Jak vybrat dodavatele elektřiny?

3. prosinec 2013 | 04:28

Již několik let máte možnost si volit svého dodavatele elektřiny. Těch je v současné době na tuzemském trhu dohromady několik desítek. Dodavatelé elektřiny jsou jakýmisi obchodníky s touto energií. Nejsou přímo vlastníky rozvodů, ty jsou u nás pouze tři. Jen zajišťují dodávky elektřiny do domácností, potažmo pak do firem.

Reklama
Jak vybrat dodavatele elektřiny?Jak vybrat dodavatele elektřiny?

Výběr nového dodavatele elektřiny může být poměrně výhodný, lze tak pro následující období ušetřit i několik tisíc korun na platbách. Volba dodavatele přitom není nijak složitá. Přesto je dobré si ujasnit, jak nového dodavatele elektřiny vybrat.

Postup

V první řadě je potřeba uvést, že změna dodavatele elektřiny je dnes bez problémů možná z domova, a to díky internetu. Není třeba se vůbec zabývat otázkou, zda budete muset běhat po pobočkách jednotlivých dodavatelů a dlouze tam s nimi změnu řešit.

Porovnání cen

První, co je dobré udělat, je provést si porovnání cen elektřiny. K tomu výborně poslouží online kalkulátory energií. Do nich stačí zadat údaje o vaší roční spotřebě, velikosti nemovitosti, současném dodavateli, případně pak ještě také další informace. Při srovnání je tak určitě dobré mít u sebe vyúčtování za elektřinu za poslední rok.

Kvalitní online kalkulačka elektřiny vám pak na základě těchto údajů zjistí, zda se ve vašem regionu nenachází dodavatel, který by vám mohl nabídnout lepší podmínky. Především tedy výhodnější cenu za dodávky elektřiny.

Přechod k novému dodavateli

Jakmile zjistíte, že skutečně můžete mít výhodnějšího dodavatele, je další postup takový, že jej zkontaktujete. To lze ve většině případů přímo přes stránky, které vám umožnily provést samotné srovnání cen elektřiny a srovnání cen plynu.

Novému dodavateli, s nímž takto uzavíráte smlouvu, je dobré svěřit plnou moc. Na základě ní pak tento nový dodavatel zajistí ukončení smlouvy u vašeho stávajícího dodavatele.

V žádném případě tak nedojde k přerušení dodávek. Na to ostatně pamatuje i zákon. Pokud by náhodou firma poté zkrachovala, budete automaticky připojeni k dodavateli poslední instance. Pak budete mít opět čas na to, abyste si vybrali nového dodavatele.

Změnu dodavatele je možné provádět vždy jednou za půl roku. Na to je potřeba při změně myslet.

Co je potřeba

  • Vyúčtování za poslední rok (údaje o roční spotřebě)
  • Provedení srovnání cen energií
  • Podpis smlouvy u nového dodavatele s plnou mocí

Jak dlouho to potrvá?

Počítejte s tím, že změna dodavatele pro vás sice bude díky internetu rychlá, nicméně fakticky se projeví až zhruba za tři týdny. Tato doba může být kratší, ale někdy bývá naopak také delší. Je nutné brát v potaz například i doručovací lhůty apod.

Jaké budou náklady?

Změna dodavatele vás nebude stát ani korunu. Myslí na to ostatně i zákon. Pokud ji provedete v souladu se zákonnými podmínkami, je změna dodavatele elektřiny zcela zdarma.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

Jak ušetřit za elektřinu? 5 tipů, jak snížit spotřebu elektřiny

Letošní rok je ve znamení zlevnění cen elektřiny. I přesto, že se v průměru sníží cena elektřiny asi o 8 procent, je dobré vědět, jak se dá snížit spotřeba. V domácnosti jistě využíváte mnoho spotřebičů, které jsou energeticky náročné. Přinášíme vám pět tipů, jak snížit spotřebu elektřiny a tím páde…

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Jak vybrat stínící tkaninu na plot

Potřebujete se chránit před sluníčkem, zvědavou sousedkou nebo vás trápí neustálý smog z hlavní cesty? Přemýšlíte, jak prakticky a efektivně zastínit plot? Vhodným řešením je stínící tkanina na plot.


Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Dešťová voda může pomoci ušetřit více než polovinu výdajů za vodu. Je důležité vybrat si vhodnou nádrž na vodu.

Jak vybrat geotextilii

Jak vybrat geotextilii

Geotextilie je užitečným pomocníkem na zahradách, na stavbách, v zemědělství. Existuje mnoho typů a každá se hodí na něco jiného. Víte, jak si správně geotextilii vybrat?
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Jakub Ardelt

čtvrtek, 16. červenec 2015
14:37

Moje zkušenost s přehlašováním energii pro mě byla snadná. Přecházel jsem ke Comfort Energy, na doporučení známých. Sice to chvíli trvalo, ale jsem rád že jsem změnil dodavatele, protože teď platím podstatně méně. A to se hodí.


Napsal: Jakub Ardelt [Odpovědět]

Daniela Kroftová

pátek, 23. říjen 2015
15:47

Mám teď také zkušenost se změnou dodavatele. Každý rok jsem měla nedoplatky, až nyní po srovnání cen za plyn jsem změnila dodavatele a vše se obrátilo k lepšímu.


CizkovaMar

úterý, 2. únor 2021
18:17

To je opravdu moc zajímavý článek! Děkuji za něj! Mě s mými výdaji pomáhá tato webová stránka:


Napsal: CizkovaMar [Odpovědět]