Jak odstranit skvrny od ořechů z rukou i z oblečení?

15. listopad 2015 | 09:56

Při loupání ořechů, které patří k oblíbeným ingrediencím v domácí kuchyni, nastává problém s tím, že ořechy barví. Poznáte to nejen na oblečení, pokud se s nimi dostane do kontaktu, ale i přímo na rukou, kterými ořechy loupete.

Reklama
Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Proč v kuchyni využívat vlašské ořechy?

Před tím, než se pustíme do řešení problému, je dobré zmínit, proč jsou vlastně vlašské ořechy tak dobré a je vhodné je používat do nejrůznějších receptů, případně konzumovat jen tak samotné. Jde o to, že jsou velmi prospěšné lidskému organismu (pokud na ně tedy zrovna nejste alergičtí), a to díky vysoké výživové hodnotě.

Jsou sice tučné, přesto je jejich konzumace vřele doporučovaná. Obsahují totiž například velké množství vitamínů B a E, dále pak také zinek, želeno a nenasytné mastné kyseliny.

Vlašské ořechy díky těmto látkám působí pozitivně na krevní tlak, zároveň přispívají ke správné funkci srdce a cév. Snižují i hladinu cholesterolu. V neposlední řadě bych zmínil, že jejich konzumace podporuje chuť k jídlu.

Postupy odstranění skvrn

Z rukou:

Odstraňování zelených slupek ořechů není nijak složitou záležitostí. Nepříjemné je, že pokud nepoužijete ochranné pomůcky a loupáte větší množství plodů, ruce se vám pomalu začnou barvit do charakteristické tmavohnědé barvy. Pokud na skvrny nepoužijete následující postup, mohou na rukou vydržet klidně i několik hodin, ba dokonce dní. Obyčejné mýdlové prostředky jsou v tomto případě často neúčinné.

Nejznámějším a také nejúčinnějším postupem je čištění pomocí citronové šťávy. Můžete použít čerstvý citron, z něhož si na ruce nakapete šťávu a důkladně vetřete do kůže. Během několika sekund by skvrny z rukou měly zmizet. Použít se dá i koncentrovaná citronová šťáva, kterou pořídíte v obchodech s potravinami.

Z látky

Stane se, že ořechy obarví nejen ruce, ale i oblečení. Na látce se vytvoří skvrny, které je potřeba vyčistit co nejrychleji, jinak se jich pak už jen těžko zbavíte. Postupů je hned několik.

  • Ocet

Poskvrněnou část látky nejdříve namočte do horké vody. Následně ji vložte do nádoby, do níž jste nalili ocet a v této octové lázni ji důkladně properte. Pak už jen stačí nechat látku uschnout.

  • Kyselina citronová

I na látku se dá použít kyselina citronová. Účinněji však tento postup funguje, pokud do kyseliny citronové přidáte trochu lihu. Látku pak v tomto roztoku necháte chvilku namočenou. Poté přeperete v horké vodě a necháte usušit.

  • Kyselina vinná

Podobně jako kyselina citronová působí také kyselina vinná, respektive její 10 – 20 % roztok. Po vylouhování látku důkladně přeperte, a to za použití běžného pracího prášku.

Prevence

Jediným účinným preventivním opatřením, kterým zamezíte tvorbě skvrn od ořechů na rukou, je použití ochranných rukavic. V případě, že loupete ořechy a nechcete si od nich potřísnit oblečení, dejte si přes nohy nějaký ručník, přes hruď pak klasickou kuchařskou zástěru.

Jak dlouho to potrvá?

Odstranění skvrn z rukou pomocí citronové šťávy je otázkou několika desítek vteřin. U skvrn na látkách počítejte s delším postupem, je nutné přičíst i dobu, kdy budete oblečení prát v pračce a následně jej sušit.

Jaké budou náklady?

Náklady na odstranění skvrn od ořechů se pohybují řádově v jednotkách korun.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.15 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak odstranit mastné skvrny z oblečení? 4 babské rady pro vyčištění mastnoty na oblečení

Jak odstranit mastné skvrny z oblečení? 4 babské rady pro vyčištění mastnoty na oblečení

Při jídle či různých domácích pracích se občas stane, že vám na triko, blůzku, kalhoty či sukni vystříkne mastnota. Aby po ní na oblečení nezůstaly fleky, je potřeba jednat co nejrychleji. Využít lze nejen moderní chemické přípravky, které jsou k dostání v drogeriích, ale také obyčejné pomůcky, kter…

Jak odstranit krev z oblečení? 5 tipů na rychlé vyčištění prádla od krve

Jak odstranit krev z oblečení? 5 tipů na rychlé vyčištění prádla od krve

Při drobných poraněních a odřeninách se stává, že se vám na oblečení dostanou kapky krve. Její odstranění je mnohem obtížnější nežli v případě jiných skvrn. Je potřeba konat rychle. Pokud totiž krev na oblečení zaschne, dá se vyčistit jen stěží. Příliš pak nepomáhá ani běžné vyprání v pračce s využi…


3 způsoby, jak vyčistit skvrny od dehtu na látkách

3 způsoby, jak vyčistit skvrny od dehtu na látkách

Skvrny na oblečení či různých látkových předmětech mohou vzniknout od mnoha látek a věcí. Málo častým, zato však poměrně velkým problémem, jsou skvrny, které způsobí dehet. I ty však lze pomocí následujících způsobů odstranit.

Jak odstranit zvířecí chlupy z oděvů a sedačky?

Jak odstranit zvířecí chlupy z oděvů a sedačky?

Přítomnost psů a koček v domácnosti vám zcela jistě dělá radost, přináší však také určité problémy. Zejména se jedná o zvýšený výskyt chlupů na vašem oblečení a také na nábytku. Jejich odstraňování přitom mnohdy vyžaduje velkou dávku trpělivosti a umu. Jak se tedy co nejsnadněji vypořádat se zvířecí…
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Antonín Zapletal

pondělí, 12. září 2016
11:46

Skvrny od loupaných ořechů pomocí št8vy z citronů se mi nepodařilo odstarnit,zřejmě se šřtáva z citronů měla použít ihned po loupání ořechů,já jsem to však udělal až následující den a tento způsob odsrtraňování skvrn z rukou se mi nezdařil,není ještě i jiný zplsob odstraňování skvrn z ořechů ?? poraďte


Napsal: Antonín Zapletal [Odpovědět]

Pepulín

úterý, 14. září 2021
23:56

Jo, tak to my jak docela dost cestujeme, tak se pak vracíme domu s oblečením od smůly a od různých takovýchto lesních bordelů a to je pak teda docela dost sranda to všechno vyprat. Jakože, když nejhůř je, tak to prostě všechno vyhodíme nebo používáme jako hadry a pořizujeme nové oblečení z http://www.naturehikecz.cz no :)


Napsal: Pepulín [Odpovědět]

Karel

úterý, 26. říjen 2021
22:21

Koupil jsem nedávno manželce ke svátku krásný kašmírový svetr z online tržiště s oblečením, ale ona si ho hned druhý den na oslavě, kterou jsme uspořádali v místní pizzerii spojené s bowlingem ušpinila právě od mastné bowlingové koule. Budu moc rád, pokud nám Váš návod umožní ten svetřík vyprat, protože by byla škoda ho kvůli takové "prkotině" nenosit :-)


Napsal: Karel [Odpovědět]

Kamilka Cizkova

sobota, 18. prosinec 2021
22:48

Ahoj, tak přesně o tyhle ořechy si manžel naposled zničil svou drahou zimní bundu... :-/ Alespoň ale vím, čím mu udělám radost letos pod stromečkem! :D Už mám jednu schovanou doma ve skříni. Sehnala jsem mu ji přes tento super e-shop:


Napsal: Kamilka Cizkova [Odpovědět]

Kamilka Cizkova

sobota, 18. prosinec 2021
22:48

Ahoj, tak přesně o tyhle ořechy si manžel naposled zničil svou drahou zimní bundu... :-/ Alespoň ale vím, čím mu udělám radost letos pod stromečkem! :D Už mám jednu schovanou doma ve skříni. Sehnala jsem mu ji přes tento super e-shop:


Napsal: Kamilka Cizkova [Odpovědět]