Jak vybrat komínovou hlavici?

13. duben 2017 | 13:56

Praktickou součástí komínů rodinných domů, chat, chalup i bytových domů jsou již po staletí komínové hlavice. Kromě toho, že mají chránit komínové průduchy před klimatickými jevy, tedy zejména deštěm, sněhem a větrem, lze je doporučit i z dalších důvodů.

Reklama
Nenechte si komín obrůst kytičkami.Nenechte si komín obrůst kytičkami.

Funkce komínové hlavice

 

  • Ochrana před zatékáním

Základní funkcí, kvůli níž se komínové hlavice instalovaly již v 19. století, je zmíněná ochrana spalinových cest před deštěm a sněhem. V momentě, kdy dům stojí v oblastech se zvýšeným výskytem dešťových srážek, může docházet k situaci, kdy dešťové kapky v přílišném množství zatékají dovnitř komínu. To má za následek zhoršení jeho funkčnosti a snížení životnosti komínového průduchu. Umístěním kvalitní hlavice, případně také komínové stříšky, tak zajistíme lepší ochranu materiálů průduchu. Zabrání se rychlému opotřebení a nutnosti rekonstrukcí a častého čištění.

  • Regulace tahu komína

Zvolíme-li vhodnou komínovou hlavici, přispějeme nejen k vyšší ochraně spalinových cest uvnitř komína, ale rovněž i k zefektivnění jeho tahu. Díky tomu, že se hlavice nasměrovává působením a rychlostí větru, zlepšuje se tok spalin, které vycházejí z krbu, kotle či dalších zařízení, jež jsou na komínový průduch napojena. Výsledkem je, že se škodlivé spaliny neudržují uvnitř objektu. Vytápění je pak díky tomu nejen efektivnější, ale má i méně negativní důsledky na zdraví obyvatel domu.

Vždy je zapotřebí, aby byl tah komínu nastavený ideálně. Nesmí být ani příliš pomalý, ale ani příliš rychlý. Intenzitu tahu přitom ovlivňuje nejen vítr, ale také samotná teplota spalin. Pokud kouřové spaliny procházejí komínem, který má příliš velké množství záhybů a lomů, dochází k tomu, že se spaliny příliš rychle ochlazují. Komínová hlavice pak napomáhá tyto spaliny odvést do ovzduší tak, aby se nevracely zpět do topidla.

Komínová hlavice však může působit i opačným efektem. V případě, že má komín příliš velký tah v důsledku například špatné regulace topidla, které je na něj napojené, moderní komínová hlavice zajistí potřebnou nápravu.

  • Další funkce

Komínová hlavice může do jisté míry sloužit také k ochraně objektu tím způsobem, že dokáže částečně působit jako lapač jisker, které někdy mohou projít skrz celý komínový průduch. Zamezí pak hrozbě požáru.

V neposlední řadě se dá komínová hlavice použít i jako estetický doplněk stavby. Zejména u rodinných domů a menších objektů typu chat a chalup se často instaluje jako zkrášlující prvek. V dnešní době se dají pořídit hlavice s různými ornamenty a tvary.

 

Historie a vývoj

 

Používání komínových hlavic započalo ve větší míře na přelomu 19. a 20. století, kdy sloužily zejména jako architektonický doplněk k významnějším a honosnějším stavbám. Objevovaly se tak například na různých měšťanských budovách.

Dále se ve stejné době začaly objevovat také na střechách venkovských sídel, kde plnily zejména svoji praktickou funkci. Vzhledem k tomu, že stavby byly zděné a zdivo bylo silnější nežli dnes, bylo zapotřebí zamezit příliš rychlému ochlazování spalin a zvýšení tahu komína.

V historickém kontextu je zajímavé, že majitelé sídel upřednostňovali hlavice, jejichž tvary vycházely z barokních předloh. Jejich záklopy tak měly například tvary pyramidy, nechyběly různé plastiky ve tvaru kříže apod. Známá je i varianta s figurkami, které v různých oblastech našich zemí nesly často zajímavá označení, např. bubák v Pojizeří.

V současnosti jde zejména o funkčnost a životnost. Proto se využívají namísto klasických hlavic plechové kryty půlkruhových či obdélníkových tvarů.

 

Účel komínových stříšek

 

Kromě komínových hlavic jsou vhodným doplňkem objektů s komíny také komínové stříšky. Jejich účel je totožný jako v případě hlavic. V první řadě tedy slouží zejména k ochraně komínových průduchů před deštěm a sněhem tak, aby nedocházelo ke snižování tahu komína.

Zamezují rovněž napadání různých drobných předmětů dovnitř komína, díky čemuž nedochází k ucpání jeho spalinových cest. Komínová stříška napomáhá také jako ochrana před ptactvem, kterému zamezuje vletu dovnitř komína.

I komínové stříšky mohou být zajímavým architektonickým doplňkem stavby. Důležité je však hlavně to, aby byly vyrobené z kvalitního nerezového materiálu a zároveň byly dostatečně kvalitně upevněné. Jedině tak mohou po dlouhé roky odolat nepříznivým klimatickým podmínkám.

 

Jaké jsou druhy komínových hlavic a jejich rozdíly

 

  • Rotační

Rotační komínové hlavice se používají ke zvýšení tahu v komínu. Mají válcovitý nebo kruhovitý tvar. Tvoří je několik lamelových listů. Ty se při větrném počasí roztočí a způsobí tak v komíně podtlak, díky němuž se spaliny snadněji odvedou mimo prostor komínových průduch ven do ovzduší. Praktickým doplňkem je elektromotor, který zajistí potřebný odtah i v okamžiku, kdy je vítr slabý a nedokáže listy komínové hlavice roztočit.

  • Hlavice typu Dragon

Jedná se o typ hlavic, které se používají pro komíny s kruhovým průřezem. Jejich konstrukce je tvarovaná do čtvrtkruhu s křídlem. To natáčí hlavici vždy čelem k větru. Zajišťuje se tak podtlak, který umožňuje dostatečný tah komína.

  • Meidingerova hlavice

Tento typ hlavice slouží především k ochraně komínového průduchu před deštěm a sněhem. Při špatném počasí pak nedochází ke snížení tahu komína. Samotná hlavice však tah nezvyšuje.

 

Komínová hlavice se základnou

 

Komínové hlavice lze pořídit se základnou či bez ní. Varianta se základnou se hodí v okamžiku, kdy je komínová hlava plochá, bez přesahující vložky. Zajistí se tak správné uchycení hlavice do komínové desky. Základna se zpravidla montuje pomocí šroubů a hmoždinek přímo do komínové desky.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Potřebujete se chránit před sluníčkem, zvědavou sousedkou nebo vás trápí neustálý smog z hlavní cesty? Přemýšlíte, jak prakticky a efektivně zastínit plot? Vhodným řešením je stínící tkanina na plot.

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Dešťová voda může pomoci ušetřit více než polovinu výdajů za vodu. Je důležité vybrat si vhodnou nádrž na vodu.


Jak vybrat geotextilii

Jak vybrat geotextilii

Geotextilie je užitečným pomocníkem na zahradách, na stavbách, v zemědělství. Existuje mnoho typů a každá se hodí na něco jiného. Víte, jak si správně geotextilii vybrat?

Jak vybrat dárek na poslední chvíli?

Jak vybrat dárek na poslední chvíli?

Výběr dárků mnohdy není zrovna jednoduchou záležitostí. Někdy se zkrátka stane, že ať přemýšlíte, jak chcete, stále nemůžete na nic přijít. A najednou zjistíte, že Vánoce jsou již za dveřmi, přitom vy stále marně hledáte vhodný dárek. Jak ale vybrat dárek na poslední chvíli, respektive kde jej vybra…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pepulín

středa, 29. září 2021
22:54

Což o to, ono je vlastně docela dost jednoduché, si sehnat nějakou tu komínovou hlavici, pokud máte už v merku nějaké ty nerezové komíny , to se pak staví nějaká hlavice jedna radost, ale najít něco takového, to není vůbec žádná sranda a není to ani trochu jednoduché... Na to je třeba profík bob stavitel originál :D


Napsal: Pepulín [Odpovědět]