Jak opravit loď? + Oprava dřevěného pádla

15. červen 2015 | 12:12

Léto je obdobím, kdy tisíce Čechů vyráží splavovat řeky na lodích. V tomto ohledu patříme k největším milovníkům vodáctví v Evropě, ba dokonce i na celém světě. Jako zkušení vodáci byste měli vědět, jak si na vodě poradit v okamžiku, kdy se vám v kánoi udělá díra, případně si o kámen či dno rozštípnete pádlo. V tomto článku najdete stručný nástin, který vám s opravami pomůže.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

 

Postup opravy lodi

Nejčastějším typem lodí, které vodáci využívají, jsou laminátové kánoe. V jejich případě je postup následující:

 

 • Děravou loď vytáhněte na břeh a poškozené místo nechte důkladně oschnout. V případě, že k tomu není ideální počasí, je možné jej vysušit v blízkosti ohně, případně třeba i nad vařičem, který určitě máte u sebe. Je samozřejmě nutné si dávat pozor na to, aby se loď nevznítila. Proto raději nepoužívejte metodu, kdy poškozenou část lodi polijete hořlavinou a opálíte.
 • Po vysušení poničenou část lodi a její okolí zbruste. Stačí na to obyčejný smirkový papír, případně lze použít také nůž. Místo je třeba důkladně očistit od staré pryskyřice a dostat se až na skelnou tkaninu.
 • Dalším krokem je aplikace skelné tkaniny a příprava pryskyřice, jíž budete loď zalepovat. Skelnou tkaninu si nastříhejte tak, aby byla o něco menší, nežli je velikost místa, které jste na lodi zbrousili. Počítejte s tím, že budete aplikovat více vrstev, vždy alespoň dvě. Pryskyřici si namíchejte podle návodu, který najdete v příbalovém letáku od výrobce nebo přímo na obalu výrobku.
 • Poškozené místo lodi natřete pryskyřicí pomocí štětečku. Nemáte-li žádný k dispozici, postačí si ruku zabalit do igelitu a poté pryskyřici nanést ručně. Rozhodně ji ale nenanášejte holou rukou bez rukavice či igelitu, mohli byste si bytelně zalepit prsty.
 • Jakmile je pryskyřice nanesena, aplikujte na ni skelnou tkaninu. Štětcem ji pak lehce poklepejte a naneste další vrstvu pryskyřice. Postup opakujte až do finální vrstvy.
 • Záplatu na lodi důkladně prohlédněte, zda skelná tkanina na všech místech dobře přiléhá a je náležitě prosycena pryskyřicí. Pak na náplast položte igelit, který vyhladí její povrch. Opravené místo už pak nebude zapotřebí tak důkladně brousit. V případě, že zde přeci jen zůstanou nějaké výrazné výčnělky a nerovnosti, použijte opět smirkový papír.
 • Pokud chcete mít opravenou loď jako novou, poškozené místo přelakujte.

 

Co je potřeba

 • Smirkový papír, nůž
 • Pryskyřice
 • Skelná tkanina
 • Štětec
 • Igelit, rukavice

Jak dlouho to potrvá?

Samotná oprava vám zabere maximálně 20 minut. Počítejte však s tím, že poškozené místo lodi musí nejprve důkladně oschnout, což i na sluníčku může trvat hodinu, případně i déle.

Jaké budou náklady?

500g balení pryskyřice na opravu laminátových lodí vás vyjde na cca 130 Kč. 2 metry skelné tkaniny pak pořídíte od zhruba 110 Kč.

Veškeré pomůcky na opravu lodi je vhodné vézt si s sebou. Těžko je pak budete shánět někde v pustině daleko od civilizace. V nejhorším případě se ale vždy najde ochotný vodák, který vám je věnuje.

Postup opravy pádla

Dalším problémem, s nímž se na vodě můžete setkat (a mnozí z vás to již určitě zažili), je rozštípnuté či zlomené pádlo. I s tím se dá leccos dělat.

 • Pádlo nechte důkladně vysušit na sluníčku či u ohně.
 • Odstraňte zbytky starého laku a lepidla.
 • Prasklinu a její okolí natřete epoxidovou pryskyřicí a pádlo poté svažte a stáhněte provazem, gumou apod. Lepidlo nechte důkladně zaschnout. Poté už je postup stejný jako v případě opravy laminátové lodě.
Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit pračku? Oprava náboje pračky s předním plněním

Rozbitá pračka je nepříjemnou záležitostí. Zpravidla si s ní nedokáží poradit ani šikovní kutilové. Nejhorší je situace, kdy se zcela utrhne buben pračky. Jeho výměna je totiž celkem drahá a z toho důvodu se už vyplatí pořídit si pračku úplně novou. Pakliže jde o opravu náboje pračky s předním plněn…

Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Máte doma starý dřevěný nábytek a nechce se vám ho vyhazovat, přestože už není zrovna v nejlepším stavu? Děláte dobře. Spousta drobných maličkostí se dá opravit a restaurovat. Židle, stůl či křeslo pak může posloužit svému účelu dalších pěkných pár let.


Oprava jízdního kola: Jak zalepit píchlou duši?

Oprava jízdního kola: Jak zalepit píchlou duši?

Co budeme potřebovat na opravu píchlého kola? Kolik taková oprava bude stát? Podívejte se v našem přehledu, jak na to.

Jak opravit starší schodiště?

Jak opravit starší schodiště?

Schodiště v patrovém domě je často vyrobeno ze dřeva. To je považováno za velmi odolný materiál. Ani nejkvalitnější dřevěné schodiště však nevydrží donekonečna. Po určité době, kdy se po něm majitelé procházejí, dojde k prošlapání jednotlivých stupňů. Aby bylo schodiště i nadále bezpečné a dalo se…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jan

úterý, 15. prosinec 2020
10:49

Parádní článek, který se nám bude se synátorem na jaře určitě hodit :-) Máme totiž postarší lodičku na přehradě Orlík, ale letos nám do ní zatékalo, takže to nebylo úplně ideální a my bychom se toho chtěli zbavit. Na Orlíku vždycky kempujeme, máme parádní vybavení z obchodu


Napsal: Jan [Odpovědět]

Kamilka Cizkova

pátek, 25. únor 2022
09:41

Ahoj, my jsme, ještě předtím, než začal covid jezdili na vodu dokonce několikrát do roka. Teď už bych si s opravou lodi asi sama neporadila... :D No doufám, že se naše vodácká tradice obnoví a my s partou zase někam na vodu vyrazíme. Vzpomínám si, že jsem na naší poslední dovču na vodě utopila mode dioptrické brýle. Nakonec jsem si nové koupila tady:


Napsal: Kamilka Cizkova [Odpovědět]