Jak vyplést tenisovou raketu?

30. říjen 2015 | 10:40

Pokud patříte mezi vášnivé tenisty, kteří chodí na kurt často a rádi, jistě se zajímáte o to, jakým způsobem se provádí výplet tenisových raket. Hned na úvod je třeba říci, že k výpletu se dnes používají prakticky výhradně speciální stroje. Jejich pořízení je celkem nákladnou investicí, vyplatí se tak spíše těm z vás, kteří se sportu věnují naplno.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Postup vyplétání

Kontrola rámu

Pokud vyplétáte raketu, kterou jste již používali a nemá tudíž zcela nový rám, je potřeba jej před započetím práce na stroji důkladně zkontrolovat. Pokud je totiž prasklý či na první pohled zohýbaný, vyplétání je takřka zbytečné. Dá se totiž předpokládat, že raketu stejně budete muset brzy vyměnit.

Příprava výpletu

Každý stroj na vyplétání tenisových raket má trochu jiné dispozice. Je tak třeba si určitě přečíst manuál. Postup je však obvykle takový, že nejprve dochází ke střihání výpletu, nejčastěji diagonálním způsobem. Postupuje se přitom od středu směrem ven. Dalším krokem je kontrola průchodek.

Výplet na stroji

Nyní už můžete přistoupit k upnutí rámu tenisové rakety do stroje, opět dle pracovního manuálu, který je pro každý stroj jiný.

Po upnutí si rozmotejte vyplétací strunu, zkontrolujte její správnou délku a to, zda není nějak viditelně poškozená. Pak už můžete přistoupit na protahování strun. Myslete na to, že první uzel musí být dostatečně utažený. Střídají se krátké a dlouhé struny. U závěrečné dlouhé struny udělejte dvojitý uzel.

Vyrovnání výpletu

V závěrečné fázi pak struny vyrovnejte tak, aby k sobě byly v úhlu 90 stupňů. To je důležité k tomu, aby byla raketa schopna přesně odrážet míčky.

Proč vyplétat raketu?

Výplet tenisové rakety časem vlivem odrazů míčků ztrácí svoji pružnost, dochází k jeho uvolňování. To může mít za následek horší, méně razantní a nepřesné odrazy, případně také prasknutí strun výpletu.

Použitou tenisovou raketu je vhodné nově vyplést v případě, že je výplet už na první pohled nějakým způsobem poškozený – jsou natržené či roztřepené struny. Dalším typickým příkladem je situace, kdy je výplet příliš měkký. Každému hráči vyhovuje jiná tvrdost výpletu, záleží i na typu povrchu, na kterém hrajete tenis.

Hlavní důvody pro výplet rakety:

  • Povolený či naopak příliš tvrdý výplet
  • Poškozený výplet
  • Dlouhou dobu nepoužívaná raketa

Co je potřeba

  • Tenisový výplet
  • Stroj na výplet raket

Jak dlouho to potrvá?

Výplet na kvalitním stroji vytvoříte během několika málo minut, záleží na vašich zkušenostech.

Jaké budou náklady?

Tenisový výplet pořídíte klidně už od 500 Kč, kvalitnější však mohou stát i více než 1.000 Kč, nemluvě o plně profesionálních strunách. Hodně rozdílné jsou i ceny strojů na vyplétání tenisových raket. Nejlevnější se dají pořídit od cca 5.000 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

David

pondělí, 3. květen 2021
20:58

Já jsem tenisovou raketu nikdy nezkoušel vyplétal. Vloni jsem si ji omylem roztrhl, tak jsem si koupil raketu novou. Stejně jsem ji měl už dlouho, tak jsem si alespoň udělal radost nějakou změnou. Nejsem ten typ, co všechno opravuje. Radši si koupím nové věci, když nestojí svět :-) .


Napsal: David [Odpovědět]