Jak připravit skleník na zimu?

7. listopad 2013 | 06:27

Nejen otevřenou zahradu je třeba připravit na zimu. Určité práce je potřeba vykonat také ve skleníku, a to zvláště tehdy, není-li vyhřívaný. Zazimování skleníku slouží zejména k tomu, aby se zde během zimy zbytečně nemnožily nejrůznější škůdci a také tu na jaře nebyly zbytky starých květin, zeleniny a ovoce, které jste v něm ponechaly zimě napospas. Příprava na zimu je koneckonců důležitá také kvůli tomu, aby skleník zimní nečas přečkal bez větší úhony a na jaře jste jej mohli opět používat.

Reklama
Jak připravit skleník na zimu?Jak připravit skleník na zimu?

Postup zazimování skleníku

Péče o záhony

V první řadě je nutné se zaměřit na půdu ve skleníku. Postupujte zde prakticky stejně, jako když na podzim připravujete půdu na zahradě. Jednotlivé záhony, v nichž jste během sezony pěstovali květiny či zeleninu, zbavte všech zelených zbytků tak, aby byla půda dokonale čistá. Jednotlivý odpad vybírejte ručně, stačí si nasadit kvalitní, nejlépe kožené rukavice. Zelené zbytky pak můžete vhodit do kompostu.

Jakmile je půda zbavena těchto zbytků, stačí ji zrýt, a to minimálně do hloubky 30 centimetrů. Půdu pak nechte zrytou, nijak ji neupravujte a neuhrabávejte. Díky tomu půda lépe promrzne a bude kvalitní pro následné pěstování zeleniny v další sezoně. Tím, že ji necháte zrytou, bude na sebe lépe vázat vodu a potřebné živiny. Půdu je možné také ihned pohnojit, použít k tomu lze kompost.

Dezinfekce skleníku

Kromě záhonů je nutné skleník před příchodem prvních mrazů také desinfikovat. Na to použijte sirné knoty, které zapálíte. Tím se do ovzduší dostane oxid siřičitý, který zahubí škodlivé mikroorganismy. Jedná se o tenké plátky, které zavěsíte do prostoru skleníku. Nechte je působit cca dvě až tři hodiny.

Vyčištění beden a květináčů

Při přípravě skleníku na zimu nezapomeňte ani na květináče, bedny či sadbovače, které zde máte uskladněné. Ty je rovněž nutné vyčistit od zbylé zeminy. Stačí je umýt pod vodou a nechat vyschnout. Poté je dejte na místo, v němž nebudou vystaveny zimnímu nečasu.

Kontrola konstrukce

V zimě se dá očekávat, že skleník bude čelit náporu sněhové nadílky. Proto je potřeba důkladně zkontrolovat stav konstrukce. Případná prasklá či rozbitá skla je potřeba vyměnit. Výměna okenních tabulí je dosti podobná klasické výměně okna v domě.

Během zimy, když napadne větší množství sněhu, jej pokaždé z konstrukce odstraňujte, stačí k tomu obyčejné koště či podobné pomůcky. V momentě, kdy poznáte, že konstrukce tíhu sněhu nemusí vydržet, snažte se ji podepřít, například dřevěnými prkny, které zvýší její stabilitu.

Co je potřeba

  • Rýč
  • Hnojivo, kompost
  • Sirné knoty
  • Koště
  • Rukavice

Jak dlouho to potrvá?

Na důkladné zazimování menšího zahradního skleníku si určitě ponechte minimálně jedno odpoledne. Hodinu až dvě vám jistě zabere úprava zeminy, čištění květináčů a bedýnek.

Dále je nutné počítat s minimálně dvěma hodinami na desinfikování skleníku. Během doby, kdy v něm budou zapálené sirné knoty, odejděte z uzavřeného prostoru skleníku.

Jaké budou náklady?

Sirné knoty, jimiž uskutečníte desinfekci skleníku, stojí od cca 40 Kč. Jako alternativu pro větší prostory lze použít také sirnou svíci, její cena je obdobná.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.9 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

5 tipů, jak připravit zahradu na zimu

Před příchodem prvních mrazů je potřeba provést několik důležitých prací na zahradě. Musíte myslet nejen na rostliny, které vlivem studených nocí a sněhu mohou při nedostatečné péči uhynout, ale také na nářadí a nábytek, který jste na zahradě přes sezonu používali.

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…


Jak připravit motorku na sezonu?

Jak připravit motorku na sezonu?

Motorkáři už se nemohou dočkat na teplejší počasí, které jim umožní konečně osedlat své stroje a vyrazit na první jarní jízdy. Před tím, než ale vyjedete na silnici, je bezpodmínečně nutné provést servis motorky a zkontrolovat tak, zda je v pořádku. Na co vše se zaměřit? Dozvíte se v tomto článku.

Jak připravit střechu domu před zimou?

Jak připravit střechu domu před zimou?

Střecha domu nejvíce trpí v zimě, kdy musí snášet tíhu napadaného sněhu a velké množství dešťových přeháněk. Proto je nesmírně důležité střechu domu před zimním obdobím důkladně zkontrolovat, zjistit případné nedostatky a odstranit je. Na co se zaměřit především? To vám prozradíme v tomto článku.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

pinka

středa, 30. červenec 2014
18:05

Může se sirný knot použít i v polykarbonátovém skleníku? Nenaruší se desky? Děkuji


Napsal: pinka [Odpovědět]