Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

11. září 2013 | 05:34

Další z problémů, který se týká jízdního kola, se dotýká jeho velmi důležité součásti – řetězu. Při pravidelném užívání kola se občas stane, že řetěz nevydrží nápor a přetrhne se. Jeho oprava se pro nezkušeného laika může jevit jako náročný úkon, nicméně opak je pravou. Pokud u sebe budete mít nýtovač, pak je oprava přetrženého řetězu hračkou, kterou zvládnete zcela bez problémů.

Reklama
Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!Jak opravit přetržený řetěz u kola? S nýtovačem je to sranda!

Postup

Při roztržení řetězu dojde obvykle k tomu, že se poškodí pouze jeden jeho článek. V tomto případě je potřeba tento rozbitý článek vyjmout.

Je třeba si samozřejmě ohlídat, aby byl řetěz i po opravě dostatečně dlouhý, v opačném případě bude potřeba jej vyměnit za zcela nový.

Odstranění rozbitého článku řetězu

Řetěz před opravou sundejte z převozníku kola a rozložte jej. Článek, který budete odstraňovat, vložte do nýtovače a vytlačte jeho čep.

Ten musí z článku vyčnívat. Článek pak z řetězu odstraňte. Bude na to možná potřeba trochu větší síly. Pokud vám to ani přes použití síly nepůjde, zkuste s články řetězu hýbat.

Spojení řetězu

Jakmile je rozbitý článek odstraněn, spojíte oba konce řetězu. Čep, který vyčnívá, zaháknete za protilehlý článek.

Přitom přidržíte řetěz a nasadíte na něj nýtovač podobně, jako když jste odstraňovali poškozený článek. Spojované články musí být urovnané a dobře uchycené v nýtovači.

Čep zatlačte na obou stranách tak, aby zde byl přesah. Články snýtujte a vyzkoušejte, zda se řetěz ve spoji může dostatečně hýbat. Pakliže ano, můžete řetěz nasadit.

Co budeme potřebovat?

  • Nýtovač

Jak dlouho to zabere?

Opravu přetržené řetězu zvládnete bez problémů do pěti minut.

Náklady

Nýtovače řetězu lze zakoupit v cenové relaci od 130 Kč výše.

Video

Na videu máte přehlednou ukázku toho, jak snadno se dá opravit přetržený řetěz u jízdního kola. Postup opravy je prakticky stejný u všech typů kol.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak opravit kotoučovou brzdu u kola?

Jak opravit kotoučovou brzdu u kola?

Při převozu kola v automobilu může dojít ( v závislosti na způsobu převozu) k tomu, že bude nutné sejmout kolo z rámu. Často se však stane, že dojde omylem ke zmáčknutí kotoučové brzdy naprázdno. Důsledkem je, že se brzdové destičky dostanou k sobě a brzda poté nefunguje, kolo nejde zpět usadit. V t…

Jak nabrousit řetěz u motorové pily?

Jak nabrousit řetěz u motorové pily?

Při práci na zahradě jistě mnozí z vás využívají motorovou pilu. Pomocí ní prořezáváte a kácíte stromy, případně si připravujete dřevo na topení. Ani u kvalitní pily se ale nevyhnete tomu, že po čase dojde k otupení řetězu u pily. Je tak dobré vědět, jak se provádí jeho broušení a co vše je k tomu z…


Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

Jak a na jaký tlak nafouknout kola u auta?

V jednom z předchozích článků jste se dozvěděli, jak správně nafouknout jízdní kolo. V tomto článku se zaměříme na pneumatiky u automobilů. Většina z vás jistě vlastní auto a proto byste měli vědět, jak a na jaký tlak se mají nafouknout kola u auta. Je to důležité nejen z hlediska správných jízdních…

Oprava jízdního kola: Jak zalepit píchlou duši?

Oprava jízdního kola: Jak zalepit píchlou duši?

Co budeme potřebovat na opravu píchlého kola? Kolik taková oprava bude stát? Podívejte se v našem přehledu, jak na to.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

emickarych

úterý, 28. září 2021
20:45

Nikdy mi nedělalo problém měnit si cyklodíly u kola. Manžel totiž objednává cyklodíly Nexelo z


Michael_Hockfield

pondělí, 8. listopad 2021
23:44

Fakt pecka. Stojí to pár korun a ušetří to fakt hromady práce a hlavně času. Moc lepších kaufů jsem v poslední době neměl :-) S výhodností mi to přijde na úrovni peněz zdarma jen za registraci. Taky je dostanete jen za pár minut času, které strávíte vyplněním jména atd. :-)


Napsal: Michael_Hockfield [Odpovědět]