Jak správně grilovat na plynovém grilu?

11. červen 2014 | 06:27

Grilování na zahradě je v letním období vítaným zpestřením všedních dnů a hlavně víkendů. K tomu, abyste sebe i své přátele mohli potěšit chutným pokrmem, je ale nutné vědět, jak správně grilovat. V dnešním článku si ujasníme, jak grilovat na plynovém grilu.

Reklama
Jak správně grilovat na plynovém grilu?Jak správně grilovat na plynovém grilu?

 

 

Proč zvolit plynový gril?

Plynové grily jsou nejčastější alternativou ke klasickým grilům na dřevěné uhlí. Jejich velkou předností je snadné ovládání. Nemusíte neustále řešit nákup dřevěného uhlí. Navíc se v případě nepříznivého počasí dají použít i přímo uvnitř domu.

Postup grilování

Příprava grilu

Plynový gril umístěte na vhodné místo na zahradě. Nejlepší je zvolit pevný a rovný povrch, ideálně třeba terasu. Gril před prvním použitím očistěte od veškerých nečistot a prachu. Zkontrolujte, zda je nádrž dostatečně plná, zda jsou v pořádku všechny hořáky.

Zapálení

Důležitým okamžikem je zapálení plynového grilu. Na plynové nádrži otočte uzávěrem. Zároveň také stiskněte ovladače hořáků, a to asi na tři vteřiny na plno.

Následně stiskněte tlačítko zapalovač. Během chvilky se objeví plamínek. Pokud ne, pak opět zkontrolujte stav hořáků, plynové nádrže a přívod plynu do hořáků.

Vyčkání na správnou teplotu

Po zapálení ještě nenastal čas na přípravu pokrmů. Gril je potřeba nechat chvilku běžet naprázdno. Zapněte jej proto na maximum, dokud se pořádně nerozehřeje. Má-li gril víko, urychlíte rozehřátí jeho uzavřením.

Jakmile je teplota kolem 300 stupňů, pak stáhněte hořáky na menší hodnotu, otevřete víko a vložte na gril připravené potraviny.

Při grilování z masa odkapává tuk. Aby nedocházelo k jeho skapávání přímo do gril, zachytávejte jej do misky.

Během grilování se může stát, že se v grilu vznítí tuk. Pokud k tomu dojde, pak stačí na chvilku uzavřít jeho víko. Zamezíte tak přístupu kyslíku a plamen se během pár vteřin sám uhasí. Určitě není dobré hasit plamínek pomocí vody.

Způsoby grilování na plynovém grilu

Na plynovém grilu můžete zvolit ze dvou možností přípravy jídel – přímého a nepřímého grilování.

Přímé grilování

U tohoto způsobu připravíte gril přesně dle výše uvedeného postupu. Grilování masa potrvá asi 30 minut, v polovině této doby jej otočte. Důležité je, abyste měli víko neustále zavřené. Odklopte ho pouze v okamžicích, kdy kontrolujete stav připravovaného pokrmu, případně jej potřebujete obrátit.

Nepřímé grilování

Tento postup je určen hlavně pro přípravu jídel, která potřebují více času, než budou hotova. Při přímém grilování by se mohlo stát, že zatímco na povrchu budou hotová, uvnitř zůstanou syrová.

Nepřímé grilování probíhá tak, že grilujete za nižších teplot. Obvykle se při tom vypíná prostřední hořák. Dochází pak k rotaci vzduchu a maso (či jiné potraviny) je grilováno rovnoměrněji, byť pomaleji. Je to vlastně podobné přípravě jídla v klasické horkovzdušné troubě.

Co je potřeba

  • Důkladné vyčištění hořáků
  • Naplněná plynová nádrž

Jak dlouho grilování potrvá?

Při přímém grilování na plynovém grilu máte pokrmy hotovy nejpozději do půl hodiny. Nepřímé grilování je časově náročnější. Záleží také na druhu potravin, jejich velikosti a tloušťce.

Jaké budou náklady?

Pořídit si plynový gril dnes zdaleka není tak nákladnou záležitostí. Nejlevnější malé plynové grily lze zakoupit už u cca 3 – 5 tisíc Kč. Pokud patříte mezi fajnšmekry, kteří grilují často a ve velkém, pak doporučuji zvolit kvalitnější přístroje. Ty vás ale mohou vyjít klidně i přes 30.000 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.46 hvězdiček / Hodnoceno: 54x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

Nastal podzim a s ním vás čekají i nezbytné práce na zahradě domu před tím, než teploty klesnou trvale k bodu mrazu. Pokud na zahradě máte venkovní bazén, nezapomeňte se o něj před příchodem zimy řádně postarat.


Jak správně zazimovat motorku?

Jak správně zazimovat motorku?

S příchodem zimního období pro drtivou většinu motorkářů končí sezona. Své motorové miláčky pak odstavují do garáže či na jiné místo v domě. Aby během zimy motorka vydržela a pro příští rok byla opět plně funkční, je potřeba provést několik kroků, pomocí nichž ji zazimujete.

10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

Také povlečení je potřeba, stejně jako například oblečení či záclony, čas od prát, abyste jej zbavili nečistot a prachu. Dokonce se dá říci, že povlečení byste měli prát mnohem častěji nežli ostatní materiály, neboť jsou na něj kladeny mnohem větší hygienické nároky. Musíte si uvědomit, že povlečení…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Milan

neděle, 18. duben 2021
19:46

Parádní článek, který jsem na internetu delší dobu hledal, nikde totiž nejsou zmíněny kroky tak podrobně jako zde :-) Jsem zatím v grilování úplný amatér, takže se chci přiučit co nejvíc, než mi v létě přijede rodina na narozeninovou oslavu, kdy chci připravit velkou BBQ párty. Koupili jsme navíc 3 stany z webu


Napsal: Milan [Odpovědět]