10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

6. říjen 2013 | 11:57

Také povlečení je potřeba, stejně jako například oblečení či záclony, čas od prát, abyste jej zbavili nečistot a prachu. Dokonce se dá říci, že povlečení byste měli prát mnohem častěji nežli ostatní materiály, neboť jsou na něj kladeny mnohem větší hygienické nároky. Musíte si uvědomit, že povlečení přichází do přímého kontaktu s vaší pokožkou. Pokud by bylo špinavé a zaprášené, mohlo by snadno způsobit alergické reakce, hlavně vyrážky.

Reklama
Foto: zaclony-povleceni.czFoto: zaclony-povleceni.cz

Tipy na praní

Povlečení je třeba prát pravidelně. Myslete také na to, že je vhodné prát povlečení před prvním použitím.

1. Povlečení perte samostatně

Pokud budete prát ložní povlečení, je lepší jej vyprat v kuse větší množství a odděleně od ostatních věcí. Jako při každém praní myslete na to, že míchání barevného a bílého prádla není vhodné, zejména perete-li na vyšší teploty. Mohlo by dojít k obarvení bílého prádla.

2. Vhodný prací prášek

Souvisí s to s tím, zda máte bílé nebo barevné oblečení. Logicky tedy na barevné ložní povlečení použijte prášek na barevné prádlo.

3. Prací gel

Při praní ložního povlečení lze namísto klasického pracího prášku bez problémů použít i prací gely. Ty jsou sice obvykle dražší, nicméně o to déle vám balení vydrží, neboť je na jedno vyprání zapotřebí mnohem menšího množství.

4. Aviváž

K praní povlečení do postele používejte také dostatek aviváže. Pomocí ní docílíte toho, že bude příjemně vonět. Je samozřejmě potřeba si zvolit takovou aviváž, která vám nebude z hlediska aromatických vlastností vadit. Aviváž také prádlo změkčí, nebude tak drsné na dotek.

5. Dávkování pračky

Abyste za energie neplatili zbytečně moc peněz, je vhodné pračku při každém praní co nejvíce naplnit.

6. Teplota praní

Povlečení perte spíše při nižších teplotách. Nejenže tak ušetříte energie, které spotřebuje pračka, ale také samotné ložní povlečení, které díky tomu déle vydrží v původním vzhledu. Vždy se také orientujte podle informací od výrobce. Na povlečení by mělo být, stejně jako v případě oblečení, uvedeno, za jakých teplot se má prát.

7. Srážlivost

Pozor na sražení povlečení během praní. Pokud jde o bavlněné materiály, u nich se s drobným sražením po několikerém vyprání počítá, ovšem nemělo by být nijak výrazné. Souvisí to s teplotou vody během praní a také zvoleným pracím procesem.

8. Sušení

Ideální je, pokud máte automatickou sušičku prádla. Pak je sušení povlečení bez jakýchkoliv starostí. Pokud ji nevlastníte, prádlo nechte důkladně vysušit. Není však příliš doporučováno jej sušit venku, protože by se do něj mohly dostat různé alergeny.

9. Žehlení

Otázku žehlení je třeba řešit vždy u konkrétního typu ložního povlečení. Bez problémů žehlete bavlnu. Například krepové povlečení však není potřeba žehlit vůbec, stejně tak satén.

10. Uskladnění

Pokud máte povlečení vyprané a nebudete jej ihned používat, je nutné ho uschovat ve skříni, aby se během času zbytečně nezaprášilo a praní by tak do značné míry přišlo vniveč.

Co je potřeba

  • Vhodný prací přípravek
  • Aviváž
  • Správně zvolený prací program (teplota, otáčky)
  • Důkladné vysušení po vyprání
  • Žehlení
  • Uskladnění vypraného povlečení

Jak dlouho to potrvá?

Doba vyprání jedné várky ložního povlečení závisí především na výkonu vaší pračky a také tom, zda máte k dispozici sušičku, nebo musíte povlečení sušit klasickou cestou. Obecně se dá říci, že povlečení budete mít připravené k opětovnému použití během jednoho dne.

Jaké budou náklady?

Hlavní složkou z hlediska nákladů je samozřejmě nákup pracího prostředku a aviváže. Cenové rozpětí výrobků je v tomto případě značné, mimo jiné záleží na objemu kupovaného balení. Nejlevnější prací prostředky lze pořídit již od 20 Kč, stejně tak ale velká balení kvalitního prášku stojí klidně i 200 Kč a více.

Nechcete si žehlit sami? Doporučujeme vyzkoušet službu Žehlení prádla Praha - vyžehlíme Vám do 48 hodin.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak prát povlečení?

Jak prát povlečení?

Povlečení, které používáte na peřiny a polštáře v posteli, je nutné prát ideálně alespoň jednou za měsíc. Praní je v tomto případě ovšem poněkud specifické v porovnání například s oblečením. Musíte se řídit několika zásadami.

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

Nastal podzim a s ním vás čekají i nezbytné práce na zahradě domu před tím, než teploty klesnou trvale k bodu mrazu. Pokud na zahradě máte venkovní bazén, nezapomeňte se o něj před příchodem zimy řádně postarat.


Jak prát záclony?

Jak prát záclony?

Před příchodem vánočních svátků, ale i v jiném období během celého roku, musí chtě nechtě přijít na řadu praní záclon, které máte v oknech vaší domácnosti. K praní takto jemných látek, které jsou většinou vyrobeny z tenkého polyesteru, musíte přistoupit maximálně opatrně. Jde o jiný způsob praní než…

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Bara

pondělí, 30. květen 2022
21:14

Dobrý den, přečetla jsem si Vámi napsaný zajímavý článek. Já peru ložní povlečení z v pracím gelu Ariel. Nejlepší povlečení je z kvalitní bavlny. Dobře se v něj spí. Pro jsem si koupila na těchto webových stránkách tady krepové povlečení z bavlny . Z pozdravem.


Napsal: Bara [Odpovědět]

Bara

čtvrtek, 2. červen 2022
10:59

Dobrý den, přečetla jsem si Vámi napsaný zajímavý článek. Já peru ložní povlečení z v pracím gelu Ariel. Nejlepší povlečení je z kvalitní bavlny. Dobře se v něj spí. Pro jsem si koupila na těchto webových stránkách tady krepové povlečení z bavlny . Z pozdravem.


Napsal: Bara [Odpovědět]

Katka

čtvrtek, 2. červen 2022
11:08

Ahoj, četla jsem si Vámi napsaný zajímavý článek. Já ložní povlečení Peru zásadně v pracím gelu Persil. Nejlepší povlečení je z kvalitní bavlny. Dobře se v něj spí. Pro jsem nakoupila na webových stránkách tyto hezké krepové povlečení z bavlny, které se nemusí vůbec žehlit . Z pozdravem.
D


Napsal: Katka [Odpovědět]