Jak správně zazimovat motorku?

25. říjen 2013 | 13:02

S příchodem zimního období pro drtivou většinu motorkářů končí sezona. Své motorové miláčky pak odstavují do garáže či na jiné místo v domě. Aby během zimy motorka vydržela a pro příští rok byla opět plně funkční, je potřeba provést několik kroků, pomocí nichž ji zazimujete.

Reklama
Jak správně zazimovat motorku?Jak správně zazimovat motorku?

Postup zazimování

Uskladnění baterie

Po poslední jízdě vyjměte baterii motorky a uskladněte ji na suché a teplé místo, ideálně s teplotou nad 15 stupňů Celsia. Baterie by měla být po celou zimu ve stálých klimatických podmínkách.

Výměna oleje

Součástí zazimování je také výměna oleje v motorce. Během hlavní sezony totiž došlo k zanesení oleje různými nečistotami, například od spalování paliva v motoru. Proto je vhodnější provést výměnu právě před zimou, nežli až na jaře.

Pneumatiky

Na zimu pneumatiky mírně přehustěte, a to cca o 10 procent více, než je stavená doporučená hustota pro daný typ pneumatik, které u své motorky používáte.

Vyčištění řetězu

Řetěz motorky vyperte pomocí k tomu určených chemických přípravků, které rozetřete obyčejným hadříkem. Poté řetěz také důkladně naolejujte, aby nedošlo k jeho zrezivění během doby, kdy motorka bude v klidovém režimu.

Umístění motorky

Motorku dejte na stojan tak, aby se její pneumatiky nedotýkaly země. Zvolit lze centrální nebo boční stojany. Pokud stojan nemáte a motorka tak bude stát během zimy na zemi, minimálně jednou až dvakrát za měsíc s ní popojeďte, aby nedošlo k poškození pneu.

Zámek motorky

Zámek rovněž naolejujte a ošetřete pomocí speciálních přípravků tak, aby během mimosezónního období nedošlo k jeho zreznutí.

Natankování nádrže

Při zazimování motorky doplňte její nádrž na maximální objem a přidejte do benzinu příslušná aditiva. Pokud je u motorky nádrž z plastu, postačí ji naplnit pouze z poloviny a opět přidat aditivní směs.

Vyčištění od prachu

Všechny komponenty motorky očistěte od prachu a nečistot.

Chladicí kapalina

U chladicí kapaliny změřte její hustotu pomocí hustoměru. V případě špatné hodnoty ji vyměňte.

Všechny uvedené procesy zvládnete bez problémů sami doma v garáži. Pro odbornější vyčištění tlumičů, řetězu a dalších částí můžete také využít služeb některého z autoservisů.

Co je potřeba

  • Olej
  • Hadr
  • Čistící prostředky
  • Hustoměr
  • Aditiva do paliva
  • Stojan

Jak dlouho to potrvá?

Zazimování motorky jste schopní provést během jedné až dvou hodin, pakliže jej provedete skutečně cílevědomě.

Jaké budou náklady?

Na zimu budete do benzinu přidávat aditivum. Jeho cena se pohybuje od cca 200 Kč výše. Kvalitní stojan na motorku, který zajistí, že během pauzy nebude stát na zemi, lze zakoupit již od 1500 Kč.

Video

Na videu můžete shlédnout, na co se zaměřit při zazimování motorky:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

12 tipů, jak správně zazimovat bazén

Nastal podzim a s ním vás čekají i nezbytné práce na zahradě domu před tím, než teploty klesnou trvale k bodu mrazu. Pokud na zahradě máte venkovní bazén, nezapomeňte se o něj před příchodem zimy řádně postarat.

Jak připravit motorku na sezonu?

Jak připravit motorku na sezonu?

Motorkáři už se nemohou dočkat na teplejší počasí, které jim umožní konečně osedlat své stroje a vyrazit na první jarní jízdy. Před tím, než ale vyjedete na silnici, je bezpodmínečně nutné provést servis motorky a zkontrolovat tak, zda je v pořádku. Na co vše se zaměřit? Dozvíte se v tomto článku.


Jak zazimovat bonsaj?

Jak zazimovat bonsaj?

Pokud pěstujete venkovní bonsaje, je potřeba je zazimovat. Pokud by totiž byly během zimních mrazů bez jakékoliv ochrany, došlo by u nich k prohrnutí kořenového systému, což by následně znamenalo jejich uschnutí a uhynutí.

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Jak správně nafouknout jízdní kolo?

Nafouknutí jízdního kola se na první pohled jeví jako banalita. Je ale potřeba si uvědomit rizika, která přináší podfouknuté nebo naopak přehuštěné gumy.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!