Jak zazimovat jahody?

6. říjen 2013 | 14:47

V podzimním čase je potřeba udělat na zahradě mnoho věcí. Mnozí z vás jistě mají vysazené jahody. Ty rovněž potřebují péči před tím, než přijde tuhá zima. Zazimování se týká nejen jahodníků, které jsou vysazeny volně na zahradě, ale i těch, které máte v truhlících na balkoně.

Reklama
Jak zazimovat jahody?Jak zazimovat jahody?

Postup zazimování

Jahodník na zahradě

Aby jahodník přežil zimu a mohl vás příští rok obdařit spoustou šťavnatých jahůdek, je nutné právě v tomto období, tedy v říjnu a listopadu, než přijdou trvalé mrazy, přistoupit k jeho důkladnému zazimování. Jím mimo jiné dosáhnete také toho, že se v jahodníku nebudou vyskytovat škůdci a nenapadnou jej choroby.

Pozor na mrazy

Poškození jahodníku vlivem mrazů je často nezvratné. Proto je nutné jej důkladně ochránit proti vymrznutí. Platí zde, že pokud teplota v hloubce kořenového systému jahodníku klesne pod minus 15 stupňů Celsia, dochází k jeho trvalému poškození a na jaře jej pak můžete rovnou vyměnit za novou rostlinu.

Úprava zeminy

Na podzim vytvořte jahodníku příznivé podmínky, zejména co se týče vlhkosti půdy. Okolí záhonků okopejte a zbavte jej plevelu. Rostlinky, respektive okolí jejich krčků, přikryjte zeminou. Použít lze také kompost.

Celé záhonky pak před mrazem ochráníte tím způsobem, že je zakryjete smrkovým chvojím. To navíc vylepší aromatické vlastnosti příští úrody jahod.

Aby se na jahodníku nezačaly tvořit plísně a další choroby, případně se na něm nevyskytovali škůdci, je potřeba odstranit suché a poškozené listy, a to několik centimetrů nad „srdíčkem“ (tedy kolem 10 cm nad úrovní země). Zároveň také postříkejte jejich listy chemickými přípravky.

Záhony s jahodníky a zimu zakryjte. Ideální je k tomu použít netkanou bílou textilní látku.

Zazimování jahod v truhlících

Pokud pěstujete jahody v truhlících na balkoně nebo terasy, i je musíte řádně připravit na období zimy. Pokud je to možné, přesaďte je na zahradu. Pak je postup prakticky stejný, jako uvádím výše.

Pokud zahradu nemáte k dispozici, zakryjte květináč chvojím, ostříhejte příliš povislé výhonky. Nemusíte to přehánět se zálivkou, stačí jí pouze tolik, aby rostliny zcela neuschly. S příchodem jara pak jahody přesaďte do nové zeminy.

Co je potřeba

  • Chemický postřik
  • Chvojí (ideálně smrkové)
  • Nůžky k seříznutí a odstranění suchých listů
  • Krycí látka, nejlépe z bílé netkané textilie

Jak dlouho to potrvá?

Zazimování jahodníku vám zabere poměrně krátkou dobu. Důležitá je hlavně ochrana před mrazem a také před škůdci. Celková doba prací závisí samozřejmě na velikosti záhonků, nicméně určitě vám postačí jedno krásné podzimní odpoledne.

Jaké budou náklady?

Zakrývací plachty na jahody, které jim pomáhají přečkat mrazivé období, stojí kolem 100 Kč. Rozměry plachty jsou při takovéto ceně 3x4 metry. Je potřeba také provést zastřihnutí listů a odstranění suchých částí jahodníku. K tomu lze použít klasické nůžky na květiny.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.11 hvězdiček / Hodnoceno: 18x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zavařit jahody? Výroba jahodového kompotu a marmelády

Jak zavařit jahody? Výroba jahodového kompotu a marmelády

Máte rádi jahodový kompot nebo marmeládu a rádi byste si vyrobili vlastní z čerstvě nasbíraných plodů? V dnešním článku vám představím několik návodů, jak zavařit jahody a udělat z nich lahodný kompot nebo marmeládu.

Jak zazimovat bonsaj?

Jak zazimovat bonsaj?

Pokud pěstujete venkovní bonsaje, je potřeba je zazimovat. Pokud by totiž byly během zimních mrazů bez jakékoliv ochrany, došlo by u nich k prohrnutí kořenového systému, což by následně znamenalo jejich uschnutí a uhynutí.


7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…

Jak zazimovat muškáty?

Jak zazimovat muškáty?

Muškáty patří k nenáročným rostlinkám, které však nepříliš dobře snášejí nízké teploty. Z tohoto důvodu je potřeba je připravit na zimu tak, aby nedošlo k jejich odumření. S postupným zazimováním byste měli začít již nyní, tedy na přelomu září a října.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!