Jak vypočítat správnou délku závěsu?

11. říjen 2013 | 13:05

Pakliže chcete okna či dveře skrýt závěsem, bude určitě potřeba zvážit, jak dlouhý má být. V případě, že byste zvolili špatnou délku, mohl by závěs končit v půli okna a nezamezil by tak průniku světla dovnitř místnosti, což je ostatně jedna z jeho hlavních funkcí. V opačném extrému by zas závěs plandal na zemi, což by jednat překáželo v pohybu, jednak by šlo závěs hůře posouvat. Kromě délky však zvažte i šířku závěsu.

Reklama
Jak vypočítat správnou délku závěsu?Jak vypočítat správnou délku závěsu?

Postup zaměření závěsu

Odkud se měří

Zaměření délky závěsu je potřeba provádět podle typu jeho uchycení. Pokud u okna či třeba nad vstupními dveřmi na balkon máte tyčové garnýže s kroužky, což je v zásadě nejčastěji používaný způsob uchycení, zaměřte délku závěsu od spodních okrajů kroužků.

Ve chvíli, kdy používáte garnýže s kolejnicí, je potřeba začít vyměřovat délku závěsu právě od ní, respektive od jejího horního kraje. Ten zpravidla bývá až úplně u stropu.

Závěs k parapetu

Máte-li zjištěno, odkud bude závěs v horní části veden, můžete přistoupit k jeho celkovému zaměření.

Chcete-li mít závěs k parapetu, bude se jednat o kratší verzi. V tomto případě se doporučuje zvolit délku závěsu zhruba o 5 centimetrů pod úroveň parapetu.

Závěs k zemi

V případě, že hodláte závěs vést až úplně k zemi, což ostatně většinou působí mnohem efektněji nežli výše uvedený způsob k parapetům, naměříte rozměr až k podlaze. Od zjištěné délky pak odečtete zhruba jeden až dva centimetry.

Praktická rada zní: Pokud zaměřujete závěs do oken či dveří, vždy to provádějte na několika místech. Jedině tak budete mít jistotu, že zvolíte skutečně správnou délku.

Šířka závěsu

Kromě délky je samozřejmě nutné zaměřit také správnou šířku závěsu. V tomto případě platí, že může být větší, nežli je skutečný prostor, který závěsem chcete zakrýt. Přispěje to k možnosti řasení, závěs pak bude vypadat mnohem elegantněji. Šířku lze klidně zdvoj- až ztrojnásobit oproti šířce okna.

Co je potřeba

  • Metr
  • Schůdky, židle (pro zaměření horní části)
  • Zápisník, tužka

Jak dlouho to potrvá?

Zaměření délky a šířky závěsu je otázkou maximálně pěti minut. Pokud máte všechna okna, jež budete chtít zakrýt, stejně veliká, stačí zaměření provést jen u jednoho.

Jaké budou náklady?

Vzhledem k tomu, že k samotnému zaměření záclony či závěsu budete potřebovat jen metr, jsou náklady minimální. Klasický metr vyjde kolem 70 Kč. Praktickým řešením je metr s laserem, který je o něco dražší, nejlevnější stojí cca 300 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak vyplést tenisovou raketu?

Jak vyplést tenisovou raketu?

Pokud patříte mezi vášnivé tenisty, kteří chodí na kurt často a rádi, jistě se zajímáte o to, jakým způsobem se provádí výplet tenisových raket. Hned na úvod je třeba říci, že k výpletu se dnes používají prakticky výhradně speciální stroje. Jejich pořízení je celkem nákladnou investicí, vyplatí se t…

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Jak provést montáž sádrokartonu na strop? Realizace sádrokartonového podhledu

Montáž sádrokartonu na strop má několik specifik. Při nedodržení správného postupu může dojít k tomu, že vzniklé dílo nebude dostatečně kvalitní, a to z technologického i estetického hlediska.


Jak utěsnit vchodové dveře pomocí těsnící lišty?

Jak utěsnit vchodové dveře pomocí těsnící lišty?

Netěsnící vchodové dveře jsou příčinou toho, že vám z bytu uniká zbytečně velké množství tepla. Zejména v zimních měsících pak musíte neustále naplno topit. To logicky přináší zvýšení nákladů na provoz domácnosti. Přitom existuje velmi jednoduché a účinné řešení v podobě instalace těsnící lišty s ka…

TZ: Jak nasekat dřevo s minimem námahy?

TZ: Jak nasekat dřevo s minimem námahy?

Říká se, že dřevo zahřeje dvakrát – poprvé při štípání, podruhé v kamnech. Štípače Scheppach s klínem z kované oceli zvládnou za hodinu udělat až 100 polen a únava jim nehrozí. Pracují tiše a na rozdíl od sekery bezpečně. Dřevo na topení do krbu, kamen či kotle tak můžete mít připravené rychle a bez…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Garol.cz

pátek, 23. květen 2014
12:36

Praktický návod. Doplnil bych návod, jak správně vybrat garnýž, který najdete na našich stránkách.