Jak zazimovat muškáty?

5. říjen 2013 | 14:38

Muškáty patří k nenáročným rostlinkám, které však nepříliš dobře snášejí nízké teploty. Z tohoto důvodu je potřeba je připravit na zimu tak, aby nedošlo k jejich odumření. S postupným zazimováním byste měli začít již nyní, tedy na přelomu září a října.

Reklama
Jak zazimovat muškáty?Jak zazimovat muškáty?

Postup zazimování

Z venkovních prostor je vhodné je umístit do interiéru, a to ideálně do teplot kolem 7 stupňů Celsia.

Méně zálivky

V tuto dobu, kdy ještě venku panují přeci jen vyšší teploty, ovšem rána již bývají i lehce mrazivá, je potřeba pelargoniím, jak se také jinak říká muškátům, snížit zálivku. Dále rostlinky zbavte uschlých listů.

Pelargonie před zimou nepřihnojujte. Dojde tak k zastavení jejich růstu. Je zbytečné, aby muškáty přes zimu rostly, tomu se naopak snažte zabránit, a to právě snížením hnojení a také menší zálivkou. Během zimy samotné už pelargonie stačí zalévat zhruba jen jednou za týden, tedy pouze do té míry, aby nedošlo k jejich seschnutí. Příčin, proč usychají listy muškátů, je více.

Seříznutí

Před příchodem zimy muškáty také seřízněte. Nové výhonky, by v zimě rostlinu neúměrně vysilovaly. Řezy proveďte na pelargoniích v květináčích, ale i na těch, které máte vysazené v truhlících. Seříznutí proveďte nad kolenem.

Přesun dovnitř

Jakmile se objeví první mrazy, přesuňte muškáty dovnitř. Kromě zmíněné teploty kolem 7 stupňů Celsia nezapomeňte na to, že pelargonie potřebují dostatek světla a také prostoru.

Během zimy pak rostlinky sledujte. Pokud se na nich začnou množit škůdci, použijte na ně chemické přípravky, které je zahubí.

Co je potřeba

  • Omezit zálivku
  • Omezit hnojení
  • Odstranit suché listy
  • Provést seříznutí výhonků
  • Při prvních mrazech přesunout do interiéru o teplotě kolem 7°C

Jak dlouho to potrvá?

Samotné zazimovací práce dělejte postupně. Je ale důležité sledovat počasí. Jakmile udeří první zimní mrazíky, je potřeba konat rychle a rostlinu před nimi ochránit.

Jaké budou náklady?

Pořiďte si kvalitní nůžky na květiny, kterými snadno zastřihnete výhonky muškátů. Doporučuji zvolit kupříkladu Nůžky na květiny Fiskars, které jsou vyrobeny z vysoce odolné nerezavějící oceli. Lze jimi stříhat i ostatní květiny, a to až do průměru 10 milimetrů.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.38 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zazimovat bonsaj?

Jak zazimovat bonsaj?

Pokud pěstujete venkovní bonsaje, je potřeba je zazimovat. Pokud by totiž byly během zimních mrazů bez jakékoliv ochrany, došlo by u nich k prohrnutí kořenového systému, což by následně znamenalo jejich uschnutí a uhynutí.

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…


Jak zazimovat jahody?

Jak zazimovat jahody?

V podzimním čase je potřeba udělat na zahradě mnoho věcí. Mnozí z vás jistě mají vysazené jahody. Ty rovněž potřebují péči před tím, než přijde tuhá zima. Zazimování se týká nejen jahodníků, které jsou vysazeny volně na zahradě, ale i těch, které máte v truhlících na balkoně.

Jak zazimovat oleandr?

Jak zazimovat oleandr?

Oleandr obecný je okrasným keříkem, který se hojně vyskytuje v mnoha domácnostech. Zaujme především svým pestrobarevnými květy. Této rostlině však nevyhovují zimní mrazíky. Pokud tedy máte oleandr vysazený na zahrádce, je potřeba jej před zimním obdobím přesunout.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!