Bezproblémové fungování bazénu si žádá kvalitní zazimování

16. únor 2017 | 09:29

Pro to, aby váš bazén bez potíží fungoval i v následujícím roce, je důležité správné zabezpečení na zimní období. Jak zazimovat bazén? Zazimování bazénu je vhodné realizovat ve chvíli, kdy klesne teplota bazénové vody pod 10 °C.

Reklama
Bezproblémové fungování bazénu si žádá kvalitní zazimováníBezproblémové fungování bazénu si žádá kvalitní zazimování

Základním předpokladem je bazén zbavený všech nečistot, jako jsou například řasy nebo listí. Zahradní bazény logicky čas od času podobné nechtěné nečistoty naberou, a proto je opravdu důležité pečlivé vyčištění.

Voda musí být nejen vyčištěná, ale měla by také mít správné složení. K zjištění hodnot je dobré využít testery bazénové vody. Úprava úrovně pH, tvrdosti vody a chlóru se provede pomocí bazénové chemie. Dalším krokem je zapnutí filtrace a dobré promíchání vody.

Následně upravte výšku hladiny vody. Z bazénu odpusťte vodu na úroveň asi deseti centimetrů pod skimmer a místo bulvy vratné trysky našroubujte zátku vratné trysky. Pokud zátku vratné trysky nepoužíváte, upusťte vodu přibližně deset centimetrů pod vratnou trysku a demontujte bulvu vratné trysky s kroužkem a oba díly uskladněte.

Dále pak očistěte stěny bazénu pod i nad hladinou, a to speciálním čistícím přípravkem. Hadice odpojte a veškerou vodu z nich vylijte. Do vody, která v bazénu zůstala, aplikujte zazimovací přípravek. Během zimy bude účinně bránit růstu řas a vzniku zákalů. Vaši péči si zaslouží také písková filtrace a další výbava bazénu, jako je tepelné čerpadlo či solární ohřev. Pískovou náplň filtrace propláchněte. Z filtrace potom demontujte čerpadlo i hadice a vylijte z nich zbylou vodu. Vodu vypusťte také z filtrační nádoby.

Pokud využíváte solární ohřev, odpojte jeho panely, vysajte z nich vodu a uložte je na místo, kde nemrzne. V případě, že máte tepelné čerpadlo, tak ho odpojte od elektrické sítě a uzavřete obtokové ventily. Vypusťte z čerpadla vodu a tu, co zbyla ve výměníku čerpadla, důsledně vysajte.

Všechny části uložte na suché místo, kam nemůže mráz. Na závěr je důležitá krycí plachta na bazén. U nadzemního bazénu zakryjte během podzimu bazén krycí plachtou. Pokud začne mrznout a na hladině se začne tvořit ledová tříšť, tak plachtu sundejte, vysušte a uskladněte na místě, kde nemrzne. Mohla by se totiž poškodit její struktura a zkrátit životnost. Během zimy nechte bazén odkrytý.

Zapuštěné bazény si žádají trochu jiný způsob. Na podzim zakryjte bazén zimní krycí plachtou kris-kros, která bazén chrání od nečistot, ale také před pádem lidí a domácích zvířat do vody. Tuto plachtu ponechte na bazénu až do jara.

V případě dodržení uvedeného postupu bude opětovné uvedení do provozu na jaře rychlé a bezproblémové.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak měřit pH v bazénu?

Jak měřit pH v bazénu?

Čistá voda ve vašem bazénu je základem pro příjemné a ničím nerušené koupání během letních měsíců. Pokud chcete vodu udržet v kvalitním stavu dlouhou dobu a optimálně celou koupací sezonu, je zapotřebí měřit pravidelně pH prostředí a případně přisypávat do vody chlor.

Jak odstranit řasy v bazénu?

Jak odstranit řasy v bazénu?

V minulém článku jsme se věnovali měření pH prostředí v bazénu. S tímto tématem nedílně souvisí i vznik řas v prostředí bazénu. V momentu, kdy řasy vzniknou, dojde k degradaci kvality vody. Jak jim tedy čelit?


Jak na odstranění vodního kamene z bazénu?

Jak na odstranění vodního kamene z bazénu?

Vodní kámen vás dokáže potrápit nejen v kuchyni či koupelně, objevuje se také v bazénu, ať už venkovním či vnitřním. V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak na odstranění vodního kamene z vany, nádobí či toalety. Dnes se dozvíte, jak s ním bojovat, objeví-li se na dně a na stěnách bazénu.

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Jak pečovat o vodu v bazénu?

Pakliže si na zahradě postavíte venkovní bazén, je nutné pravidelně pečovat o vodu v něm. V opačném případě se může snadno stát, že voda bude znečištěná a koupání v bazénu nebude tak příjemnou záležitostí.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Adam

čtvrtek, 7. říjen 2021
09:52

Super oka moc za článek bude se hodit tedka pred zimou :)


Napsal: Adam [Odpovědět]

Petr

čtvrtek, 4. listopad 2021
17:09

Dobrý den, moc děkuji za článek. Já k zazimování použil plachtu, kterou mi doporučili na


Napsal: Petr [Odpovědět]