5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

24. září 2013 | 13:23

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.

Reklama
5 tipů, jak připravit zahradu na zimu5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Kdy začít?

Veškeré zazimovací práce na zahradě je nutné provést ještě v době, kdy neudeří první mrazy. Ideální čas je zhruba v říjnu, kdy se již objevují první chladné noci. Záleží také na tom, v jakých končinách bydlíte. Příprava zahrady na zimu v horských a podhorských oblastech by měla přijít o něco dříve nežli v nížinách a oblastech, kde obecně panuje teplejší počasí.

Postupy zazimování zahrady

1. Péče o trávník

Před zimním obdobím posekejte trávník a zbavte jej veškerého plevele a napadaného listí. To pak dejte na kompost.

K práci využijte nejen klasickou motorovou či elektrickou sekačku (případně ruční sekačku, pokud trávník nemáte na příliš velkém pozemku), ale také vertikutátor, kterým trávník zbavíte plevele a provzdušníte jej.

2. Okrasné květiny

Pakliže máte v záhonech květiny, kterým končí vegetační období, je potřeba je před zimou odstranit. V případě trvalek pak vytvořte zimní přikrývku, například z kůry nebo chvojí.

Některé citlivější rostliny pak přesuňte do prostor, kde nebudou čelit mrazu, aby mohly v klidu přezimovat. Jde kupříkladu o begonie.

3. Dřeviny

Nezapomeňte ani na dřeviny. Některé z nich rovněž nesnášejí mrazy dobře. V tom případě je obalte, a to třeba slámou či podobným materiálem. Ke kmenům pak navezte mulčovací kůru.

U dřevin také proveďte stříhání, a to zejména u delších výhonů. Vyžadují to hlavně bobuloviny a jádroviny. Dále pak ze dřevin odstraňte také shnilé plody, které na nich zůstaly.

4. Zahradní nářadí

Velmi důležité je uschovat také veškeré zahradní nářadí. To by vlivem mrazů, dešťů a sněhu mohlo zrezivět. Před tím, než je uskladníte v kůlně či někde doma, odstraňte z něj všechny nečistoty a hlínu.

Teprve pak jej dejte do prostor, kde bude dostatečné sucho. Rozhodně nezapomeňte ani na zahradní přístroje, jako jsou sekačky, zahradní traktůrek nebo křovinořez.

Zazimování zahradního bazénu

Pokud na zahradě máte venkovní bazén, nezapomeňte se o něj před příchodem zimy také řádně postarat.  Ve zvláštním článku se dozvíte 12 tipů, jak bazén správně na zimu připravit.

5. Zahradní nábytek

Je-li to možné, pak i zahradní nábytek přesuňte na zimu do kůlny nebo zahradního domku. Pokud bude v suchu, bude chráněno proti nepříznivým klimatickým podmínkám, které v zimě panují.

Pokud se rozhodnete nábytek ponechat venku, přikryjte ho pomocí plachet či jiných krycích materiálů a také ho důkladně naimpregnujte a ošetřete tak, aby se do něj nedostala vlhkost.

Co je potřeba

  • Sekačka na trávu
  • Vertikutátor
  • Zahradní nůžky
  • Mulčovací kůra
  • Sláma
  • Zakrývací plachty

Jak dlouho to potrvá?

Na přípravu zahrady před zimním obdobím si ponechte ideálně celý víkend. Prací vás čeká poměrně dost, přičemž není radno na některou z výše uvedených věcí zapomenout.

Jaké budou náklady?

Při zazimování zahrady rozhodně potřebujete mulčovací kůru, kterou použijete u roslin. Tu lze pořídit již za cenu kolem 100 Kč. Dále je dobré mít k dispozici také slámu a zakrývací plachty. Tyto materiály jistě najdete doma, takže nebude potřeba do nich dále investovat.

K zazimování rostlin je potřeba je také zastřihnout a zbavit je poškozených větviček či listů. K tomu použijte adekvátní zahradní nůžky.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…

Jak připravit skleník na zimu?

Jak připravit skleník na zimu?

Nejen otevřenou zahradu je třeba připravit na zimu. Určité práce je potřeba vykonat také ve skleníku, a to zvláště tehdy, není-li vyhřívaný. Zazimování skleníku slouží zejména k tomu, aby se zde během zimy zbytečně nemnožily nejrůznější škůdci a také tu na jaře nebyly zbytky starých květin, zeleniny…


Nápady a vychytávky na zahradu

Nápady a vychytávky na zahradu

Rádi pracujete na zahrádce? Pomocí mnoha vychytávek si můžete značně ulehčit práci. Vybrat si můžete z celé řady nápadů a vychytávek, které vám pomohou při různých činnostech na zahradě i při její výzdobě.

Jak oplotit zahradu a dům

Jak oplotit zahradu a dům

Na jaře často řešíme oplocení domu a zahrady. Zorientovat se v nabídce plotů, pletiv či zděných variant a živých plotů není jednoduché.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!