Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

13. srpen 2013 | 13:15

Staré pařezy na zahradě nepůsobí příliš pěkně. Jak je to ale s jejich odstraněním. Existuje několik osvědčených způsobů. Některé z nich jsou pracnější, jiné pro změnu zaberou více času.

Reklama
Jak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezůJak odstranit starý pařez ze zahrady? 3 způsoby likvidace pařezů

Postup odstranění pařezu

1. Mechanické odstranění

Nejklasičtějším, avšak zároveň také nejpracnějším způsobem, je mechanické odstranění starého pařezu. Jedná se tedy o jeho vykopání. Na to potřebujete klasickým krumpáč, lopatu. Je zapotřebí počítat s velkou fyzickou náročností, bude nutné kopat hodně do hloubky, a to zejména u velkých a silných pařezů.

Reklama

2. Chemické odstranění s využitím ledku

I zde můžete zvolit dva způsoby. Prvním je okysličení pařezu a jeho následné vypálení, druhým pak použití chemických směsí a následné vypálení.

Při okysličení pařezu do něj navrtáte tři otvory, které budou mít průměr kolem 1,5 centimetru. Hloubka těchto otvorů by měl být minimálně 10cm.

Do každé takto připravené díry nasypte ledek draselný ( případně lze zvolit také ledek sodný). Po nasypání této látky otvor uzavřete pomocí zátky.

Nechte směs působit, a to zhruba po dobu třičtvrtě roku. Poté odstraňte zátku a do otvoru nalijte naftu. Pařez zapalte a nechte vyhořet.

3. Chemické odstranění s využitím směsi

Při druhé variantě použijte směs z 9 dílů dvojchromanu sodného, 3 dílů chloridu měďnatého, 2 dílů octanu manganatého a 2 dílů chloridu manganatého. Tento poměr zajistí, že směs bude dostatečně účinná.

Použijte stejný postup aplikace jako při předchozím způsobu. Dřevo ponechte tlít asi tak jeden rok, poté je zapalte a nechte vyhořet až do kořenů.

Tyto dva postupy jsou sice časově náročné, nicméně z fyzického hlediska velmi snadné.

Co je potřeba k odstranění

  • krumpáč, lopata, kolečko
  • chemická směs
  • nafta či jiná hořlavina
  • vrtačka

Jak dlouho odstranění pařezu potrvá?

Při klasickém způsobu, kdy pařez vykopete, vám bude činnost trvat maximálně několik hodin. Jedná se však o poměrně namáhavou práci, zejména u větších pařezů.

Chemické odstranění pařezu je otázkou až jednoho roku. Samotné navrtání děr a umístění chemikálií však zabere maximálně několik desítek minut. Po seschnutí a zetlení kmene jej jednoduše zapalte na nechte vyhořet.

Jaké budou náklady na opravu?

Ceny za chemikálie se pohybují maximálně v řádech stokorun. Například chlorid měďnatý, který se přidává do jednoho z postupů, stojí ve 100ml balení cca 150Kč.

Čtvrtkilové balení ledku draselného vás vyjde na zhruba 30Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 42x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Jak odstranit mech ze střechy? 4 způsoby likvidace mechu

Mech je k vidění na mnoha střechách rodinných a bytových domů. Jeho hojný výskyt dost kazí celkový dojem při pohledu na objekt. Zbavit se mechu přitom není nijak složité. Existuje celá řada osvědčených postupů. Představím vám tři, které jsou spolehlivé.

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

3 způsoby jak odstranit červotoče ze dřeva

Červotoč je hmyzem, který se rád uchyluje do dřeva. Jakmile zjistíte, že v nábytku doma či na zahradě máte červotoče, je potřeba s ním co nejrychleji zatočit, jinak bude nábytek za chvíli ve velmi špatném stavu, dojde postupně k jeho destrukci a bude na vyhození. Existuje několik způsobů, jak odstra…


Jak a proč provádět vápnění zahrady?

Jak a proč provádět vápnění zahrady?

Důležitou složkou v zemině je vápník. Pokud chcete, aby na vaší zahrádce vzkvétaly rostliny a dařilo se vám pěstovat zeleninu v záhonech, je zapotřebí si krom jiného hlídat právě jeho hladinu.

TZ: Jak vyměnit starý eternit za novou ocelovou střechu

TZ: Jak vyměnit starý eternit za novou ocelovou střechu

Staré azbestocementové (eternitové) krytiny dodnes nalezneme na řadě střech rodinných domů, chat a chalup. V současnosti jsou často za hranicí své životnosti a díky zdraví škodlivému azbestu nevyhovují současným požadavkům na zdravé bydlení. Podívejte se na některá doporučení při rekonstrukci starýc…




Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jan Kunčar

sobota, 19. září 2015
12:08

Úspěšně jsme za zahradě vyzkoušeli sadbu hlívy ústřičné. Vstupní práce jsou minimální (viz návod k sadbě), ale je nutno počkat dva až tři roky (sezóny). Už na konci prvního roku můžeme sbírat plodnice (jedlé) a na konci třetího roku stačí do pařezu kopnouc a rozpadne se. Vyzkoušeno, doporučuji.
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 19.09.2015 ve 14:03:48


Napsal: Jan Kunčar [Odpovědět]

Dobromila Tichá

středa, 22. červen 2016
12:22

Dobrý den i my jsme se rozhodli na základě článku napsaného zde


Napsal: Dobromila Tichá [Odpovědět]

Franta Fakus

neděle, 2. listopad 2014
21:34

Protože jsem nespěchal, pařezy po trnkách a ořechu jsem řešil takto. Na začátku zimy jsem vyvrtal do pařezu díry v průměru 20mm co nejhlouběji. Jak začalo mrznout, jsem nalíval postupně vodu. Pařez vodu vsákl, zalél jsem znovu. Tak tři dny a jak voda stála v dírách, mráz udělal zbytek. Na jaro šlo všechno pěkně vytahnout.


Napsal: Franta Fakus [Odpovědět]