Jak zazimovat oleandr?

8. říjen 2013 | 15:36

Oleandr obecný je okrasným keříkem, který se hojně vyskytuje v mnoha domácnostech. Zaujme především svým pestrobarevnými květy. Této rostlině však nevyhovují zimní mrazíky. Pokud tedy máte oleandr vysazený na zahrádce, je potřeba jej před zimním obdobím přesunout.

Reklama
Jak zazimovat oleandr?Jak zazimovat oleandr?

Postup zazimování

Teplota

Oleandr obecný je rostlinou, která by neměla být na místě, kde je teplota nižší nežli 2 stupně Celsia. Ideální podmínky během zimy jsou pro tento keřík někde mezi 2 – 12 stupni Celsia. Pokud je teplota nižší nebo naopak vyšší, má to za následek, že oleandr nebude kvést. A to je právě hlavní důvod, proč k jeho zazimování přistoupit.

Světlo

Během zazimování oleandru je kromě umístění do vhodné teploty potřeba počítat také s tím, že tato rostlina musí mít dostatečný přísun světla. Proto ji umístěte někam, kde bude mít dost denního světla. Pokud byste ji dali do tmavých prostor, začala by postupně ztrácet své listy.

Větrání

Důležité je také, aby byl zvolený prostor také náležitě větraný. Zamezíte tak vzniku plísní. Pokud je to možné, místnost, kde se rostlina nachází, pravidelně během zimy větrejte. Není však dobré ji nechávat delší dobu v průvanu.

Zálivka

Během zimy omezte také zálivku. Oleandr je nutné zalévat pouze natolik, aby zemina, v níž je zasazen, zcela nevyschla. Pokud ji ale máte v teplejší místnosti, zálivku přeci jen zvyšte. Doporučuji také používat spíše měkčí vodu. Nejlepší je, pokud ji také necháte chvilku odstát, využít lze také dešťovou vodu.

Co je potřeba

  • Teplota mezi 2 - 12°C
  • Snížená zálivka
  • Světlé místo

Jak dlouho zazimování potrvá?

Oleandr, který máte během léta venku, bude nejspíše nutné přesadit. Proveďte to ještě před příchodem prvních mrazíků, tedy zhruba v říjnu. Samotné zazimování je pak už jen otázkou několika minut. Během zimy jej pak nezapomeňte pravidelně zalévat, ovšem dle výše uvedeného postupu. Místnost také větrejte.

Jaké budou náklady?

Zazimování okrasných rostlin a keřů je nenákladnou záležitostí. Není třeba investovat do žádných speciálních prostředků, stačí se držet uvedeného návodu. Pak se vám oleandr odvděčí tím, že krásně vykvete.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.37 hvězdiček / Hodnoceno: 19x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zazimovat bonsaj?

Jak zazimovat bonsaj?

Pokud pěstujete venkovní bonsaje, je potřeba je zazimovat. Pokud by totiž byly během zimních mrazů bez jakékoliv ochrany, došlo by u nich k prohrnutí kořenového systému, což by následně znamenalo jejich uschnutí a uhynutí.

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…


Jak zazimovat muškáty?

Jak zazimovat muškáty?

Muškáty patří k nenáročným rostlinkám, které však nepříliš dobře snášejí nízké teploty. Z tohoto důvodu je potřeba je připravit na zimu tak, aby nedošlo k jejich odumření. S postupným zazimováním byste měli začít již nyní, tedy na přelomu září a října.

Jak zazimovat jahody?

Jak zazimovat jahody?

V podzimním čase je potřeba udělat na zahradě mnoho věcí. Mnozí z vás jistě mají vysazené jahody. Ty rovněž potřebují péči před tím, než přijde tuhá zima. Zazimování se týká nejen jahodníků, které jsou vysazeny volně na zahradě, ale i těch, které máte v truhlících na balkoně.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jirka Kovča

sobota, 21. listopad 2015
13:38

Já již několik let oleandry přes zimu nezalévám vůbec. Opadají všechny listy, tím pádem nemám problém s puklicemi a jinou havětí.
Zjara začnu zalévat a oleandry se krásně olistí a v létě kvetou.


Napsal: Jirka Kovča [Odpovědět]

Monika

sobota, 26. listopad 2016
14:33

je listopad , mám oleandr a nyní má příliž mnoho nasazeno na květy/poupata/ co s tí ostžíhat , nechat ?


Napsal: Monika [Odpovědět]

Ludmila Szabová

čtvrtek, 8. duben 2021
15:18

Dobrý de, před několika dny jsem vyndala na balkon 2 oleandry, ale nesledovala jsem předpověd počasí A


Napsal: Ludmila Szabová [Odpovědět]

Ludmila Szabová

čtvrtek, 8. duben 2021
15:20

Dobrý de, před několika dny jsem vyndala na balkon 2 oleandry, ale nesledovala jsem předpověd počasí Ale přišlo citelné ochlazení a sněžení a oleandry zmrzly. Mohu je zachránit?Děkuji za jakoukoliv radu.


Napsal: Ludmila Szabová [Odpovědět]