Jak si vyrobit doma vlastní olej?

7. duben 2014 | 12:58

Olej na vaření a pečení, který si kupujete balený v obchodech, je poměrně drahý, navíc ne vždy v takové kvalitě, jakou byste za danou cenu čekali. Proto mnozí z vás raději volí řešení, kdy se doma udělají olej z vlastních surovin. Stačí k tomu mít kvalitní lis na olej a během chvilky máte perfektní produkt, u něhož budete mít jistotu, že je čerstvý.

Reklama
Zdroj: cistamedicina.czZdroj: cistamedicina.cz

Postup výroby

Při výrobě domácího oleje je nejlepší, pokud vlastníte elektrický lis. Výroba je pak daleko snazší nežli při použití ručního lisu na olej.

Postup je následující. Stačí vzít semena, z nichž chcete olej vyrobit. Může jít například o arašídy, sezam, řepková či slunečnicová semena. Zde platí, že nejvyšší výnos oleje bude u slunečnicových semen a sezamu, ty jsou na olej nejbohatší.

Semínka nasypte do nádoby lisu a stiskněte tlačítko, které uvede přístroj do chodu. O nic víc se vlastně nemusíte starat, stačí jen postupně dosypávat semínka ve chvíli, kdy je původní obsah již zpracován.

Olej je vytlačován z lisu z jedné strany, zároveň dochází k odstraňování zbytků semínek. Sušinu, která takto vznikne, pak nemusíte vyhazovat. Dá se použít třeba ke krmení domácích zvířat. Přestože je zbavena oleje, má v sobě velké množství živin a látek, které jsou pro zvířecí organismus užitečné. Zároveň ji můžete použít i třeba jako hnojivo na zahrádku.

Vyrobený olej je nejlepší ihned zpracovat. Díky tomu, že si jej můžete vyrobit kdykoliv se vám zachce, není potřeba jej naráz vyrábět příliš velké množství a poté jej skladovat. Vždy je lepší mít k dispozici čerstvě vylisovaný produkt nežli odstátý.

Čištění lisu

Kvalitní elektrický lis na olej vás nepotrápí ani při údržbě. Stačí vyjmout jednotlivé díly a umýt je pod teplou vodou v dřezu. Po oschnutí je opět nainstalujete do lisu, který tak bude připraven k opětovnému využití.

Kolik bude stát?

Elektrický domácí lis na olej pořídíte za 21 900 Kč. Lis na olej v elektrické verzi je poměrně skladný, vejde se vám i do kuchyně, případně někam do spíže. Použít jej můžete kdekoliv v domácnosti, kde je přístup k elektrické zásuvce.

 

Komerční sdělení Placla.cz

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 9x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak udělat bylinkový olej?

Jak udělat bylinkový olej?

Na vaření i pro studenou kuchyni jsou vhodné krom klasických olejů také ty, které jsou obohaceny o bylinky. Mají příjemné aroma a jsou díky bylinkám také o něco zdravější. Pokud si jdete pořídit bylinkový olej do obchodu či někam na trh, počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. Chcete-li ušetřit, nen…

Jak vyměnit olej u auta?

Jak vyměnit olej u auta?

Čas od času je zapotřebí vyměnit olej v motoru u auta. Kvůli výměně nemusíte hned jezdit do servisu, zvládnete to hravě sami, stačí jen postupovat podle níže uvedených kroků. Olej hraje velmi důležitou roli pro správnou funkci motoru automobilu. Výměnu byste tudíž neměli podceňovat, je nutné ji prov…


Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Jak pěstovat hlívu ústřičnou doma na zahradě

Hlíva ústřičná patří mezi jedlé houby. Je mezi houbaři poměrně populární. Málokdo však ví, že si ji může přímo pěstovat i v domácích podmínkách a stačí k tomu opravdu málo. Jde o houbu, která sice potřebuje celkem specifické klimatické podmínky, nicméně ty se dají doma na zahradě či třeba ve sklepě …

Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Jak na restaurování dřevěného nábytku: Drobné renovace a opravy, které zvládnete doma

Máte doma starý dřevěný nábytek a nechce se vám ho vyhazovat, přestože už není zrovna v nejlepším stavu? Děláte dobře. Spousta drobných maličkostí se dá opravit a restaurovat. Židle, stůl či křeslo pak může posloužit svému účelu dalších pěkných pár let.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!