Podrobný návod, jak vyrobit papírového draka + fotogalerie

29. říjen 2013 | 15:16

Na podzim jsou ideální podmínky pro to, abyste spolu se svými dětmi šli pouštět draky. Během října a listopadu ještě není taková zima, takže se dá jít bez problémů na delší procházku do přírody. Navíc v tomto období často silněji fouká vítr, což nahrává tomu, že pouštění draků bude skvělou zábavou, a to nejen pro děti, tato zábava dokáže potěšit i mnohé dospělé. Jednoduchého papírového draka si můžete snadno vyrobit doma, nemusíte tak utrácet stovky korun za draky v obchodech.

Reklama
Podrobný návod, jak vyrobit papírového draka + fotogaleriePodrobný návod, jak vyrobit papírového draka + fotogalerie

Postup výroby

1. Základ konstrukce

Nejprve je potřeba si vytvořit základní konstrukci draka. Na ni použijte připravené dřevěné tyčky. Překřižte je tak, aby vám vznikl kříž. U draka běžných rozměrů budou mít jednotlivá ramena délku 20 centimetrů. Jedno rameno však musí být delší, a to o 10 centimetrů.

Překřížené tyčky spojte lepidlem a poté je ještě svažte provázkem. Ani nejkvalitnější vteřinové lepidlo by totiž nemuselo vydržet, provázkem tak zajistíte větší odolnost konstrukce proti rozbití.

2. Vytvoření obvodu

Natažení provázkůJakmile máte připravenou základní konstrukci, přistupte k natažení provázků mezi jednotlivými konci ramen. Na krajích tyček si pomocí nožíku vytvořte zářezy. Z nich pak veďte provázek od jednoho zářezu k druhému.

Provázek musí být dokonale napnutý. V místě zářezu provázek obtočte a udělejte na něm uzel, aby nedošlo k jeho sesunutí. Dejte si ale pozor na to, abyste provázky nenapínali příliš, mohlo by snadno dojít k prasknutí tyček. Na hotové uzle pak opět aplikujte vteřinové lepidlo.

3. Příprava papíru

Papír na drakaK vyplnění papírového draka potřebujete papír, ideálně hedvábný. Ten vystřihněte podle velikosti konstrukce. K rozměrům vždy připočtěte zhruba 2 – 3 centimetry. Jakmile si na papír takto nakreslíte konstrukci, vystřihněte ji.

4. Nanesení papíru na draka

Vystřižený papír nyní připevníte na konstrukci. Na přesahy (ony 2 – 3 cm) aplikujte lepidlo. Poté na papír přiložte konstrukci a přesahy překryjte přes obvodové provázky. Aby se lepidlo dobře spojilo, nechte jej chvilku zaschnout.

5. Nakreslení draka

V tuto chvíli můžete přistoupit k vymalování draka. Jeho vzhled záleží na fantazii každého z vás. Při vybarvování používejte takové barvy, které papír příliš nerozmočí, mohl by se potrhat a práce by tak mohla začít znovu.

6. Ovládání draka

Papírový drak je sice zdánlivě hotov, nicméně je zapotřebí také vytvořit systém ovládání. Draka si položte lícem nahoru a jeho jednotlivé rohy spojte provázkem (dolní část s horní a levou boční s pravou). Ve středu pak provázky spojte tak, aby při chycení vytvářel spoj s drakem úhel cca 60 stupňů. Na vzniklý střed pak přivažte konec klubíčka, pomocí něhož budete draka spouštět. Na konci draka vytvořte ocásek, například z papírových mašlí.

Co je potřeba

  • Dvě dřevěné tyčky – velikosti 40cm a 50 cm
  • Vteřinové lepidlo, lepidlo na papír
  • Provázek
  • Klubíčko
  • Hedvábný papír
  • Tužka
  • Barvy na papír
  • Nůžky
  • Nůž

Jak dlouho to potrvá?

Výroba papírového draka je poměrně snadným úkolem, který alespoň trochu zruční jedinci dokážou provést do půl hodiny.

Jaké budou náklady?

S náklady se vejdete do zhruba 100 Kč. Sadu hedvábných papírů například zakoupíte již kolem 30 Kč, z ní si můžete vyrobit hned několik papírových draků.

Fotogalerie

Drak Delta - Zdroj: draci.net
[900x410 86 KB]
Papíroví draci
[450x450 43 KB]
Papíroví draci
[800x600 129 KB]

Zdroj: draci.net
[450x300 35 KB]
Zdroj: draci.net
[760x395 68 KB]
Zdroj: mojerodina.cz
[450x338 29 KB]

Zdroj: pixabay.com
[640x426 37 KB]
Zdroj: skolnisvet.cz
[845x761 187 KB]

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.3 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyrobit dušičkový věnec? + fotogalerie

Jak vyrobit dušičkový věnec? + fotogalerie

Druhý den v listopadu připadá na dušičky. Jedná se o uctění památky zesnulých a vzpomínku na ně. Památku zesnulých, lidově dušičky, provázejí různé liturgické obřady a mše, zároveň je to také čas, kdy chodíme na hřbitov položit na hrob zesnulých věnce. Věnec na dušičky si buďto můžete zakoupit přímo…

Jak vyrobit vánoční ozdoby + fotogalerie + videa

Jak vyrobit vánoční ozdoby + fotogalerie + videa

Vánoční ozdoby nemusíte nutně jen draze kupovat v obchodech. Snadno si je vyrobíte doma, a to z levných materiálů. Některé se dokonce dají vyrobit tak snadno, že to zvládnou i vaše děti. Ozdoby pak můžete použít do oken, jako dekorace na stěny či jinam do bytu, v neposlední řadě pak mohou sloužit ta…


Adventní věnec: Návod na výrobu + fotogalerie + video

Adventní věnec: Návod na výrobu + fotogalerie + video

K odpočítávání období před Vánoci, tedy adventního času, si symbolicky můžete připravit adventní věnec. Svíčky, které jsou na něm umístěny, pak postupně zapalujete každou neděli, poslední tedy v závěrečnou neděli před Vánoci. Zdobení adventního věnce zvládnete jednoduše sami, postup není nijak nároč…

Jak si vyrobit razítko? + Video

Jak si vyrobit razítko? + Video

Chcete si orazítkovat svoje věci do školy či do práce, ale nehodláte za razítko utrácet zbytečné peníze? Je pravdou, že zhotovení razítek u profesionálních firem je poměrně drahé. Sice mohou být dokonalá, nicméně nač zbytečně utrácet, když jdou vyrobit i doma. Stačí k tomu opravdu málo. Podomácku vy…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Hana Benešová

úterý, 7. říjen 2014
11:35

Nemohu sehnat nikde v Plzni dřevěné tyčky 40 cm ,poradíte mi?????


Napsal: Hana Benešová [Odpovědět]

Adam

středa, 8. říjen 2014
14:34

to Hana Benešová: Zkusila jste Baumax nebo Hornbach? Případně by je mohli mít v papírnictví v Roosveltovce nebo v modelářství v Kollárce.


Napsal: Adam [Odpovědět] [Skrýt]