Jak se starat o knihy, aby nezestárly: Tipy na zařízení knihovny

15. únor 2016 | 10:20

I v dnešní době plné moderních technologií se většina z nás ve volném čase věnuje četbě knih. Ať už se jedná o populární či odbornou literaturu. Knihy jsou ale poměrně křehkými věcmi, je tak nutné o ně pečovat, jinak by byly za pár let na vyhození, což by byla škoda. V dnešním článku se dozvíte, jak se o ně starat, aby vydržely klidně i několik generací.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč se starat o knihy?

U tištěných knih v klasické podobě je problém, že na ně nepříznivě působí vnější vlivy. Papír tak časem ztrácí svoji barvu, žloutne a dochází i k postupnému zhoršení kvality a viditelnosti písma a obrázků. Zároveň se při používání poškozují obal a vazba. Právě z těchto důvodů je potřeba se o ně starat s určitou péčí.

Způsoby péče o knihy

Uložení rozečtené knihy

Pokud zrovna máte nějakou knihu rozečtenou, je vždy dobré ji zcela zavřít a uložit někam na bezpečné místo. Rozhodně je neukládejte na stolek rozevřené hřbetem nahoru, může pak snadno dojít nejen ke zmuchlání listů uvnitř, ale také k poškození vazby. Zvláště důležité je to u knih, které jsou lepené.

Bezpečným místem rozumějte takové, kde nemůže kniha přijít do kontaktu s vlhkem a vodou. Nikdy ji raději nepokládejte na stolek těsně vedle skleničky, v níž máte nějaký nápoj.

Dobrým místem není třeba ani koupelna či kuchyně, tedy místnosti, v nichž panuje zvýšená vlhkost. Knihám v dlouhodobém horizontu ubližuje také světlo, zejména sluneční paprsky. Proto je ukládejte i mezi četbou na stinné místo.

Ukládání knih, které zrovna nečtete

Pokud doma máte větší množství knih, které zrovna nečtete, je ideálním místem pro jejich uložení knihovna. Malou knihovnu si doma může zařídit každý, a to i bytě, který není zrovna prostorný.

Nemáte-li k dispozici speciální knihovničku, stačí na nepoužívané knihy vymezit prostor ve skříni či na poličkách. Opět platí zásada, že musejí být spíše ve stinném prostředí. Důležitá je nízká vlhkost. A také musíte zamezit nanášení prachu.

Pokud knihy vkládáte do poličky či do šuplíku, vždy dané místo nejprve důkladně očistěte od prachu, a to pomocí vlhkého hadříku. Poté jej nechte vyschnout, až pak knihy můžete uložit. Každou knihu dejte na bok hřbetem směrem ven z poličky, poloha „naležato“ není příliš praktická.

Jak si doma zařídit knihovnu?

Domácí knihovna by měla splňovat několik základních parametrů. Důležité je, aby byla umístěna nad zemí, na knihy se pak bude méně prášit. Instalujte ji tak zhruba 1 metr nad zemí. Usnadní vám to i následný výběr knih. Pokud nějaké budete hledat, nemusíte se krčit.

Polička v knihovně musí být hluboká alespoň 30 cm, aby z ní knihy „nevyčuhovaly“.

Nejlepším materiálem pro výrobu domácí knihovny je bezesporu dřevo, ideálně masivní, v levnější variantě jej pak můžete nahradit obyčejnou dřevotřískou. V každém případě si dejte pozor na to, aby knihovna byla dostatečně stabilní.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak se starat o koženou sedačku?

Jak se starat o koženou sedačku?

PR. Kožené sedací soupravy patří k nejprodávanějším variantám sedaček. Důvodem je zejména jejich atraktivní vzhled, ale také dlouhá životnost. Kromě toho však na nich oceníte také minimální náročnost údržby.

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

Nepomohlo vám na zašedlé záclony obyčejné praní v pračce? Pak nezoufejte, existuje několik tipů, jak docílit toho, aby se opět zaskvěly bělostí a vypadaly jako nové.


Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Proč u ibišku opadává listí? Jak se starat o ibišek, aby kvetl a byl zdravý

Ibišek patří k okrasným rostlinám, které se hojně objevují v mnoha domácnostech. Jedná se především o ibišek čínský. Obliba rostliny je dána především tím, že má výrazné květy, které dokáží zpestřit interiér domácností. Ibišek je také poměrně nenáročný na údržbu. Přesto se vám může stát, že u vašeho…

3 tipy, jak vyrobit domácí zmrzlinu

3 tipy, jak vyrobit domácí zmrzlinu

V letních vedrech se mnozí z vás osvěžují mlsáním zmrzliny. Tu si nemusíte neustále chodit kupovat do stánku, levně a přitom velmi jednoduše si můžete vyrobit vlastní domácí zmrzlinu, která bude přinejmenším stejně tak lahodná. Variant existuje celá řada, dnes si představíme několik osvědčených post…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Ivana

sobota, 24. červenec 2021
06:56

Já mám doma také takovou malou knihovnu :-) . Ne, že bych měla tolik knížek, ale líbila se mi vzhledově, tak jsem si ji koupila a dolů jsem dala knížky a na ty vrchní police menší kytky, fotky a nějaké drobnosti :-) . Využití jsem pro ni našla hned :-D .


Napsal: Ivana [Odpovědět]