného tlaku je nutné zohlednit konkrétní typ a model vozidla. Každý výrobce u daného auta udává, jaké jsou správné rozměry pneumatik a také ideální tlak. Informace o správném tlaku je uváděna v návodu k obsluze auta a také přímo uvnitř automobilu, a to na sloupku dveří u řidiče, případně pak vnitřní straně krytu palivové nádrže.

Hodnoty, které najdete, udávají zpravidla dva údaje – hustotu pro běžné jízdní podmínky a také pro jízdu, kdy je vozidlo více zatíženo vlivem většího počtu přepravovaných osob či těžšího nákladu.

Údaje o výrobce pneu

Správnou hustotu pneumatik lze dále vyčíst z tabulek, které uvádí přímo výrobce pneumatik. To je důležité zejména v případě, že používáte jiný typ pneumatik, než který byl uveden výrobcem vozidla.

Jak často hustit kola u auta?

Především je potřeba říci, že kontrola správného tlaku pneumatik by měla být prováděna vždy, když jedete tankovat. To však většina lidí nedělá. Obecně se proto doporučuje kontrolovat hustotu minimálně jednou za měsíc, a to pomocí tlakoměru.

Co je potřeba?

  • Tlakoměr
  • Zjištění správného tlaku podle údajů výrobce pneumatik nebo dle návodu k obsluze vozidla

Jak dlouho to potrvá?

Zjištění tlaku pneumatik vám zabere maximálně pár minut. Dofouknutí kol na správný tlak lze provést běžně u čerpacích stanic, což je opět otázkou několika málo minut.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.1 hvězdiček / Hodnoceno: 42x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.

Jaký vybrat vhodný povrch okolo bazénů? Postup pokládky dlažby

Jaký vybrat vhodný povrch okolo bazénů? Postup pokládky dlažby

Okolí venkovního bazénu je nutné upravit tak, abyste k němu měli snadný a zároveň i bezpečný přístup. Ve chvíli, kdy zvolíte nevhodný materiál, může se lehce stát, že při vstupu do bazénu či výstupu z vody uklouznete a poraníte se. Navíc je vhodné zvolit takový povrch, na němž si neušpiníte nohy. To…


Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Jak opravit kolo u auta? Výměna rezervy

Každý řidič by měl být schopen si poradit s výměnou poškozeného kola. Součástí vybavení vozidla musí být krom jiného rezerva, která se dá použít v případě, že se některé z původních kol na vozidle porouchá, tedy například dojde k propíchnutí pneumatiky.

Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

Další z problémů, který se týká jízdního kola, se dotýká jeho velmi důležité součásti – řetězu. Při pravidelném užívání kola se občas stane, že řetěz nevydrží nápor a přetrhne se. Jeho oprava se pro nezkušeného laika může jevit jako náročný úkon, nicméně opak je pravou. Pokud u sebe budete mít nýtov…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Bulldozer

neděle, 27. březen 2016
08:16

U některých značek bývá tlak vylepen na B-sloupku, tedy na rámu mezi předními a zadními dveřmi, ne jako u škodovek na řidičově straně palubní desky, kde jsem pochopil dle článku


Napsal: Bulldozer [Odpovědět]

Navrátil

úterý, 23. březen 2021
08:19

Rám mezi předními a zadními, někdy taky na dveřích u řidiče. Je to různé. Najdete to v manuálu k vozidlu. Každopádně by nemělo být tak těžké najít. Některé pneumatiky to udávají i přímo na kole, jak se doporučují foukat. Mělo by to plus minus korespondovat přímo s údaji na štítku. Ideální před výběrem se poradit, jaké pneumatiky na to auto pořizovat a dobrý prodejce vám i poradí, jak správně foukat do jaké teploty. Na tohle jsou machři v www.pneuok.cz , kteří mi dají vždycky zaškolení, že bych mohl ty pneumatiky z fleku prodávat. :))


Napsal: Navrátil [Odpovědět]

Pepulín

pátek, 1. říjen 2021
00:12

Já už na takovéto odbornosti nechávám raději někoho, kdo se v tom opravdu vyzná, protože naposledy, co jsem si zkoušel dělat nějaký ten servis aut na vlastní pěst, tak to dopadlo více než katastrofálně a to si už znova dovolit prostě nemohu. Nejsem bohužel milionář, zatím :) Ivan Král.


Napsal: Pepulín [Odpovědět]

Karel Růžička

čtvrtek, 28. duben 2022
00:09

Super, moc díky :) Manžel si zrovna koupil nový kompresor, takže jsme u výměny pneumatik rovnou tlak překontrolovali, aby to sedělo. Super věcička, hodí se i na čištění těžko dostupých míst – třeba reproduktorů nebo ventilace.


Napsal: Karel Růžička [Odpovědět]

Tonda Zelený

čtvrtek, 28. duben 2022
00:11

Musím souhlasit! Kompresor jesuper věc, my jsme si tuhle kupovali taky nový, a to z


Napsal: Tonda Zelený [Odpovědět] [Skrýt]

Tyškiánek

pátek, 29. duben 2022
15:47

Díky za rady :) U nás je to přesně, jak se říká – kovářova kobyla.. teď jsem na firmu objednával do výroby šroubový komresor z www.kompresory-filtry-servis.cz za spoustu peněz, a když došlo na výměnu kol, tak se mi můj dvacetiletý domácí kompresor rozbil. No, tak jsem o na týden odložil, než mi došel nový, a kontrolu tlaku pak řešil zároeň s přezutím. Každopádně super věcička.


Napsal: Tyškiánek [Odpovědět]