Jak zazimovat růže?

10. říjen 2013 | 05:41

Růže patří k vůbec nejčastěji vysazovaným rostlinám, které se vyskytují na zahradách u rodinných domů. Stejně jako většina dalších rostlin i růže, ať už jde o keřové a stromkové varianty nebo minirůže v květináčích, potřebují před příchodem zimy zvýšenou péči, aby během chladného období přežily.

Reklama
Jak zazimovat růže?Jak zazimovat růže?

Postup zazimování

Keříkové růže

Před příchodem zimy je potřeba růže, respektive jejich výhonky zastřihnout. V případě keříkových růží zkraťte pomocí speciálních nůžek na růže jejich výhonky zhruba od jednu třetinu jejich délky.

Zároveň odstraňte také všechny výhonky, které jsou „nemocné“, zlomené či jinak poškozené. Ty by stejně s největší pravděpodobností zimu nepřežily a rostlinu by navíc zbytečně oslabovaly.

Jakmile máte zastřižení keříkové růže hotové, zakryjte je zhruba do výšky třiceti centimetrů mulčovací kůrou. Keříky také zakryjte pomocí chvojí či kompostu. Zamezíte tak jejich namrznutí.

Stromkové růže

Postup je obdobný. Nejprve se zbavte všech výhonků, které jsou oslabené a nemocné, případně jsou již odkvetlé. U stromkových růží je velmi důležité dbát na jejich zabalení. Korunu stromku zabalte ideálně do netkané textilie, kterou na ni pevně přivážete, aby se během zimy neodhrnula.

Rozhodně nepoužívejte textilii či folii, která by byla černá. Rostlina by se totiž vlivem slunečního záření mohla pod černou ochrannou textilií zapařit, což by vedlo mimo jiné k tvorbě plísní.

Minirůže

Pokud doma pěstujete minirůže v květináčích, je dobré je v podzimním období, ideálně v průběhu října, přesadit na zahradu. Musíte to ale provést ještě před příchodem zimního období s dostatečným předstihem tak, aby rostlina mohla zakořenit v půdě do doby, než zamrzne.

Dále pak obdobně jako v případě keřových či stromkových růží odstřihněte výhonky, které jsou zlomené či nemocné. Poté přikryjte růži do tří čtvrtin zeminou.

Co je potřeba

  • Nůžky na růže
  • Netkaná textilie či fólie
  • Kompost, chvojí, zemina

Jak dlouho to potrvá?

Zazimování růží vám zabere jen krátkou dobu, záleží samozřejmě na jejím typu a také počtu. Nejvíce péče logicky zabere zazimování keříkových a stromkových růží. V případě minirůžiček je zase potřeba počítat s delší dobou na přesazování do venkovních prostor.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+


[Nahoru ↑]

Znáte nějaký lepší způsob? Máte pocit, že jsme na něco zapomněli? Sdělte nám to v komentáři. Pokud si s nečím nevíte rady, zeptejte se.

Linkuj.cz!

Hodnocení

3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář | Přihlásit k newsletteru

Čtěte také...

Jak zazimovat bonsaj?

Jak zazimovat bonsaj?

Pokud pěstujete venkovní bonsaje, je potřeba je zazimovat. Pokud by totiž byly během zimních mrazů bez jakékoliv ochrany, došlo by u nich k prohrnutí kořenového systému, což by následně znamenalo jejich uschnutí a uhynutí.

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

7 tipů jak zazimovat a připravit chatu na zimu?

Pokud již máte připravenou zahradu na zimu, bude ještě nutné zazimovat také chatu, na kterou během zimy nepojedete. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti. Chaty se totiž v zimních měsících stávají č…


Jak zazimovat muškáty?

Jak zazimovat muškáty?

Muškáty patří k nenáročným rostlinkám, které však nepříliš dobře snášejí nízké teploty. Z tohoto důvodu je potřeba je připravit na zimu tak, aby nedošlo k jejich odumření. S postupným zazimováním byste měli začít již nyní, tedy na přelomu září a října.

Jak zazimovat jahody?

Jak zazimovat jahody?

V podzimním čase je potřeba udělat na zahradě mnoho věcí. Mnozí z vás jistě mají vysazené jahody. Ty rovněž potřebují péči před tím, než přijde tuhá zima. Zazimování se týká nejen jahodníků, které jsou vysazeny volně na zahradě, ale i těch, které máte v truhlících na balkoně.
Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Eliška

pátek, 31. říjen 2014
16:23

Moje babička vždycky přihrnovala růže listím nebo posekanou trávou a stačilo to. Zatím mi to funguje :)
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 10.11.2014 ve 21:30:57