Jak na zašedlé záclony?

1. říjen 2014 | 13:40

Starší zašedlé tkané či vyšívané záclony nemusíte hned vyhazovat do koše. Existuje několik způsobů, jak docílit toho, aby byly opět bílé a vypadaly skoro jako nové.

Reklama
Jak na zašedlé záclony?Jak na zašedlé záclony?

 

 

Jak prát záclony?

Nejprve si připomeňme, jakým způsobem vlastně probíhá šetrné praní záclon. Vzhledem k tomu, že jde o velmi jemný materiál, je potřeba k němu při praní přistupovat s patřičnou péčí. Záclony proto nikdy neperte na vyšší teploty, maximálně kolem 40 stupňů Celsia. Dále zvolte program s menším množstvím otáček, aby nedošlo k jejich potrhání.

Tipy na bělení záclon

Na bělení záclon se dnes dají použít k tomu speciálně určené bělicí prací prostředky. Ty jsou však poměrně drahé. Naštěstí existuje několik zaručených babských rad a tipů, jak na zašedlé záclony. ty vás vyjdou jen na pár korun.

Kypřicí prášek do pečiva

Při praní kromě klasického pracího prostředku použijte kypřící prášek do pečiva. Na jednu záclonu použijte 3 – 5 balíčku kypřicího prášku, v závislosti na tom, jaký hodně je záclona zašedlá. Nasypte jej do vodní lázně a nechte v něm záclonu asi půl hodiny. Pak záclony vyperte.

Prací soda

Prací sodu běžně pořídíte v drogeriích. Je vhodné ji přidat k běžnému pracímu prášku.

Kuchyňská sůl

Stejně efektivně jako kypřicí prášek funguje také obyčejná kuchyňská sůl. Na 10 litrů vody použijte asi 3 – 4 velké lžíce soli, záclony pak v lázni ponechte po dobu dvou až tří hodin.

Ocet

Do vody na praní přidejte trochu octa.

Co je potřeba

  • Bělicí prací přípravek
  • Prací soda
  • Kypřící prášek
  • Kuchyňská sůl
  • Ocet

Jak dlouho to potrvá?

Bělení zašedlých záclon zabere maximálně 3 hodiny. Nejdelší je proces s využitím octa, nejrychlejším, nejsnadnějším, avšak zároveň i nejdražším způsobem je použití speciálního bělícího prostředku.

Jaké budou náklady?

Použijete-li kuchyňskou sůl, ocet či kypřící prášek, počítejte s náklady řádově v jednotkách korun. Bělící prací prášek vás však vyjde minimálně na 100 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 27x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak prát záclony?

Jak prát záclony?

Před příchodem vánočních svátků, ale i v jiném období během celého roku, musí chtě nechtě přijít na řadu praní záclon, které máte v oknech vaší domácnosti. K praní takto jemných látek, které jsou většinou vyrobeny z tenkého polyesteru, musíte přistoupit maximálně opatrně. Jde o jiný způsob praní než…

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

3 tipy, jak na domácí bělení záclon

Nepomohlo vám na zašedlé záclony obyčejné praní v pračce? Pak nezoufejte, existuje několik tipů, jak docílit toho, aby se opět zaskvěly bělostí a vypadaly jako nové.


Jak vypočítat správnou délku závěsu?

Jak vypočítat správnou délku závěsu?

Pakliže chcete okna či dveře skrýt závěsem, bude určitě potřeba zvážit, jak dlouhý má být. V případě, že byste zvolili špatnou délku, mohl by závěs končit v půli okna a nezamezil by tak průniku světla dovnitř místnosti, což je ostatně jedna z jeho hlavních funkcí. V opačném extrému by zas závěs plan…

10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

10 tipů, jak správně prát lůžkoviny a povlečení

Také povlečení je potřeba, stejně jako například oblečení či záclony, čas od prát, abyste jej zbavili nečistot a prachu. Dokonce se dá říci, že povlečení byste měli prát mnohem častěji nežli ostatní materiály, neboť jsou na něj kladeny mnohem větší hygienické nároky. Musíte si uvědomit, že povlečení…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Alena Nováková

úterý, 26. červenec 2016
14:05

Já mám dobré zkušenosti s praním záclon s přídavkem octa, záclon krásně vybělí. Našla jsem ale navíc i další rady na


Napsal: Alena Nováková [Odpovědět]