12 tipů, jak správně zazimovat bazén

23. září 2013 | 15:56

Nastal podzim a s ním vás čekají i nezbytné práce na zahradě domu před tím, než teploty klesnou trvale k bodu mrazu. Pokud na zahradě máte venkovní bazén, nezapomeňte se o něj před příchodem zimy řádně postarat.

Reklama
12 tipů, jak správně zazimovat bazén12 tipů, jak správně zazimovat bazén

Postupy zazimování

1. Správné načasování

Se zazimováním vyčkejte na vhodnou dobu. Ta zpravidla nastává ve chvíli, kdy se teplota vody v bazénu dostane trvale na hranici kolem 12 stupňů Celsia. Zazimování není vhodné provádět, pokud je voda v bazénu ještě příliš teplá, neboť by to mohlo přispět k tvorbě a výskytu usazenin, bakterií a škůdců.

2. Použití vodního vysavače

Vodním vysavačem pořádně vyluxujte stěny a také dno bazénu, aby v něm nezůstaly žádné nečistoty.

3. Vypuštění vody

Při zazimování není vždy nutné vypouštět kompletně celou vodu. To se týká hlavně bazénů s fólií. Ty je možné vypustit jen ze dvou třetin. Pokud naopak na zahradě máte klasický plastový bazén, bude nutné jej vypustit celý.

4. Sejmutí filtrace

Pokud máte mobilní filtrační jednotku, na zimu je každopádně odmontujte a uložte na suché místo, například do garáže či do kůlny.

5. Vyčištění filtrace

Pískovou, případně i kartušovou filtraci rovněž nezapomeňte důkladně vyčistit. V případě pískové filtrace, která se pro domácí venkovní bazény používá nejčastěji, ji properte tak, aby došlo k pročištění obsahu filtrace.

6. Bazénová chemie

Jestliže máte bazén s fólií a rozhodnete se jej na zimu vypustit je zčásti, musíte použít bazénovou chemii, která pomůže vodu zakonzervovat. Její účinky by měly zamezit tvorbě řas a plísní.

Reklama

7. Ochrana proti mrazu

Pokud ponecháte v bazénu vodu, je potřeba myslet také na to, aby případný led, který se utvoří na hladině během mrazů, nenarušil celistvost a strukturu bazénu, zejména jeho stěn. Jako účinné řešení se jeví položení speciálních plováků na hladinu, které zamezí tvorbě ledu. Klidně k tomu postačí obyčejné PET lahve.

8. Zakrytí bazénu

V tomto případě je nejjednodušší, pokud máte stabilní zastřešení bazénu, které jej chrání po celé ploše. Pokud ne, je potřeba použít ochrannou plachtu. Ta by měla zamezit napadání různých nečistot.

9. Sejmutí krycí plachty

Pokud u bazénu používáte méně kvalitní plachtu, při zazimování je sejměte, nechte důkladně oschnout a uložte na suché místo.

10. Úklid příslušenství

Veškeré příslušenství a doplňky, které využíváte k bazénu, jako jsou například mobilní schůdky apod., rovněž odejměte a ukliďte do interiéru domu či kůlny.

11. Odpojení hadic

Veškeré hadice, které vedou k bazénu, je rovněž nutné sklidit. Mráz by je mohl poškodit, došlo by k jejich protržení či ucpání.

12. Uskladnění nadzemního bazénu

Máte-li na zahradě nadzemní bazén, je vhodné jej kompletně vypustit, odpojit od hadic, dále pak důkladně vyfouknout nafukovací prstenec a srolovat. Během zimy jej pak několikrát znovu rozložte a složte tak, aby během doby na fólii nevznikly přehyby, které by mohly nerušit strukturu.

Co je potřeba?

  • Bazénový vysavač
  • Bazénová chemie
  • Krycí plachta

Jak dlouho to potrvá?

Zazimování bazénu bude otázkou jednoho odpoledne. Při práci si dejte záležet. U bazénu, který nebude dobře připraven na zimní období, by mohlo dojít k jeho závažnému poškození.

Jaké budou náklady?

Cena čistících prostředků, které slouží k vyčištění stěn a dna bazénu před zazimováním, se pohybuje od 100 Kč (0,5l) balení. Chemické zazimovače pro bazény pak lze v litrovém balení koupit od 140 Kč.

Video

Na videu se podívejte, jak se zazimovává venkovní bazén:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak správně zazimovat motorku?

Jak správně zazimovat motorku?

S příchodem zimního období pro drtivou většinu motorkářů končí sezona. Své motorové miláčky pak odstavují do garáže či na jiné místo v domě. Aby během zimy motorka vydržela a pro příští rok byla opět plně funkční, je potřeba provést několik kroků, pomocí nichž ji zazimujete.

10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

Také povlečení je potřeba, stejně jako například oblečení či záclony, čas od prát, abyste jej zbavili nečistot a prachu. Dokonce se dá říci, že povlečení byste měli prát mnohem častěji nežli ostatní materiály, neboť jsou na něj kladeny mnohem větší hygienické nároky. Musíte si uvědomit, že povlečení…


7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…

Jak zazimovat bonsaj?

Jak zazimovat bonsaj?

Pokud pěstujete venkovní bonsaje, je potřeba je zazimovat. Pokud by totiž byly během zimních mrazů bez jakékoliv ochrany, došlo by u nich k prohrnutí kořenového systému, což by následně znamenalo jejich uschnutí a uhynutí.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Zita Omelková

pondělí, 22. srpen 2016
10:24

Chtěla bych vědět ,jak rozložit PET láhve do bazénu. Někdo tvrdí ,že musí být v řadě do půlky naplněné pískem a svázané za hrdlo k sobě.Jiní radí,že stačí je naplnit pískem a naházet do bazénu tak,aby půl petky bylo ve vodě volně,nesvázané. Mám Azuro 402 první rok a nechci ho zničit.


Napsal: Zita Omelková [Odpovědět]

Zita Omelková

pondělí, 22. srpen 2016
10:42

Chtěla bych vědět ,jak rozložit PET láhve do bazénu. Někdo tvrdí ,že musí být v řadě do půlky naplněné pískem a svázané za hrdlo k sobě.Jiní radí,že stačí je naplnit pískem a naházet do bazénu tak,aby půl petky bylo ve vodě volně,nesvázané. Mám Azuro 402 první rok a nechci ho zničit. to Zita Omelková: to Zita Omelková:


Napsal: Zita Omelková [Odpovědět] [Skrýt]

Vašek

středa, 31. srpen 2016
12:43

to Zita Omelková:
Dobrý den, stačí dát písek v pet lahvi do takové úrovně, aby jste měla lahev ponořenou do její půlky. Jinak je můžete naházet volně. Dělá se to kvůli roztažnosti ledu a aby Vám bazén nepraskl.


Napsal: Vašek [Odpovědět] [Skrýt]

Franta

neděle, 2. květen 2021
08:11

Na zazimování bazénu vůbec nic není. Když už není v srpnu, nebo v září teplo na koupání, tak bazén vypustím, vymeju ho vapkou ,a když uschne, tak ho s manželkou složíme a uklidíme na půdu. Na jaře ho zase vyndáme, napustíme a je hotovo. Opravdu žádná věda :-) .


Napsal: Franta [Odpovědět]