Jak prát záclony?

1. srpen 2015 | 11:09

Před příchodem vánočních svátků, ale i v jiném období během celého roku, musí chtě nechtě přijít na řadu praní záclon, které máte v oknech vaší domácnosti. K praní takto jemných látek, které jsou většinou vyrobeny z tenkého polyesteru, musíte přistoupit maximálně opatrně. Jde o jiný způsob praní nežli v případě, kdy potřebujete mít čisté oblečení.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč prát záclony?

Špinavé záclony jsou nejen nehygienické vzhledem k prachu, který se na nich usazuje, ale zároveň nepůsobí vůbec esteticky. Pokud k vám domů dorazí o svátcích návštěva a spatří špinavé záclony, asi si o vás nic dobrého nepomyslí.

Hlavními důvody jsou:

  • Odstranění skvrn a nečistot
  • Odstranění prachu
  • Obnovení jasu barev

Postup praní záclon

Při praní záclon je třeba se řídit několika zásadními pravidly. Hned na úvod je dobré říci, že dobrým způsobem je ruční praní, kdy záclony ponoříte do horké vody ve vaně. Nehrozí zde totiž riziko, že by došlo k jejich poničení. Je ale jasné, že většina z vás chce použít moderní způsob praní v pračce, který je bezpracný.

Nastavení pracího programu

V případě, že na praní záclon použijete pračku, nastavte vždy program, který je určený na velmi jemné prádlo. Důležitá je rovněž teplota vody a počet otáček, které pračka vykoná za minutu. Voda by měla mít teplota maximálně 30°C. Pokud jde o otáčky, nastavte pračku maximálně na 400 ot. Za minutu. Pokud by byla rychlost otáčení bubnu vyšší, hrozilo by roztrhání tkanin. Záclony by pak po vytažení byly na vyhození do koše.

Použití pracího pytlíku

Zejména u starších praček se občas stává, že dojde k zatrhnutí záclony v pracím bubnu a následně k jejímu roztržení. Tomu zabráníte jednoduše tak, že do bubnu před začátkem praní spolu se záclonami vložíte speciální prací pytlík, který je běžně k dostání v obchodech se záclonami.

Prací prostředky

Zásadní je použití pracího prášku. V případě, že do pračky vkládáte výrazné barevné záclony, doporučuji použít prací prostředek (v podobě prášku či gelu) na barevné prádlo, a to pokud možno co nejkvalitnější. Za prací prášky se vždy vyplatí zaplatit více. U kvalitních přípravků totiž na jedno praní spotřebujete mnohem menší množství. Balení, které se zdá na první pohled hodně drahé, vám tak díky tomu vystačí déle a finální rozdíl v ceně není tak vysoký. Kromě pracího přípravku přidejte také aviváž, která záclony zjemní a dodá jim příjemnou vůni.

Pověšení záclon

Důležitým bodem je fáze po vyprání. Záclony byste měli ihned po vytáhnutí z pračky pověsit na okna, a to ještě za vlhka. Nežehlete, ale je nedávejte oschnout na balkon či terasu před domem na sluníčko.

Co je potřeba

  • Kvalitní prací prášek nebo gel
  • Aviváž
  • Prací pytlík
  • Volba pracího programu s nízkými otáčkami a teplotou vody 30°C

Jak dlouho to potrvá?

Praní záclon v moderních pračkách, u nich nastavíte vhodný program pro jemné prádlo, zabere přibližně 1 hodinu času.

Jaké budou náklady?

Náklady se týkají zejména nákupu pracích prostředků a aviváže. V tomto směru je těžké odhadnout celkovou cenu. Za balení kvalitního pracího prášku můžete dát klidně 300 Kč, levnější naopak stojí pod 50 Kč. Totéž platí i pro aviváže. Pokud chcete do pračky při praní záclon přidat prací pytlík, vyjde vás jeho pořízení asi na 50 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

1.43 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak na zašedlé záclony?

Jak na zašedlé záclony?

Starší zašedlé záclony nemusíte hned vyhazovat do koše. Existuje několik způsobů, jak docílit toho, aby byly opět bílé a vypadaly skoro jako nové.

Jak prát povlečení?

Jak prát povlečení?

Povlečení, které používáte na peřiny a polštáře v posteli, je nutné prát ideálně alespoň jednou za měsíc. Praní je v tomto případě ovšem poněkud specifické v porovnání například s oblečením. Musíte se řídit několika zásadami.


10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

Také povlečení je potřeba, stejně jako například oblečení či záclony, čas od prát, abyste jej zbavili nečistot a prachu. Dokonce se dá říci, že povlečení byste měli prát mnohem častěji nežli ostatní materiály, neboť jsou na něj kladeny mnohem větší hygienické nároky. Musíte si uvědomit, že povlečení…

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

Nepomohlo vám na zašedlé záclony obyčejné praní v pračce? Pak nezoufejte, existuje několik tipů, jak docílit toho, aby se opět zaskvěly bělostí a vypadaly jako nové.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!